Marek Tchórzka

ur. 13 maja 1961
zm.
Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

Zdjęć: 11

Pochodzenie:

Marek Tchórzka urodzony 13 maja 1961 r. w Pęckowie, powiat czarnkowsko-trzcianecki, syn Kazimierza i Heleny z domu Antkowiak. Wychowywał się w domu rodzinnym wraz z siostrą Małgorzatą i bratem Krzysztofem.

Dzieciństwo, Edukacja, Młodość:

W latach 1968-1973 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Pęckowie, a ostatnie trzy klasy Szkoły ukończył w Drawskim Młynie.

W roku 1976 rozpoczął naukę w technikum elektryczno-mechanicznym we Wronkach, które ukończył w 1981 r.

Dalszą edukację kontynuował na studiach wyższych w Gorzowie Wlkp. na Akademii Wychowania Fizycznego (1982-1987).

Etapy działalności:

– Pierwsze lata dorosłego życia

– Działalnośc na rzecz Gminy Drawsko

Etap pierwszy:

Po zakończeniu studiów podejmuje decyzje o wyjeździe z kraju. Przez ówczesną Jugosławie udaje się do Grecji, gdzie podejmuje się dorywczych prac (m.in. pracuje przy zbiorze winogron). Po trzech miesiącach wraca na krótko, by wyjechać na trzy lata. Wraz z innymi Polakami traktuje Grecję jako etap dalszej podróży do Kanady lub Australii. Jednak zmiany jakie dokonują się w 1989 roku w Polsce przekonują go do powrotu. Mając kontakty i rozeznanie na rynku owoców podejmuje się działalności handlowej (sprowadzanie cytrusów z Grecji). Jednak rosnąca korupcja powoduje, że porzuca tą działalność i szuka nowych wyzwań.

W roku 1992 rozpoczyna pracę zawodową jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Pęckowie, gdzie otrzymuje mieszkanie służbowe. W tym samym roku od Odlewni Żeliwa w Drawskim Młynie odkupuje budynek wiejskiej świetlicy i zakłada tam klub i dyskotekę „Tina”, która cieszy się popularnością młodzieży z Drawskiego Młyna i okolic.

Etap drugi:

Angażując się w działalność samorządową zostaje Radnym Gminy, a w listopadzie 1997 zostaje Radnym pełniącym obowiązki Wójta. W marcu 1998 r. Rada Gminy wybiera go na pierwszą kadencję. Obecnie kończy w bieżącym roku czwartą kadencję. Za swój sukces i dokonanie uważa wypracowanie dobrych mechanizmów w działalności samorządu gminy i konsekwentne realizowanie nadanych kierunków rozwoju gminy. Od samego początku naszego członkowska Unii Europejskiej skutecznie zabiegał o pozyskiwanie środków na rozwój i rozbudowę infrastruktury oraz przeistoczenie gminy rolniczej w turystyczną.

W ciągu ostatnich 10 lat wiele zmieniło się w naszej gminie. Wybudowano oczyszczalnie ścieków, skanalizowano i zwodociągowano całą gminę. Powstały chodniki i ścieżki rowerowe. Cała południowa część gminy otrzymała nowe drogi. Powstało szereg obiektów rekreacyjno – sportowych (sala sportowa w Drawsku, wielofunkcyjne boisko sportowe w Chełście i Pęckowie, kort tenisowy w Drawskim Młynie). Nowego wyglądu nabrał Amfiteatr w Drawsku, a nad Notecią powstała piękna przystań „Marina” z wypożyczalnia kajaków. Chlubą gminy jest pierwszy Park Grzybowy w Polsce znajdujący się w Piłce, gdzie zgromadzono ogromne modele popularnych grzybów Puszczy Noteckiej. Wizytówką Gminy jest zaproponowany przez Wójta i organizowany od lat Festyn Grzybowy, który popularyzuje walory przyrodnicze i turystyczne regionu. W planach marka Tchórzki jest realizacja ambitnego projektu, utworzenia w dolinie rzeki Miałka w Piłce, sztucznego zbiornika dzięki wybudowanej tam zaporze wodnej. Powstały zbiornik będzie turystyczna atrakcją dla miłośników sportów wodnych. Wielkim sukcesem jest utrzymanie i powiększanie substancji oświatowej gminy. Obecnie w tej niewielkiej gminie drawsko funkcjonuje pięć Szkół Podstawowych i Gimnazjum, które wkrótce będzie rozbudowane.

Znaczenie postaci:

Wójt wielokrotnie za swą gospodarczą i kulturową działalność otrzymywał nagrody wyróżnienia na różnych szczeblach. Jest dobrym gospodarzem, który z wielką wiarą i konsekwencja realizuje określone cele. Fakt, że cztery razy wybierany był na stanowisko Wójta świadczy o zaufaniu do jego metod pracy i poparcia pomysłów, które realizuje przez społeczeństwo.

Pasją Marka Tchórzki jest aktywny sport – bieganie i pływanie oraz wędkarstwo, zarówno śródlądowe jak i morskie. Od wielu lat współorganizuje wyprawy na łowiska dorsza i halibuta na Morzu Północnym.

Kalendarium:

  • 1961 ― Narodziny bohatera
  • 1998 ― Objęcie stanowiska Wó...
  • 2003 ― Ślub bohatera

Zobacz też: