bł. ks. Włodzimierz Laskowski

ur. 30 stycznia 1886
zm. 08 sierpnia 1940
Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Zębowie

Bł. Ks. Włodzimierz Laskowski
Zdjęć: 15
Filmów: 1

Pochodzenie

Włodzimierz Laskowski urodził się 30 stycznia 1886 roku w Rogoźnie jako czwarty z pięciorga dzieci Stanisława i Klementyny z Głowińskich.

Ojciec Włodzimierza był profesorem gimnazjum w Ostrowie, Poznaniu, Rawiczu i w Rogoźnie.

Dzieciństwo

15 lutego został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wita w Rogoźnie. Otrzymał imię Jana z Maty. Później posługiwał się imieniem Włodzimierz najprawdopodobniej dlatego, że jego najmłodszy brat miał również na imię Jan. Wychowywany był w rodzinie patriotycznej i religijnej.

Edukacja

Włodzimierz Laskowski rozpoczął edukację w 1891 roku w szkole elementarnej, kontynuował ją w gimnazjum w Rogoźnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie był to łatwy okres w życiu młodego studenta. Zmieniał uczelnie, studiował w Lipsku, Wrocławiu i Greifswald.

W 1910 roku wstępuje do Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Praca jako kapłan

Praca jako wikariusz

Dnia 1 marca 1914 roku diakon Włodzimierz Laskowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. arcybiskupa Edwarda Likowskiego.

Dokładnie po miesiącu od chwili święceń ks. Włodzimierz został powołany na stanowisko wikariusza w parafii św. Idziego w Modrzu.

Po dziesięciu miesiącach, 1 stycznia 1915 roku młody wikariusz zostaje powołany do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Jako młody ksiądz musiał wykazywać się umiejętnościami organizacyjnymi, skoro w 1917 roku powołano go na bardzo odpowiedzialne stanowisko w nowo powstałym Związku Towarzystw Dobroczynnych „Caritas”, a po kilku latach na stanowisko prokuratora w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Praca w Caritasie pochłaniała bez reszty ks. Laskowskiego. Okres powojenny wymagał pomocy wielu poszkodowanym.

Parafia we Lwówku

1 listopada 1927 roku ks. Włodzimierz Laskowski zostaje proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej we Lwówku.

Wziął się ostro do pracy. Rozpoczął budowę probostwa, założył gazowe oświetlenie w kościele, w 1932 roku przystąpił do budowy kościoła w Bolewicach.

Ks. Laskowski był wielkim czcicielem Najświętszego Sakramentu i to zapewne zainspirowało do zorganizowania Dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w dniach 15 i 16 września 1934 roku. Głównym celem kongresu, w którym uczestniczył kardynał August Hlond – prymas Polski, było spotęgownie wśród wiernych czci i szczególnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Było to bardzo ważne wydarzenie zaróno dla parafii, jak i samego miasta.

II wojna światowa

1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Już przed wybuchem wojny ks. Włodzimierz Laskowski zabezpiecza cenne akcesoria kościelne ukrywając je w Poznaniu na Skałce u księdza prałata Narcyza Putza. 15 maja 1940 roku ksiądz Włodzimierz Laskowski zostaje aresztowany i wywieziony do Fortu VII w Poznaniu. Natomiast 24 maja zostaje przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie otrzymuje numer obozowy 11160. Obóz w Dachau był poczatkiem drogi zbliżającej do męczeńskiej śmierci księdza Włodzimierza.

2 sierpnia 1940 roku ks. Laskowski wraz z wieloma innymi księżmi, zwłaszcza z diecezji poznańskiej, znalazł się w obozie w Gusen. Do głównych zajęć w obozie należała praca w kamieniołomach.

Ksiądz Włodzimierz Laskowski zwracał uwagę swoją postawną sylwetką. Gdy pilnujący dowiedzieli się, że jest on kapłanem zaczęli znęcać się nad nim kopiąc i bijąc po twarzy. W końcu przewrócili go i skacząc po brzuchu czekali, aż straci przytomność. Jednak tego było mało. Rozwścieczony kapo tłukł leżącego drewnianym kołkiem. Ksiądz w każdej chwili kiedy odzyskiwał świdomość, żarliwie się modlił, wzywając imię Jezusa.

O godzinie dwunastej w południe odbył się apel. Ksiądz Laskowski skatowany, ze zmasakrowaną twarzą, okrwawiony i majaczący leżał na placu. Po apelu koledzy odnieśli ks. Włodzimierz do szpitala, gdzie zmarł o 13.15. Było to 8 sierpnia 1940 roku.

Znaczenie postaci

Błogosławiony ks. Włodzimierz Laskowski jest dla nas wzorem pobożności i miłości do ludzi. Jego proste, zwyczajne życie zakończone męczeńską śmiercią jest wzorem do naśladowania.

Źródła:

Danuta Ledworowska „Błogosławiny Ks. Włodzimierz Laskowski proboszcz i męczennik”.

Wywiad z Danutą Ledworowską.

Pamiątki Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej we Lwówku

Zdjęcia Zbigniew Gawełek.

Szymon Konieczny – Spacer po lwóweckim cmentarzu.

Kalendarium:

  • 30 s ― Narodziny bohatera
  • 1914 ― przyjęcie święceń
  • 1917 ― nominacja
  • 1923 ― powierzenie stanowisk...
  • 1927 ― ks. Włodzimierz Lasko...
  • 1934 ― Dekanalny Kongres Euc...
  • 1940 ― aresztowanie ks. Włod...
  • 1940 ― Śmierć bohatera
  • 1999 ― beatyfikacja

Cytaty:

  • „Dziś jeszcze mam przed...”
  • „Jeden z gestapowców po...”
  • „Ksiądz Laskowski był w...”

Zobacz też:

  • > II wojna światowa...