Jerzy Jaworski

ur. 08 sierpnia 1936
zm.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrosołowie

Zdjęć: 20

Pochodzenie

Jerzy Jaworski urodził się 8 sierpnia 1936 w Russocicach. Pochodzi z rodziny inteligenckiej. Ojciec Feliks, mama Stanisława – z domu Deręgiewicz.

Edukacja

Szkołę podstawową ukończył w 1951 r. w Kazimierzu Biskupim. Następnie kontynuował swoją edukację w Liceum Pedagogicznym w Koninie. Jak mówi sam Pan Jerzy „to wszystko znajdziecie w mojej książce pt.Krakatau”.

Działalność i osiągnięcia

Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego (1955) podjął pracę w zawodzie nauczyciela w szkole podstawowej w Kazimierzu Biskupim.

Harcerstwo

W 1956 roku przeszedł do pracy w Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej (OHPL) w charakterze Komendanta Powiatowego w Koninie. W 1957roku Zjazd Działaczy harcerskich, którego był współorganizatorem reaktywował Związek Harcerstwa Polskiego. Na spotkaniu pokoleniowym ZHP wybrano go Komendantem Hufca ZHP. Funkcję tę pełnił 17 lat. W tym okresie Hufiec Koniński osiągnął czołowe miejsce w Polsce.

Bohater – działacz

Pan Jerzy „nazbierał” przy tym wiele różnych odznaczeń polskich i zagranicznych, ponieważ zainicjował tzw. Akcje MALTA i Akcję Konin, w których to akcjach uczestniczyła młodzież z różnych krajów europejskich. W tym okresie cały czas miał kontakt z zawodem nauczycielskim ucząc w różnych szkołach zawodowych i średnich w Koninie. Jednocześnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim uzyskując stopień magistra historii i filozofii.

Własna działalność

Dla Pana Jaworskiego harcerstwo to przede wszystkim poznawanie kraju i częściowo Europy. Dlatego też po krótkim epizodzie w PZPR zorganizował placówkę Polskiego Biura Podróży ORBIS w Koninie, gdzie znów „utknął” na całe 30 lat. Stanowisko Dyrektora ORBISU i uzyskanie uprawnień pilota międzynarodowego pozwoliło mu realizować swoją życiową pasję – zwiedzanie świata, a ma się czym pochwalić. Zwiedził 6 kontynentów i obejrzał 118 krajów ( na 203 istniejące).

Dzieła

W efekcie skutkuje to pisaniem książek o tematyce podróżniczej, które są swoistymi relacjami z podróży zapierającymi dech w piersiach:

1. Współautor książki „Dzieje Kazimierza Biskupiego” Praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Chodyły; Kazimierz Biskupi 1993 i 2002; publikacja finansowana przez Urząd Gminy w Kazimierzu Biskupim

2. Książka „Krakatau”; nakł. Gminy Kazimierz Biskupi 2012 – poświęcona głównie Indonezji

3. Książka „Nie da się zamknąć w dłoni dzikich serc,” Kazimierz Biskupi 2013.

Podsumowanie

Pan Jerzy Jaworski jest niezwykle interesującą osobą. Jest doskonałym przykładem, że połączenie pracy ze swoją pasją jest możliwe. Dzięki swoim książkom nie tylko ma możliwość podzielenia się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami, ale również zachęca do „spełniania” siebie. Książka „Dzieje Kazimierza Biskupiego”, której jest współautorem opowiada o losach gminy Kazimierz Biskupi. Świadczy to o tym, że pomimo tylu lat gmina ta jest nadal bliska Panu Jerzemu. Bohater jest niezwykle otwartą i ciepłą osobą. Widać, że kocha to co robi. O swoich doświadczeniach i przygodach mógłby mówić bez końca. Jest doskonałym przykładem, że jeśli ma się marzenia można je zrealizować, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pomimo bariery językowej, wieku Pan Jerzy zwiedza świat i opisuje swoje podróże.

Kalendarium:

  • 1936 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: