Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Muzyka to powołanie”

Łukasz Kuropaczewski

ur. 20 sierpnia 1981
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r.w Cieninie Kościelnym

Wspomina Agata Gierłowska
Wspomina Andrzej Majewski
Wywiad z Łukaszem Kuropaczewskim
Zdjęć: 6
Dokumentów: 3

Dzieciństwo

Urodził się 20 sierpnia 1981 roku w Gnieźnie. Dzieciństwo spędził w Strzałkowie, rodzinnej wsi taty Zbigniewa, który był nauczycielem techniki w tutejszej szkole podstawowej. Mama Krystyna (dyrektor SP w Strzałkowie) pochodzi z Gdańska.
Łukasz uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie, następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy. Ze względu na rozwój kariery muzycznej w drugiej klasie przeniósł się do poznańskiego liceum muzycznego dla młodzieży uzdolnionej.

Edukacja muzyczna

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Zespole Szkół Muzycznych I stopnia im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, w klasie gitary. Gry uczyła go mgr Agata Gierłowska. Szkołę ukończył w 1994 roku w ciągu trzech lat – w przyspieszonym trybie. Następnie był uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego II stopnia w Koninie, w klasie gitary, kierowanej przez mgr. Andrzeja Majewskiego. Od 1993 r. jego edukacją muzyczną kierował prof. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Łukasz Kuropaczewki był równocześnie uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (tzw. Szkoły Talentów) oraz jednocześnie studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego (którą ukończył z wyróżnieniem).
W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore (stan Maryland, USA), które zwieńczył w 2008 roku.Ukończył także podyplomowe studia Artist Diploma. Lekcje mistrzowskie pobierał u Jorge’a Cardosa, Štěpána Raka, Joaquína Clercha, Pavla Steidla oraz Carla Marchione.
W 2009 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tytuł doktora nauk muzycznych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zdobył w 2013 r.

Kariera

Łukasz Kuropaczewski występował w Polsce, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Anglii, Czechach, na Białorusi, Słowacji, Islandii, w Grecji, Bułgarii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Panamie i w Rosji.
Koncertował solo i z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Marka Fitz-Geralda, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Aukso, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony oraz Cleveland Symphony.
Współpracował z takimi artystami, jak Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Martin Chalifour (koncertmistrz Los Angeles Symphony), Igor Yuzefovich (koncertmistrz Baltimore Symphony) wiolonczelistą Andrzejem Bauerem, flecistą Łukaszem Długoszem, skrzypaczką Agatą Szymczewską czy Royal String Quartet oraz muzykami z Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony, Cleveland Symphony – wykonując kwintety Luigi Boccheriniego i koncerty Antonio Vivaldiego.
Grał recitale w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Nagrywał dla TVP 1, TV Polonia, TV Poznań, TV Szczecin, TV Strasburg, Polskiego Radia, Radia Castro Urdiales.

Praca pedagogiczna

Łukasz Kuropaczewski to wzięty pedagog. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pensylvania w Filadelfii. Od 2008 roku jest wykładowcą gitary na Akademii Muzycznej w Poznaniu (prowadzi międzynarodową klasę gitary).
Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na uniwersytetach.
Jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym (od 2008 roku) Międzynarodowego Festiwalu „Polska Akademia Gitary” (Polish Guitar Academy), największego festiwalu gitarowego w Polsce, jednego z największych festiwali gitarowych w Europie, który odbywa się w 35 miejscowościach w Wielkopolsce. Czuwa nad kształtem artystycznym przedsięwzięcia. Sam koncertuje oraz zaprasza do współpracy uznanych artystów.

Płyty

Dotychczas nagrał sześć płyt. Pierwszą w 1997 roku, gdy miał 16 lat. Był to „Recital Gitarowy” (Guitar Recital). Płyta otrzymała entuzjastyczne recenzje od krytyków na całym świecie. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyka „Polish Music” (2008 – nominacja w kategorii „Najlepszy Album z Muzyką Polską”), „Aqua e Vinho” (2010 – nominacja w kategorii „Najlepszy Album z Muzyką Kameralną”), a ostatnia płyta „Nocturnal”, nagrana w 2012 roku, otrzymała nominację w kategorii „Solowy Album Roku”.

Konkursy i nagrody

Brał udział w kilkudziesięciu konkursach gitarowych w kraju i za granicą. W 1993 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koninie. W 1994 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie. W 1995 r. 14-letni Łukasz otrzymał I nagrodę i tytuł „Największej nadziei” oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Gdańsku. W tym samym roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Castro Urdiales (Hiszpania). W 1996 r. – III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi. W 1997 roku – II nagrodę na 40. Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tokio. W 2000 r. otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Almerii (Hiszpania). W 2004 roku otrzymał dwie nagrody: „Primus Inter Pares” dla najlepszego absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz „Eurotalent” w dziedzinie kultury, przyznawaną przez Telewizję Polską. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszport Polityki” oraz do nagrody TVP Kultura – Gwarancja Kultury. W 2011 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.
W 2015 roku Kuropaczewski został nagrodzony przez Gnieźnieńską Kapitułę Orła Białego.

Znaczenie postaci

Łukasz Kuropaczewski to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych, posiadający nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne.
Krzysztof Meyer (polski kompozytor, pianista) powiedział o nim, że jest znakomitym artystą, wszechstronnym, wrażliwym muzykiem, obdarzonym fenomenalną techniką.
Łukasz Kuropaczewski jest patriotą, tak mówi o sobie: „Dla mnie dom jest ważny; to skąd pochodzę, gdzie się wychowałem, bardzo wpłynęło na to, jaki jestem. Polska to też mój dom i zawsze nim będzie. Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem”.
Łukasz Kuropaczewski jest członkiem Bona Fide Stowarzyszenie Wielkopolan, które działa na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych w Wielkopolsce. Przed każdymi świętami członkowie Bona Fide przygotowują paczki i rozwożą je chorym dzieciom.
Jest znakomitym przykładem na to, że nawet pochodząc z małej miejscowości, dzięki talentowi i ciężkiej pracy, można odnieść światowy sukces.

Źródła

Strona internetowa artysty: www.kuropaczewski.com
http://www.2015.akademiagitary.pl/festiwal/organizatorzy/
http://culture.pl/pl/tworca/lukasz-kuropaczewski
http://culture.pl/pl/wydarzenie/paszporty-polityki-2010-nominacje
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty/1511274,1,muzyka-powazna-2010-nominowany-lukasz-kuropaczewski.read
http://www.polskieradio.pl/8/192/Artykul/1036164,Lukasz-Kuropaczewski-rece-Jos%C3%A9-Marii-Flor%C3%AAncia-rodza-nuty
http://culture.pl/pl/wydarzenie/paszporty-polityki-2010-nominacje
http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/czasem-jestem-dumny-ze-jestem-gitarzysta,56894.html
http://ponte.pl/static/118
http://2012.spotkaniagitarowe.pl/koncerty-festiwalowe-/65-lukasz-kuropaczewski-gitara.html
http://www.moreleigrejpfruty.com/Lukasz_Kuropaczewski_-_Trzy_tygodnie_przed_debiutem_w_Carnegie_Hall,60.html
http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,1,1638.html
http://pik.wroclaw.pl/ukasz-Kuropaczewski-Koncert-w2345.html
http://szeluto.pl/szkola/absolwenci/


Kalendarium:

  • 1981 ― Narodziny bohatera
  • 2003 ― Studia w klasie Maest...
  • 2007 ― Był wykładowcą Univer...
  • 2008 ― Jest wykładowcą gitar...
  • 2013 ― Tytuł doktora nauk mu...

Cytaty:

  • „Trudno sobie wyobrazić...”
  • „Muzyka to powołanie”
  • „Łukasz Kuropaczewski t...”
  • „Ma magiczny wpływ na s...”

Źródła:

  • „Five o’cl...
  • Artykuł poświęcony ojc...
  • Bona Fide Stowarzyszen...
  • Dyskografia Łukasza Ku...
  • Listy Łukasza z USA.
  • Medal Młodej Sztuki
  • Nagroda Gnieźnieńskiej...
  • Polska Akademia Gitary
  • Rozmowa z Łukaszem po ...

Zobacz też:

  • > Gniezno
  • > Poznań
  • > Słupca
  • > Wrocław