ks. Wojciech Raczkowski

ur. 08 marca 1932
zm. 25 listopada 2013
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach

Testament ks. Wojciecha Raczkowskiego.
Wspomnienia o ks. Wojciechu Raczkowskim.
Zdjęć: 14
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Ksiądz Wojciech Raczkowski urodził się 8 marca 1932 roku w Pniewach jako najstarszy syn Benedykta i Haliny.

Dzieciństwo

Ojciec pracował jako rzeźnik, a później jako ogrodnik. Ksiądz Wojciech miał czterech braci: Andrzeja, Macieja, Marka i Jacka. Wywodził się z bardzo religijnej rodziny i dlatego już jako mały chłopiec został ministrantem w kościele pw. św. Wawrzyńca.

Edukacja

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach wstąpił do Prymasowego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a następnie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święceń prezbiteratu udzielił mu w 1957 roku w katedrze poznańskiej biskup Franciszek Jedwabski. Dalsze studia odbył w Katedrze Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (historia Kościoła i historia powszechna) i w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie. Z wykształcenia był mediewistą – historykiem, badaczem okresu średniowiecza.

Etapy działalności

Praca duszpasterska

Był wikariuszem w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolsztynie, parafii Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu i parafii św. Wojciecha w Poznaniu. Pełnił funkcję kapelana domu sióstr Miłosierdzia w Buku. Sprawował funkcję duszpasterza młodzieży. W latach 1980–2002 był proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

Wykładowca

W czasie studiów na KUL-u prowadził zajęcia w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej, skupiających studentów wydziałów świeckich, którzy pragnęli pogłębienia wiedzy religijnej. W latach 1973–1998 był wykładowcą historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Praca publicystyczna

Od 1974 do 1980 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”.

Na emeryturze

W 2002 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu – Antoninku, gdzie objął funkcję ojca duchownego wspólnoty kapłańskiej. Zmarł 25 listopada 2013 roku, w wieku 81 lat. 29 listopada 2013 roku, po mszy pogrzebowej w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Środzie Wielkopolskiej został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Tytuły, wyróżnienia

W 2001 roku otrzymał tytuł Średzianina Roku, przyznany przez czytelników „Gazety Średzkiej”. W 2002 roku Rada Miejska w Środzie Wielkopolskiej przyznała mu honorowy medal „Ad Valorem”. W 2012 roku Rada Miejska Pniewy nadała mu tytuł honorowego obywatela gminy Pniewy.

Znaczenie postaci

W długim kapłańskim życiu cieszył się nieposzlakowaną opinią. Znany był ze swej życzliwości wobec ludzi i pogody ducha. Posługiwał się piękną polszczyzną, także w jej lokalnej, wielkopolskiej odmianie. Jego średzcy parafianie często mówili, że trafił im się duszpasterz niezwykły. Jego kazania przyciągały do kościoła tłumy. Pełne były głębokiej mądrości, ale również humoru. W rozmowie z „Przewodnikiem Katolickim” z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa na pytanie, czym się charakteryzowała jego praca, odpowiedział krótko: „Starałem się po prostu widzieć w ludziach człowieka, być dla nich otwartym”. Przy swojej wielkiej wiedzy i erudycji potrafił pochylić się nad każdym człowiekiem, koncentrował się bowiem na potrzebach innych i śpieszył chętnie z pomocą. Był skromnym człowiekiem o wielkiej mądrości.

Warto tam zajrzeć:

1. Wystąpienie ks. Wojciecha Raczkowskiego 21 lutego 2008 podczas Gali Sulisławów (Nagranie pochodzi od Rafała Regulskiego- Radio Merkury, a przygotował je do emisji Krzysztof Bako Bartkowiak). – TUTAJ

2. Artykuł „Przewodnik Katolicki” nr 24/2009 – „Psioczą na obcych, a swoich lubią” –TUTAJ

3. UCHWAŁA NR XXI/163/12 – w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Gminy Pniewy ks. kanonikowi Wojciechowi Raczkowskiemu. – TUTAJ

4. Ks. Wojciech Raczkowski – Honorowy Obywatel Pniew – TUTAJ

5. Zmarł ks. kanonik Wojciech Raczkowski: Pożegnanie – TUTAJ

6. Środa pożegnała ks. Wojciecha Raczkowskiego: Pogrzeb – TUTAJ

Kalendarium:

  • 1974 ― zastępca redaktora na...
  • 1932 ― Narodziny bohatera
  • 1957 ― przyjął święcenia kap...
  • 2001 ― otrzymał tytuł Średzi...
  • 2002 ― honorowy medal „Ad Va...
  • 2012 ― otrzymał tytuł Honoro...
  • 2013 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...
  • > Proboszcz parafii...
  • > „Przewodnik Katolicki”...