Marian Ignacy Adamski

ur. 22 lipca 1946
zm.
Szkoła Podstawowa im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach

Pochodzenie

Marian Adamski urodził się w Wirach 22 lipca 1946 r. Do 1968 r. mieszkał w Luboniu Lasku. Obecnie jest mieszkańcem Wir.

Dzieciństwo

Ojciec M. Adamskiego miał na imię Ignacy. Był stolarzem modelarzem. Matka – Maria (nazwisko rodowe: Stachowska) zajmowała się domem i wychowywała siedmioro dzieci.

Pan Adamski ma dwie siostry (Helenę i Jolantę) oraz czterech braci (Ireneusza, Stanisława, Kazimierza i Adama) .

Edukacja

Pan Marian Adamski ukończył Szkołę Podstawową w Lasku, następnie uczył się w Technikum Chemicznym w Poznaniu.

Po zdaniu matury ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale prawa i administracji. Przez wszystkie lata nauki był bardzo dobrym uczniem i pilnym studentem.

Praca zawodowa

Pracę zawodową p. Adamski rozpoczął w zakładach Stomil w Poznaniu. Następnie pracował w Zakładach Chemicznych w Luboniu i w Urzędzie Miasta w Kościanie. Obecnie pełni funkcję dyrektora w firmie Vox Industrie Janikowo.

Głos radnego

Od 1990 roku jest radnym Gminy Komorniki. Od 8 lat jest Przewodniczącym Rady Gminy. W ramach pełnienia swoich obowiązków dba m.in. o rozwój gminy i oświaty.

Nagrody, wyróżnienia

Zaangażowanie p. Adamskiego zostało niejednokrotnie docenione. Otrzymał m.in. Odznakę Honorową Miasta Poznania.Przyznano mu też tytuł Zasłużonego dla Miasta Kościana.

Społecznik otrzymał również Nagrodę Bene Meritus Wójta Gminy Komorniki za wieloletnią działalność na rzecz społeczności lokalnej, ukazywanie młodzieży prawdziwych wartości, ofiarną pracę z dziećmi i młodzieżą w Kole Ministrantów przy Parafii św. Floriana w Wirach.

Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański odznaczył p. Mariana Arcybmedalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis za pracę na rzecz służby liturgicznej.

Praca na rzecz młodzieży została również doceniona przez ministra, który odznaczył p. Adamskiego Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Stowarzyszenie Kulturalne im. Praksedy Lemańskiej za stanie na straży praw człowieka nagrodziło i ustanowiło p. Adamskiego członkiem Wielkiej Kapituły Orderu Radości.

Służba liturgiczna

Pan Marian od pięćdziesięciu lat jest ministrantem. Kilka lat temu został również powołany do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej.

Po pracy opiekuje się ponad pięćdziesięcioma ministrantami w parafii pw. św. Floriana w Wirach. Utworzyli wspólnie pięć drużyn piłkarskich, które niejednokrotnie zaistaniały na sportowej arenie.

Życie prywatne

Marian Adamski ma żonę Emilię oraz troje dzieci: Agnieszkę, Izabelę i Szymona.

Jest miłośnikiem zwierząt, ma 3 koty i psa labladora, który wabi się Diego.

Zainteresowania

Pan Adamski ma szerokie zainteresowania i lubi aktywie spędzać wolny czas.Chętnie podróżuje, odwiedził już m.in. Norwegię, Włochy, Francję, Austrię, Niemcy, Szwecję, Danię, Anglię, Irladnię, Słowację, Litwę, Ukrainę i Stany Zjednoczone. Zna język angielski i rosyjski.

Lubi słuchać operetek i łagodnej muzyki z lat 60 i 80.

Manchester United i Real Madryt są od dawna ulubionymi zespołami piłkarskimi, którym kibicuje p. Marian. Sam też chętnie gra w piłkę nożną i w tenisa, a podczas urlopów uwielbia wędkować.

Motto życiowe

„Pomagać innym to radość!”

Pan Adamski jest skromnym człowiekiem, imponuje swoim zaangażowaniem w życie gminy i chęcią współpracy z młodzieżą.

Kalendarium:

  • 1946 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > Gmina Komorniki