Kamil Wasicki

ur. 23 czerwca 1979
zm.
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie

Zdjęć: 2

Kamil Robert Wasicki

Urodzony 23 czerwca 1979 w Koninie, syn Danieli i Zygmunta Wasickich.

Najmłodszy z rodzeństwa braci Zbigniewa i Arkadiusza.

Od urodzenia związany z miastem Ślesin, woj. wielkopolskie. To tu w roku 1985 rozpoczyna naukę w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ślesinie, dodatkowo pobiera prywatne lekcje gry na pianinie, jednak coraz bardziej pociąga go brzmienie gitary. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuuje naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kleczewie. Rozwija zainteresowania muzyczne, poszerza wiedzę i umiejętności gry na gitarze. Jest to bardzo ważny okres w życiu Kamila. Po raz pierwszy pojawia się na lokalnej scenie muzycznej, zakładając swój pierwszy zespół o nazwie „Offside” o mocnym rockowym brzmieniu, które towarzyszy mu aż do momentu ukończenia liceum.

W 1998 roku podejmuje pracę w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie na stanowisku instruktora ds. organizacji imprez. W 1999 roku rozpoczyna studia licencjackie na wydziale administracji w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. Od tej pory coraz śmielej myśli o stworzeniu nowego brzmienia w zupełnie nowej konwencji, a to za sprawą fascynacji muzyką poetycką, autorską – pojawia się pomysł na powołanie do życia trzyosobowego zespołu „Gabryś” w składzie: Kamil Wasicki – gitara, harmonijka ustna, Paweł Balcerzak – gitara basowa, Sławomir Badowski – akordeon, flażolet i perkusjonalia. Pierwsza publiczna prezentacja to konkursowe utwory zagrane na Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej „Dopóki jestem…” w roku 2000, na którym zdobywa wyróżnienie.

W latach 2000-2002 zespół otrzymuje szereg nagród i wyróżnień na wielu ogólnopolskich przeglądach i festiwalach, w tym pierwsze miejsce „Złoty Liść” w III Przeglądzie Poezji Śpiewanej w Mirosławcu, II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji Śpiewanej „Amor sprawił” w Oświęcimiu.

W 2003 roku zespół zdobywa I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej „Dopóki jestem…” w Sieradzu i jednocześnie otrzymuje nominację do 40 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, na którym w 2004 roku Kamil Wasicki zostaje uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Wojciecha Bellona przyznawaną za najlepsze autorskie teksty. Tę zaszczytną nagrodę otrzymuje ponownie w roku 2006, zapisując się w historii jako jedyny dwukrotny laureat. Warto nadmienić, że laureatami Nagrody im. Wojciecha Bellona byli między innymi tacy artyści jak Marek Grechuta, Tadeusz Krok, Julian Mere, Robert Kasprzycki.

W latach 2006-2010 Kamil Wasicki z zespołem zdobywa kolejne nagrody na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach, w tym: w 2008 roku II miejsce na XII Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Poetyckiej „Wieczorne nastroje” w Kwidzynie, w 2009 roku Grand Prix im. Jonasza Kofty 27. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2009 w Warszawie, nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskich Spotkaniach Śpiewających Poezję „Recital 2010” w Siedlcach.

W roku 2010 artysta otrzymuje również nagrodę „Kariatyda 2010” dla wybitnych animatorów kultury, przyznawaną przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a w roku 2011 nagrodę w kategorii „Kultura”, przyznawaną przez Urząd Powiatowy w Koninie, wręczoną na XIII Gali Powiatu Konińskiego.

W roku 2013 otrzymuje stypendium artystyczne Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2014 Urząd Powiatu Konińskiego przyznaje Kamilowi nagrodę za działalność na rzecz Rozwoju Powiatu Konińskiego.

W swym artystycznym dorobku ma również dwie autorskie płyty. 11 kwietnia 2011 roku Kamil debiutuje fonograficznie albumem „Chwyć mnie za rękę”, który ukazał się nakładem Agencji Fonograficznej Polskiego Radia, patronat medialny nad tą płytą objęła „Trójka” Program Trzeci Polskiego Radia. 1 września 2014 roku nakładem Agencji Luna Music Polska pojawia się druga płyta artysty zatytułowana „Dobre rzeczy się zdarzają”.

Kamil Wasicki nie zwalnia tempa. W 2005 roku bierze udział w koncercie pt. „Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych” w reżyserii Janusza Grzywacza w ramach 41 Studenckiego Festiwalu piosenki w Krakowie. Występuje obok artystów: Grupa Pod Budą, Raz Dwa Trzy, Katarzyna Groniec, Wolna Grupa Bukowina, Piotr Bukartyk, Joszko Broda, Jacek Kleyff, Robert Kasprzycki. Natomiast w roku 2011 koncertuje w studiu muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej transmitowanym na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia.

Kamil Wasicki jest również inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Ogólnopolskiego Piosenki Artystycznej „FOPA” w Ślesinie, będącego eliminacjami do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Prywatnie jest żonaty i ma dwoje dzieci, na co dzień pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie na stanowisku realizatora dźwięku. Od roku 2002 mieszka w Koninie.

Aktualnie pracuje nad nową płytą.

Oficjalna strona artysty:

www.kamilwasicki.pl

www.facebook.com/kamilwasickiŹródła:

  • 10 lecie pracy artysty...
  • FOPA
  • Facebook
  • Kamil Wasicki debiutuj...
  • Kamil Wasicki zagrał w...
  • Noc Kultury
  • Strona artysty
  • Teledyski i piosenki

Zobacz też: