Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Tak długo żyje człowiek, dopóki o nim Bliscy pamiętają”

Kazimiera Korbas

ur. 03 lutego 1920
zm.
Szkoła Podstawowa im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Parzęczewie

Kazimiera Korbas
Zdjęć: 10
Filmów: 1

Pochodzenie

Urodziła się 3 lutego 1920roku w Recykligheusen w Niemczech.Pochodzi z rodziny robotniczo-chłopskiej. Jej mama Antonina Szymkowiak zajmowała się domem i szyła dla ludzi, była krawcową ,a ojciec Jan Szymkowiak prowadził małe gospodarstwo rolne .Rodzice pani Kazimiery wrócili do Polski ,gdy była malutka,miała 3 miesiące.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędziła już w Karczewie, gdzie mieszka do dziś. Bardzo mile wspomina swoich rodziców i swój dom rodzinny .Jako młoda dziewczyna pomagała rodzicom w pracy w domu i w gospodarstwie .Poetka mówi,” iż pamięta biedę przed drugą wojną światową-różne nastroje ,ustroje… upokorzenia. Głód wiedzy młodych ludzi , zdolnych ,którzy chcieli ją zdobywać, lecz niższa klasa nie mogła sobie na to pozwolić ze względów finansowych. Taki los przypadł mi …Jako pochodząca z niższej klasy, musiałam zrezygnować z mych marzeń ,a tak pragnęłam zdobywać wiedzę. Lubiłam się uczyć. Moich rodziców nie było stać na to aby opłacać koszt nauki”’. Mama też nauczyła Ją szyć. Uczęszczała tylko do szkoły podstawowej ,gdyż wcześnie zmarł Jej ojciec i musiała pracować i pomagać mamie. Marzyła aby zastać aktorką, ale nie mogła się dalej uczyć .Wzrastała z wolnością,miała szczęśliwe i radosne dzieciństwo.

Edukacja (lub „młodość”)

W czasie wojny szyła dla hrabiego Kętrzyckiego , który posiadał swoje dobra w Karczewie, póżniej szyła dla Niemek ,które osiedliły się ze swymi rodzinami w Karczewie .Rodzina pani Kazimiery Korbas to mąż Marian, który już nie żyje, syn Wiesław, który zmarł w młodym wieku. Pani Korbas ma jeszcze dwóch synów- Lucjana i Bernarda, oraz córkę Liliannę. Doczekała się też wnuków i prawnuków. Pani Kazimiera Korbas znana jest w swojej okolicy, gdyż często była zapraszana na różne okoliczne imprezy lokalne i wtedy recytowała swoje wiersze. Pisać zaczęła ,gdy utraciła swoje dwie najbliższe osoby-ukochanego męża i syna.

Etapy działalności

Nazwa sekcji – stosownie do losów postaci

Etap pierwszy

Pani Kazimiera Korbas znana jest w swojej okolicy, gdyż często była zapraszana na różne okoliczne imprezy lokalne i wtedy recytowała swoje wiersze. Pisać zaczęła ,gdy utraciła swoje dwie najbliższe osoby-ukochanego męża i syna. Z początku pisała po to ,by wspominać i zagłuszyć żal .Z czasem zżyła się ze swoim pisaniem. Kazimiera Korbas nie pomija ważnych kwestii społecznych ,historycznych, uczuciowych ,nie stroni też od… polityki. Twórczość Pani Kazimiery to namalowany literami portret Jej samej… kobiety silnej ,ciepłej, ciekawej ludzi i świata ,a przede wszystkim bardzo dobrego człowieka, dla którego najwyższą wartością jest po prostu Życie…

Znaczenie postaci

Nawet najkrótsze spotkanie z Panią Kazimierą i jej Bogatą twórczością to najlepsza lekcja pokory i szacunku wobec życia i najważniejszych jego zalet takich jak miłość, honor, humor i optymizm. W 2012 roku ukazał się tomik wierszy Pani Kazimiery Korbas pt.” Niewyciszone pragnienia”, a został opracowany przez Gminną Bibliotekę w Kamieńcu.

Bibligrafia

-wywiad z Kazimierą Korbas przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej im.Gen. Jana Henryka Dą browskiego w Parzęczewie ,na zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu CDEW,

-zdjęcia własne,

-archiwum rodzinne,

„Niewyciszone Pragnienia”-Kazimiera Korbas, 2012 rok.

Kalendarium:

  • 1920 ― Narodziny bohatera
  • 2012 ― ukazanie się tomiku w...

Cytaty:

  • „Pani Kazimiera Korbas ...”
  • „Pani Korbasowa- wspani...”

Zobacz też: