Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Fruwaj. Skrzydła wyrosną Ci później”

Joanna Jackowiak

ur. 08 lipca 1985
zm.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach

HOT MONTHS live 05-2013
Materiały źródłowe
Zdjęć: 19
Filmów: 1
Dokumentów: 1

Dzieciństwo.

Joanna Jackowiak urodziła się 08.07.1985 w Ostrowie Wielkopolskim. „Kolebką” jej dzieciństwa były Nowe Skalmierzyce, z których wyprowadziła się w 1999 roku. „Ścisłowiec” o artystycznej duszy, którego mama jest nauczycielką, a tata ekonomistą. Tata grał na gitarze (jest samoukiem), a ona wraz z mamą i siostrą śpiewały. Będąc dzieckiem chciała zostać stomatologiem.

Edukacja szkolna.

Przygodę z edukacją rozpoczęła w przedszkolu publicznym „Pod Kasztanami” w Nowych Skalmierzycach (1988-1991). Następnie w latach 1992-2000, uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Zapytana o czasy szkolne odpowiada: „Mam bardzo miłe i pozytywne wspomnienia. Często, aż z łezką w oku, myślę o tamtym okresie mojego życia. Trochę z nostalgią, trochę z uśmiechem. Szkoła ta dała mi solidne podstawy edukacyjne. Jeżeli chodzi o nauczycieli trafiłam na cudownych mentorów. Nie tylko ze względu na naukowe podstawy wspominam ją pozytywnie. Okazała się prawdziwą lekcją życia – etap pierwszych przyjaźni, platonicznych miłości. Umiejętność funkcjonowania w grupie. To cenne doświadczenie, zdobyte na takim etapie rozwoju, stanowią solidną bazę wychowania.”

Jest absolwentką I LO im. Ks. J. Kompały i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp. W latach 2004-2009 była studentką Społecznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Łodzi na kierunku Zarządzanie i Marketing. Ukończyła również Policealną Szkołę „Awangarda” w Kaliszu; kierunek: technik dentystyczny.

Początki edukacji muzycznej.

Joanna Jackowiak przychodząc na świat otrzymała w darze talent „do śpiewania”, który przez wiele lat szlifowała i nadal dba o niego. Pierwsze poważne kroki w dziedzinie wokalnej stawiała w Chórze Muzycznym CONSONANS prowadzonym przez Pana Wiesława Świrtę w Nowych Skalmierzycach (1997-2000). Była także aktywnym członkiem Chóru Muzycznego przy Szkole Muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrygenturą P. Lipińskiego (1999-2002).

Muzyka przewija się w życiu bohaterki od najmłodszych lat. „Pierwszą publicznością przed którą stałam z mikrofonem w postaci dezodorantu były maskotki, które usadowione na dywanie zachwycały się tym co słyszą”. Pierwszy publiczny występ był dla niej przeżyciem: „Był to konkurs w MOAK w Nowych Skalmierzycach. Byłam w II klasie Szkoły Podstawowej. Po raz pierwszy na prawdziwej scenie, z prawdziwym mikrofonem oraz przed dużą publicznością. Pamiętam, że wypatrywałam mamę na widowni, żeby jej widok dodał mi odwagi. Wygrałam w swojej kategorii wiekowej, a śpiewałam piosenkę Edyty Górniak To nie Ja.”

Na kierunek muzyczny każdego artysty mają duży wpływ inni wykonawcy. Tak też jest w przypadku Joanny Jackowiak. Potwierdza to w wypowiedzi: „Z ulubionymi wykonawcami muzycznymi jest tak, że wraz z rozwojem świadomości otaczającego nas świata, etapem życia – zmieniają się. Ewoluują wraz z nami. Pamiętam, że w podstawówce szalałam na punkcie Spie Girls, Mariah Carey, Urszulą, C-Block, Varius Manx. Później przyszedł czas na fascynację hip-hopem. Znałam prawie wszystkie teksty ulubionych kapel polskich na pamięć 😉 Na początku szkoły średniej przyszedł czas na rocka, metal. Natomiast zawsze, gdzieś tam obok wszystkiego, brzmiała muzyka elektroniczna. Spośród tego gatunku mam kilku ulubieńców m.in. Roisin Murphy, Moloko. Niezmiennie od samego początku, bardzo cenię zespół HEY Kaśkę Nosowską w wersji solo również, a także Depeche Mode. Uwielbiam „ I will always love you” Whitney Houston. Mam z nim związane piękne wspomnienia. Pamiętam, że miałam ulubioną kasetę – Sandry Secret Land ( Dziś wiem, że nagrana w 1989 r. ) Codziennie przed snem, słuchałam jej w radiu typu Kasprzak. Jej piosenki znałam na pamięć – tzn w mojej osobliwej wersji języka angielskiego. Lubiłam wszystkie piosenki z tej kasety! Do dziś mam do nich sentyment.”

Działalność muzyczna.

Działalność muzyczno – wokalna Joanny Jackowiak to szereg działań, inicjatyw muzycznych oraz osiągnięć, które składają się na piękną mozaikę artystyczną. Należy do nich współpraca z zespołem TNBC (gatunek: Electro Rock&Roll) , gdzie była wokalistą, a także śpiewała w chórkach oraz grała na klawiszowym instrumencie. Wspólnie wystąpili na Open’er Festival w Gdyni w 2010 r. oraz na Coke Music Live Festival w Krakowie w 2010 roku.

Szczególnie ważnym wydarzeniem był występ dla prezydenta Cypru oraz Jolanty Kwaśniewskiej w Nikozji na Cyprze w 1999 roku. Rok 1999 zapisał się w życiorysie Joanny Jackowiak ze względu na występ w Pałacu Prezydenckim w Programie KOLĘDOWANIE BEZ BARIER. Nic dwa razy się nie zdarza a zwłaszcza duet z Ireną Santor w kolędzie „Bóg się rodzi” przy akompaniamencie Jarosław Kukulskiego. Tak wspomina udział w programie: „Niewątpliwie koncert w Pałacu Prezydenckim! Niesamowita atmosfera, tyle osobistości ze świata polskiej kultury oraz duet z wielką Ireną Santor! To było coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, wówczas dla mnie – 14 letniej dziewczyny. Tak widzę to we wspomnieniach, do dziś.”

Kolejne lata to nowe wyzwania muzyczne. Między innymi udział w Musicalu Expresem do Gwiazd przy OCK w Ostrowie Wielkopolskim pod kierunkiem Aliny Janikowskiej (2003 r.). W 2009 roku śpiewa z zespołem hip-hopowym z Ostrowa Wielkopolskiego „W cieniu ukryci”. Gościnnie użycza swojego głosu w dwóch utworach na płycie „Bez cienia wątpliwości”. Do istotnych wydarzeń zaliczyć należy w 2011 r. koncert z okazji otwarcia Wytwórni Płytowej Osterdam Records w Fanaberii w Ostrowie Wielkopolskim oraz recital na Festivalu we Francji z zespołem Hot Months w 2013 r. Kolejny rok to koncert na Tatarak Festiwal z Hots Monts na ostrowskich Piaskach.

Od 2011 r. współpracuje z Mariuszem Czelnym oraz Tomaszem Barzęcem (trąbka) jako JoAna i Loverdozed. Od 2013 r. po dołączeniu do trio Piotra Marcinkowskiego występują jako Hot Months (wokal, gitara basowa, instrumenty klawiszowe).

Wokalistka zapraszana jest do udziału w koncertach w różnych miejscach na terenie południowej Wielkopolski, juwenaliach… Gościła na scenie ostrowskiej Forum Synagogi. Ostatnio promowała wraz z zespołem Hots Monts niszowy kierunek muzyczny w radiu Centrum. Można jej posłuchać w klubach i w internecie. Wraz z chłopakami z zespołu planuje rozpocząć promocję płyty Hot Months oraz trasę koncertową klubową w Polsce. Nagrywają również nowy materiał. Możliwe, że powstanie z tego kolejna płyta. Zapytana o plany na przyszłość odpowiedziała, że: „Najważniejszy jednak plan na przyszłość, to czerpać radość z tworzenia – śpiewania i grania! Jest to wspaniałe hobby, które dostarcza cennego na co dzień relaksu! „

Pomimo wielu lat na scenie artystka zawsze ma tremę przed wyjściem na scenę. Natomiast gdy już na niej stoi i słyszy pierwsze dźwięki – trema mija. Życie to nie tylko muzyka. Chętnie pływa oraz biega. Zapytana o hobby odpowiada: „Na szklanym ekranie lubię oglądać mecze ME i MŚ w piłce nożnej. Z książek lubię sięgać do poezji – zwłaszcza W. Szymborskiej oraz ks. J. Twardowskiego. Interesują mnie też filmy Pedro Almodóvara oraz szeroko pojmowane niszowe kino.

Sentencja życiowa.

Zapytana o motto życiowe, odpowiada: ” „Fruwaj. Skrzydła wyrosną Ci później” „Nigdy nie jest tak źle, by nie mogło być gorzej”. Wokalistka „wyrasta” na idolkę lokalnego młodego pokolenia. Poproszona o odpowiedź na pytanie: „czego chciałby Pani nauczyć młodsze pokolenie, udziela wyczerpującej odpowiedzi, która jednocześnie zamyka i podsumowanie wywiad: „Chciałabym, że dzieciaki wierzyły w siebie. Żeby wyrosły na znających swoją wartość nastolatków, gotowych na to aby realizować swoje marzenia, Żeby wiedziały jakich używać środków do realizacji celów. Żeby się nie bały lub żeby strach mobilizował je do działania, a nie zniechęcał. Jeżeli mówimy, że coś możemy lub że czegoś nie możemy, w obu przypadkach mamy rację – ktoś kiedyś powiedział. Życie mamy tylko jedno, dlatego warto wierzyć, że nasze marzenia, przy odrobinie szczęścia i ciężkiej pracy, spełnią się.”

Nagrody i wyróżnienia.

• I miejsce w kategorii wiekowej 7-10 w Konkursie Piosenki w MOAK w Nowych Skalmierzycach, 1992 r.

• nagroda w konkursie Radia Centrum PORA NA JUNIORA w 1995 r. (z piosenką Majki Jeżowskiej – Blues Bujany)

• II miejsce w Konkursie Royal Music Awards w 2003 r. w Ostrowie Wlkp

• 8 czerwca 2011 roku prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak uhonorował lokalnych artystów i działaczy tytułem “Osobowości Ostrowskiej Kultury”. Wyróżniona została również Joanna Jackowiak – THE NATURAL BORN CHILLERS – wokalistka ostrowskiej formacji elektronicznego rock and rolla, za muzyczne sukcesy na estradach wielkich festiwali, promowanie kultury ostrowskiej w kraju.


Kalendarium:

 • 1985 ― Narodziny bohatera
 • 1995 ― Nagroda “Pora n...
 • 2003 ― Nagroda w Konkursie R...
 • 2011 ― Początek “muzyk...
 • 2011 ― Osobowość Ostrowskiej...
 • 2013 ― Początek współpracy z...

Cytaty:

 • „Nigdy nie jest tak źle...”
 • „Fruwaj. Skrzydła wyros...”

Źródła:

 • “Pod Kasztanami&...
 • Gwiazda
 • HOT MONTHS W FORUM SYN...
 • JoAna Loverdozed
 • Osobowości Ostrowskiej...
 • Osobowości kultury ost...
 • Profil Facebook
 • Szkoła Muzyczna w Ostr...
 • TNBC – utwory
 • W cieniu ukryci –...
 • szkolna www

Zobacz też:

 • > Nowe Skalmierzyce