Krzysztof Waberski

ur. 22 lipca 1937
zm.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. M. Grochowskiego w Głubczynie

Wywiad z p. Krzysztofem Waberskim
Fragment rozmowy z p. K. Waberskim
Zdjęć: 10
Filmów: 1
Nagrań: 1

Pochodzenie

Krzysztof Marian Waberski urodził się 22 lipca 1937 r. w Dębionku (powiat Wyrzysk) w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec Walerian Waberski urodził się 10 stycznia 1901 r. w miejscowości Stoki, gmina Pszczew, powiat międzyrzecki. Ojciec z wykształcenia i powołania był rolnikiem, zajmował się także fotografią. Mama Emilia Januszewska urodziła się w 24 sierpnia 1909 r. w Sadkach. Jej rodzice Wacław Januszewski (ur. 1880 r.) i Balbina Płaczek (ur. 1881 r.) w 1905 r. zawarli w Sadkach związek małżeński. Wacław jako inspektor gospodarczy kierował gospodarstwem rolnym Płaczków (pow. 170 ha) do 1912 r. W latach 1912 – 1924 zamieszkiwali w Krajence, ponieważ dziadek Wacław był dzierżawcą gospodarstwa rolnego przy parafii katolickiej. Po ustaleniu granicy polsko–niemieckiej złożył 5 grudnia 1921 r. wniosek migracyjny w Polskim Konsulacie Generalnym w Berlinie. Chciał, aby ich dzieci (4 córki i 3 synów) uczyły się i żyły w wolnej Polsce. Rodzina Januszewskich była związana z Krajenką od 1912 r. Dziadek i ojciec należeli do Polskiego Związku Zachodniego. Wacław Januszewski w październiku 1939 został zamordowany w Paterku koło Nakła n. Notecią. O rodzinach Januszewskich, Płaczków i Waberskich napisał w swej książce „ Ściana gniewu” Michał Mędlewski.

Rodzeństwo

Pan Krzysztof Waberski miał dwoje rodzeństwa, siostrę Gabrielę, która urodziła się 11 grudnia 1938 roku oraz brata Hieronima urodzonego 11 września 1935 r.

Wojna, dzieciństwo i szkoła podstawowa

Tragedia II wojny światowej nie oszczędziła również jego rodziny. Jego dzieciństwo było podobne do przeżyć milionów Polaków w czasie tej tragedii narodowej. Ojca pamięta tylko ze zdjęć. Ostatnia informacja (gryps) pochodziła z 19 października 1939 r. z gestapo w Bydgoszczy. Prawdopodobnie zginął w „Dolinie Śmierci” – Fordon. Brat mamy ks. Antoni ( ur. 1913) neoprezbiter (od czerwca 1939 r.) został zamordowany na „Barbarce” w Toruniu. Drugi brat ks. Jan (ur. 1911 r.), proboszcz w m. Wronowy k/ Strzelna przeżył obóz koncentracyjny w Dachau .Po wojnie nie wrócił do Polski. Zmarł na Florydzie w 1987 r. Najmłodszy brat Stanisław (ur. 1924 r.) utonął 3 lipca 1944 r. w Łobżenicy. Z życia naszego bohatera zostali wyeliminowani wszyscy mężczyźni z najbliższej rodziny. W latach 1943/44 Pan K. Waberski chodził do szkoły niemieckiej w Dębionku. Od kwietnia do czerwca 1945 r. pierwszą klasę kończył w szkole w Broniewie. Klasę drugą kończył ucząc się w dwóch szkołach, najpierw w Krajence, a potem w Sławianowie.
Po wojnie nasz bohater uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Buntowie, od razu do klasy trzeciej. Po trzech miesiącach nauki nauczyciel zauważył zdolności ucznia i przeniósł go do klasy czwartej. W 1947 r. po półroczu i feriach zimowych przeniósł się do matki, która mieszkała w Osowie gm. Lipka. Tu kontynuował naukę w klasie piątej. W 1948 roku rodzina zamieszkała w Zakrzewie. 28 czerwca 1949 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Zakrzewie w klasie szóstej. Klasę siódmą ukończył w 1950 roku mając zaledwie 13 lat.

Liceum

W związku z powojennym zamieszaniem w systemie edukacji, aby uniknąć podwójnego uczęszczania do klasy siódmej pojechał do Złotowa i zdał egzamin do liceum pedagogicznego. W czasie nauki w liceum miał wspaniałych wychowawców i nauczycieli, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalsze jego życie. Między innymi p. Stefana Maleszewskiego oraz p. Władysława Brzezińskiego, późniejszego nauczyciela akademickiego, a obecnie patrona gimnazjum w Krajence. Pan K. Waberski zdał maturę mając 17 lat.

Idąc w dorosłe życie

Po maturze w 1954 r. dostał nakaz pracy w Krajence, ale przedtem zrobił kurs harcerski i pracował jako wychowawca na obozie. W 1956 roku w wieku 19 lat otrzymał powołanie do wojska. Mając zainteresowania modelarskie, techniczne, radiotechniczne, skierowany został do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Poznał tam wielu ciekawych i wartościowych ludzi, jednak dryl wojskowy i specyficzny sposób wysławiania nie za bardzo przypadły mu do gustu. 28 grudnia 1958 roku został zwolniony do cywila z zaliczoną zasadniczą służbą wojskową. Pracował dalej jako nauczyciel w Krajence i równocześnie zapisał się na studia zaoczne do WSP w Gdańsku. Ukończył je już jako absolwent Uniwersytetu Gdańskiego.

Rodzina i praca

27 sierpnia 1960 r. zawarł związek małżeński z panią Marią Elżbietą (z domu Szweda), również nauczycielką. W latach 1962 – 69 pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Krajence. 28 października 1974 r. z wynikiem bardzo dobrym otrzymał dyplom ukończenia Uniwersytetu Gdańskiego z tytułem magistra geografii fizycznej za pracę magisterską ” Charakterystyka fizyczno – geograficzna gminy Krajenka”. Życie zawodowe zawsze łączył z opieką nad rodziną. Udzielał się społecznie, był członkiem Koła Przyjaciół Krajenki, radnym gminnym, instruktorem fotografii, członkiem PTTK, działaczem ZHP. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień, nagród i medali, między innymi: Złotą odznakę PTTK , Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Rodła, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal za długotrwałe pożycie małżeńskie z rąk Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.

Znaczenie postaci

Bohater naszego biogramu jest ze wszech miar postacią godną naśladowania. Żyjąc w bardzo trudnych, burzliwych czasach, dzięki starannemu wychowaniu ze strony rodziców i bliskich rozwijał swoje zainteresowania. Potrafił skorzystać z wiedzy i umiejętności, które przekazali mu jego nauczyciele. Wiedział, że sumienną pracą i zaangażowaniem osiągnie zamierzone cele. Pan Krzysztof Waberski w swoich wypowiedziach i swojej postawie życiowej z całą mocą podkreśla siłę rodziny, wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach, motywowanie do pracy.
Wraz z żoną wychował sześcioro dzieci. Ich dewizą życiową było to, że nie jest istotne, co się ma, tylko to, co się wie i potrafi. Udzielał się w różnych organizacjach, działał na rzecz drugiego człowieka. Propagował harmonijny rozwój człowieka, życie w zgodzie z przyrodą. Dostrzegał potrzebę rozsądnego korzystania z rozwoju naszej cywilizacji. Nasz bohater to Wielkopolanin z krwi i kości – pracowity, sumienny, uczciwy, cierpliwy i przedsiębiorczy.


Kalendarium:

  • 1937 ― Narodziny bohatera
  • 1950 ― Książeczka Lotnicza
  • 1954 ― Świadectwo Dojrzałośc...
  • 1960 ― Zawarcie związku małż...
  • 1968 ― Honorowa Odznaka Ofen...
  • 1969 ― Brązowy Krzyż Zasługi...
  • 1974 ― Dyplom ukończenia Uni...
  • 1975 ― Złoty Krzyż Zasługi
  • 1983 ― Złota Odznaka PTTK
  • 1988 ― Krzyż Kawalerski Orde...
  • 1989 ― Medal Rodła
  • 2010 ― Medal Za Długoletnie ...

Zobacz też: