ks. Bolesław Jarosz

ur. 14 września 1932
zm.
Szkoła Podstawowa w Ryczywole

Zdjęć: 2

Dzieciństwo

Ksiądz Bolesław Jarosz przyszedł na świat dnia 14 września 1932 roku w bardzo pobożnej rodzinie w Połajewie. Jego rodzice, Władysława i Wojciech, byli rolnikami. Miał pięcioro rodzeństwa, lecz czworo zmarło w dzieciństwie. Pozostał brat. Kiedy wybuchła II Wojna Światowa, rodzina księdza została przesiedlona. Przez pewien czas przebywali w obozie w Łodzi, a potem zostali wywiezieni do Niemiec. W wiosce, w której pracowali, byli jedyną polską rodziną. Kiedy wrócił z prac przymusowych w Niemczech, wiedział już, że chce zostać księdzem, co budziło pewne obawy w jego matce.

Edukacja

Ksiądz Jarosz uczęszczał do szkoły podstawowej w Połajewie, gdzie jego ulubioną lekcją była historia. W 1947 roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie. W 1951 roku zdał egzamin maturalny. Rozpoczął dwuletnie studia filozoficzne w Gnieźnie, a przez następne cztery lata studiował teologię w Poznaniu. Dnia 30 maja 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa Franciszka Jedwabskiego.

Działalność

Jako nowo wyświęcony kapłan odprawił mszę prymicyjną dnia 2 czerwca 1957 w kościele św. Michała w Połajewie. Później jako wikariusz służył w parafiach w Jutrosinie, Grodzisku, Lwówku, Odolanowie, Obornikach, Zbąszyniu, Ostrzeszowie i Biskupicach. Przez dziesięć lat był proboszczem w parafii w Białężynie, a w 1981 roku przeniesiono go do parafii św. Mikołaja w Ryczywole, gdzie sprawował również funkcję proboszcza aż do 2004 roku.

Dzięki zaangażowaniu księdza Jarosza ryczywolanie chętnie uczestniczyli w pielgrzymkach, np. do Częstochowy lub Lubasza. Powstały zespoły dziecięce i młodzieżowe oraz chór. Ksiądz inicjował także liczne akcje charytatywne, takie jak wigilie dla samotnych i pomoc dla najuboższych. Powstał też zespół Caritasu, który pomagał m.in. rodzinom wielodzietnym.

Ksiądz Jarosz doprowadził również do odnowienia domu parafialnego i kościoła w Ryczywole. Wyremontowano m.in. wieżę kościelną, przeprowadzono renowację zabytkowych obrazów i organów, położono nową posadzkę, założono ogrzewanie elektryczne, a także zakupiono nowe żyrandole. Dzięki inicjatywie księdza Jarosza powstały też nowe kaplice w Skrzetuszu i Wiardunkach.

Emerytura

Ksiądz Jarosz nadal mieszka w Ryczywole. Po przejściu na emeryturę w 2004 roku wciąż bardzo aktywnie uczestniczył w religijnym i społecznym życiu parafii. Poświęcił się pracy na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole i angażował się w działalność Caritasu.

Ciekawostki

Ksiądz Jarosz przez całe życie interesował się sportem, szczególnie koszykówką, piłką nożną i żużlem. Jego drugą pasją okazało się też kolekcjonowanie znaczków i udało mu się zgromadzić imponujące zbiory filatelistyczne. Najbliżsi księdza podkreślają, że jest osobą bardzo dbającą o zwyczaje i tradycje polskie oraz chrześcijańskie. W gminie znany jest jako osoba bardzo energiczna, aktywna, kontaktowa, niezwykle życzliwa i chętnie współpracująca z dziećmi i młodzieżą.

Odznaczenia

1993– odznaka „Przyjaciel Dziecka” od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

1994– odznaka honorowa za zasługi dla oświaty od Ministra Edukacji Narodowej

1994– „Medal za zasługi dla pożarnictwa” od Prezydium Zarządu Głównego OSP

2002– podziękowanie za wielki wysiłek w realizacji idei uczczenia pomordowanych i poległych w II wojnie światowej w formie pomnika na cmentarzu w Ryczywole

2002– tytuł „Przyjaciel Szkoły” nadany przez Dyrekcję, Radę Pedagogiczną Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole

2003– podziękowanie Dyrekcji i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Ryczywole za zaangażowanie, wsparcie i aktywny udział w życiu szkoły

2004– podziękowanie Wójta i Rady Gminy Ryczywół za długoletnią współpracę na stanowisku proboszcza

2004– podziękowanie Starostwa Powiatowego za trud i poświęcenie oddane społeczności lokalnej

2006– Brązowa Odznaka Honorowa Polskiego Związku Filatelistów od Zarządu Okręgu Kaliskiego

2006– podziękowanie w 50 rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku od Solidarności Nauczycielskiej w Rogoźnie

2008– odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” w 90 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Źródła

materiały i archiwum prywatne rodziny księdza Jarosza

www.oborniki.com.pl

www.powiatobornicki.pl

Kalendarium:

  • 1932 ― Narodziny bohatera
  • 1947 ― rozpoczęcie Liceum Og...
  • 1951 ― matura
  • 1957 ― święcenia kapłańskie...
  • 1957 ― msza prymicyjna
  • 1981 ― objęcie funkcji probo...
  • 1993 ― odznaka „Przyja...
  • 1994 ― „Medal za zasłu...
  • 1994 ― odznaka honorowa za z...
  • 2002 ― podziękowanie za wiel...
  • 2002 ― tytuł „Przyjaci...
  • 2003 ― podziękowanie Dyrekcj...
  • 2004 ― podziękowanie Starost...
  • 2004 ― podziękowanie Wójta i...
  • 2004 ― podziękowanie Wójta i...
  • 2004 ― przejście na emerytur...
  • 2006 ― Brązowa Odznaka Honor...
  • 2006 ― podziękowanie w 50 ro...
  • 2008 ― odznaka honorowa „Zas...

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...