Zdzisław Dolata

ur. 23 września 1945
zm.
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Chrzypsku Wielkim

Zdjęć: 8
Filmów: 3
Nagrań: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Ksiądz Zdzisław Dolata pochodzi z Kobylej Góry koło Ostrowa Wielkopolskiego. Urodził się 23 września 1945 roku.

Dzieciństwo

Jego rodzice mieli na imię Anna i Feliks. Zdzisław miał trójkę rodzeństwa: brata Stanisława, który był o 10 lat starszy od Zdzisława, starszą siostrę Helenę oraz siostrę Teresę, która była jego bliźniaczką.

Edukacja (lub „młodość”)

Ksiądz Zdzisław studiował teologię w Poznaniu. Bardzo lubi język łaciński i książki historyczne.

Etapy działalności

Działalność księdza Zdzisława jest związana z jego posługą kapłańską.

Etap pierwszy

Posługa wikarego w parafiach poznańskich.

Etap drugi

Ksiądz Zdzisław przybył do parafii pod wezwaniem św. Wojciech w Chrzypsku Wielkim i został jej proboszczem (którym jest do dnia dzisiejszego).

Kolejne etapy…

Prowadząc parafię w Chrzypsku Wielkim ksiądz Zdzisław Dolata założył różne organizacje np.: Caritas, Radę duszpasterską, Radę ekonomicznę, Eucharystyczny Ruch Młodych, systematyczny ukazuje się czasopismo parafialne. W czasie prowadzenia parafi przez księdza Zdzisława została wybudowana kaplica i kostnica na cmentarzu, Odnowiono budynek kościoła, została położona kostka brukowa wokół świątyni, wybudowano grotę Matki Boskiej Fatimskiej, założono nowe dzwony na dzwonnicy, odnowiono probostwo.

Znaczenie postaci

Ksiądz proboszcz Zdzisław Dolata przez wszystkie lata posługi w parafii w Chrzypsku Wielkim udzielał wiernym sakramentów świętych. Poza działalnością duszpasterską zajmowała się również dbałością o estetykę kościoła i innych budynków przykościelnych. Przez ponad 30 lat służy parafianom pomocą i radą.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >