Józef Wolniewicz

ur. 07 lipca 1935
08 maja 2010zm.
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie

Uchwała XXIII sesji Rady Miejskiej Gminy Ślesin
Zdjęć: 15
Dokumentów: 1

Józef Wolniewicz 07.07.1935 – 08.05.2010.

Józef Wolniewicz to zasłużony lokalny działacz, nauczyciel.

Urodził się w Licheniu Starym.

W okresie okupacji wraz z rodzicami został wywieziony do obozu w Łodzi, a następnie do Brandenburga. Po wojnie ukończył pedagogiczne studia nauczycielskie i wyższe studia zawodowe – kierunek fizyka.

Od roku 1954 do 1993 pracował w Radach Narodowych jako radny, członek prezydium w Gosławicach, Grąblinie, Ślesinie. Był przewodniczącym Rady Gminy. Pracę w szkole rozpoczął w Jasieniu, kontynuował w Lubsku, by wrócić do swego rodzinnego miejsca, gdzie w 1968 roku zamieszkał w budynku przy szkole.

Był wieloletnim działaczem Związku Harcerstwa Polskiego.

To właśnie dzięki pasji pana Wolniewicza w szkole funkcjonowały sekcje: fotograficzna, muzealnicza, wokalna czy młodzieżowa sekcja strażacka.

Dla pana Józefa Wolniewicza praca edukacyjna, to praca z dziećmi w „terenie”, to niezliczone rajdy rowerowe, zloty, złazy, wycieczki po całej Polsce wraz z PTTK, to organizacja corocznych biwaków i obozów nad morzem, zimowiska, to zloty harcerskie, konkursy, biegi patrolowe, podchody, pląsy, organizowanie zabaw dla dzieci i rodziców.

Dzięki inicjatywie pana Wolniewicza powstaje w 1978 roku szkolna radiowa rozgłośnia harcerska. W swej pracy podejmował wiele działań na rzecz lokalnej społeczności: odnawianie przystanku autobusowego, akcja „Niewidzialna Ręka”, „Ocalić od zapomnienia”, ”Akcja Grosik”, czy zbiórki makulatury oraz złomu, jak również pomoc dla powodzian. Uczniowie wraz z nauczycielami malowali ławki, instalowali tablice informacyjne, inicjowali działania służące upamiętnieniu ofiar okresu okupacji, sadzili drzewa – to właśnie państwo Wolniewiczowie rozpoczęli akcję zadrzewiania wsi. Pan Józef Wolniewicz był prawym człowiekiem postępującym według jasnych zasad, w rozmowie z uczniami często powoływał się na wzorce z okresu swej edukacji licealnej. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego dalej poświęcał się swojej pasji – nauczaniu. Józef Wolniewicz zyskał wielki szacunek społeczności lokalnej. Po wielu latach pracy sam stał się lokalnym autorytetem.

15 września 2012 roku na XXIII sesji Rady Miejskiej Gminy Ślesin otrzymał pośmiertnie tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy Ślesin.

 

http://www.umig.slesin.pl/media/file/492_pl_slesinska_nr_9_wrzesien_2012.pdf

wspomnienia pana Józefa Wolniewicza o Licheniu

 

Źródła:

  • Licheń biznes w blasku...

Zobacz też: