Powrót Encyklopedia Wielkopolan „nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak ...”

mjr Tadeusz Karnkowski

ur. 27 listopada 1917
zm. 13 września 2013
Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Wilczynie

drzewo genealogiczne
herb junosza
legendy herbowe
skrócone inormacje
Zdjęć: 36
Dokumentów: 4

Pochodzenie

Mjr. Tadeusz Karnkowski urodził się 27 listopada 1917 roku w majątku wsi Wiśniewa (woj. wielkopolskie, gmina Wilczyn). Jego ojcem był Kazimierz Mścisław Karnkowski (herbu Junosza), którego pierwszą żoną była Łucja Karolina Michalina Górska. Z tego związku urodziło się troje dzieci (Teodor, Kazimierz i Maria). Drugą żoną była Helena Orzechowska (herbu Oksza). Helena Orzechowska urodziła sześcioro dzieci (Jana, Jerzego, Zofię, Gabrielę, Zdzisława i Tadeusza).

Tadeusz pochodził ze starego, ziemiańskiego rodu, którego siedzibą było Karnkowo (Dwór w Karnkowie). Ród ten wydał między innymi Stanisława Karnkowskiego – prymasa Polski, dwukrotnego interreksa i duchownego koronującego królów Stefana Batorego i Zygmunta III Wazę. Po nim Tadeusz otrzymał przydomek Biskup.(Historia Rodu Karnkowskich )

Dzieciństwo

Tadeusz Karnkowski był półsierotą, otóż dwa tygodnie po urodzeniu, umarła jego matka. Jako półsierota wychowywany był przez niańki i wychowawczynie, a następnie tułał się po różnych szkołach i internatach, między innymi w podchorążówce. Gdy był małym chłopcem spadł z drzewa jabłoni. Konsekwencją tego wypadku były skrzywione usta, dlatego też w dzieciństwie wołano na niego ,,krzywousty”. Gdy miał 12 lat zmarł jego ojciec, a prawnym opiekunem został brat ojca Józef.

Edukacja

Uczęszczał do państwowego gimnazjum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu. Następnie do prywatnego Gimnazjum Męskiego we Włocławku. Po trzeciej klasie wstąpił do Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmie. W maju 1936 r. zdał maturę. Latem 1936 r. w Warszawie zdał pomyślnie egzaminy do Szkoły Podchorążych Lotnictwa – Grupy Technicznej, zostając zakwalifikowany jako jeden z 43 przyjętych z blisko 700 kandydatów. 1 września 1936 r. zameldował się w Różanie, gdzie rozpoczął trzymiesięczny tzw. kurs unitarny w Szkole Podchorążych Piechoty, obowiązkowy dla wszystkich przyszłych podchorążych lotnictwa. Po jego zakończeniu i świąteczno-noworocznym urlopie, 3 stycznia 1937 r. zameldował się w Szkole Podchorążych Lotnictwa – Grupie Technicznej w Warszawie, a 3 lutego 1937 r. rozpoczął naukę w powyższej szkole. Jako słuchacz tej uczelni kształcony był na oficera technicznego, przez co uczęszczał także na zajęcia w Politechnice Warszawskiej. Wykłady prowadzone były przez profesorów Politechniki, a zajęcia praktyczne odbywały m.in. w tunelu aerodynamicznym. Szkolenie ukończył przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, otrzymując promocję oficerską w stopniu podporucznika – oficera technicznego ze starszeństwem 1 sierpnia 1939 r.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych (PZL). Następnie na rozkaz dowództwa wyjechał z Polski. Do Wielkiej Brytanii dostał się przez Rumunię, Francję i Maroko w sierpniu 1940 r. Znalazłszy się tam po licznych trudnościach. Ze względu na brak pilotów, wraz z kilkoma kolegami zgłosił się na ochotnika i odbył odpowiednie przeszkolenie. Niestety, koledzy ci polegli w walce. W 1942 r. został przydzielony do 316. Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego, gdzie wykonał wiele lotów bojowych.

Etap drugi

Był żonaty z Xenią Marią „Lalą” z domu Cresby. Mieli syna Artura, zmarłego tragicznie w wieku 16 lat. W czasie wojny mjr. Tadeusz Karnkowski latał regularnie nad Europą: Belgią, Danią, Francją, Holandią, Niemcami i Norwegią, biorąc udział w lotach na wymiatanie, eskortował bombowce i atakował cele naziemne. We wrześniu 1944 r. objął dowództwo jednej z eskadr dywizjonu. Na tym stanowisku wielokrotnie dowodził lotami bojowymi całego dywizjonu. Szczególny sukces odniósł 18 października 1944 r., kiedy sześć samolotów z 316. dywizjonu na północny wschód od Aalborga w Danii nawiązało kontakt bojowy z sześcioma niemieckimi myśliwcami Messerschmitt Bf-109 z jednostki I./JG 102. Mjr. Tadeusz Karnkowski trafił wówczas dwa samoloty, które zaliczono mu jako zestrzelone na pewno, a trzeci uznany jako 1/2 zestrzelenia (strącił uszkodzonego przez kolegę Messerschmitta). Nazwisko mjr. Tadeusza Karnkowskiego znalazło się na liście Bajana(T.Karnkowski na liście Bajana)

W swoich osobistych wspomnieniach Tadeusz Karnkowski opisuje wiele akcji w których brał udział w czasie walk powietrznych nad Europą.

W grudniu 1944 r. przeszedł w stan spoczynku i został instruktorem w Angielskiej Operacyjnej Szkole Pilotażu.

Kolejne etapy

Po wojnie mjr. Tadeusz Karnkowski z żoną, pasierbicą i synem wyemigrowali do Argentyny, nie mógł tam znaleźć pracy, z której mógłby utrzymać rodzinę. Przez protekcję inż. Tadeusza Sędzimira otrzymał wizę do USA, jako wybitny specjalista potrzebny w jego firmie.

W USA wrócił do swego technicznego powołania i podjął pracę w firmie należącej do światowej sławy wynalazcy inż. Tadeusza Sędzimira.(Edison metalurgii /Fenomenalne procesy technologiczne)

W latach 70-tych, Polska zamówiła w USA, urządzenia dla Walcowni w Szopienicach, oparte na technologii inż. Sędzimira, jako przodującej. Projekt i budowa tych urządzeń została zlecona mjr. T. Karnkowskiemu, który w tej sprawie wielokrotnie jeździł do Polski. Na czas budowy zamieszkał z żoną w Katowicach, a następnie wrócił do USA.

W Stanach Zjednoczonych Tadeusz Karnkowski pracował w biurach konstrukcyjnych Armzen – Sendzimir Co., Loewy Hydropress i Waterbury Farrel. Wielką pomocą w jego pracy zawodowej była żona Lala-Xenia, która stworzyła ciepły, pełen miłości i radości dom, zadbała o staranne wychowanie i wykształcenie syna, jednocześnie zjednując przyjaciół na długie lata.

Ostatnim miejscem zatrudnienia przed przejściem na emeryturę była firma TEXTRON, w której był inżynierem. Przeszedł na emeryturę prawdopodobnie w wieku 65 lat.

Jako emeryt mjr. T. Karnkowski zaczął pracować w Integrate Industrial Systems, twierdził że spędził tam najlepsze lata swej pracy zawodowej. Zyskał stanowisko VICE PRESIDENT, FOREIGN SALES był projektantem oraz konstruktorem wielu walcowni, szczególnie w Chinach, Płd. Korei i innych krajach. Pracę zawodową zakończył w 1995 r. w wieku 78 lat, po ciężkim zawale serca. (informacja podana przez Pana Kazimierza Karnkowskiego, zamieszkałego w Baden p.Kazimerz Karnkowski – Baden).

Żona Xenia Lala towarzyszyła mu w podróżach do Chin, spełniając rolę doskonałego ambasadora firmy. Państwo Karnkowscy mieszkali w New Haven w stanie Connecticut. Major w stanie spoczynku zmarł 13 września 2013 r. w wieku 95 lat.

Mjr. Tadeusz Karnkowski za zasługi wojenne był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

23 pażdziernika 2013 r. jego prochy spoczęły w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym św. Urszuli w Wilczynie (powiat koniński, województwo wielkopolsce) (zdjęcia z pogrzebu Tadeusza Karnkowskiego w Wilczynie)

Inne wydarzenia z życia majora

Po przyjeździe do USA, dom mjr. Tadeusza Karnkowskiego uległ powodzi, na skutek czego rodzina znalazła się w wielkich kłopotach finansowych. Pewnego dnia, zatrzymał go na ulicy pewian nieznajomy Żyd, pytając czy to prawda, że znalazł się w kłopotach finansowych. Major potwierdził, a nieznajomy zaproponował, że chętnie pożyczy mu większą sumę pieniędzy. Tadeusz Karnkowski odpowiedział na to: ,,Przecież Pan mnie nie zna, jak Pan wie, że Panu te pieniądze oddam”. Na to ten odpowiedział „Jak Pan będzie miał, to Pan mi je odda, a jak nie to nie”. (Informacja podana przez Pana Kazimierza Karnkowskiego zamieszkałego w Baden)

Tadeusz Karnkowski bardzo lubił grać w brydża. W czasie wojny gdy znalazł sie w Lyonie ta umiejętność pozwalała mu na dorobienie do bardzo niskiej pensji podporucznika. Mówił o sobie, że był doskonałym brydżystą.

Czech p. Jan Safarika napisał książkę na temat lotnictwa wojskowego, duża jej część poświęcona została Tadeuszowi Karnkowskiemu.

(http://aces.safarikovi.org/biography/pol/pol/karnkowski.htmlhttp://aces.safarikovi.org/biography/pol/pol/karnkowski.html )

O Tadeuszu Karnkowskim pisano w różnych czasopismach, między innymi „Nowym Dzienniku” (http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/biskup-w-samolocie-mysliwskim-i) oraz „Skrzydlata Polska” (artykuł BISKUP nr 6/2010 Skrzydlata Polska).

Znaczenie postaci

Do historii przeszły słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, który wspominając udział Polaków w bitwie o Anglię powiedział:

,,Nigdy w historii ludzkich konfliktów, tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” wśród tych nielicznych znajdowł się śp. mjr Tadeusz Karnkowski.

Prezydent odznaczył śp. Tadeusza Karnkowskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Order został przekazany rodzinie pilota, podczas ceremonii pogrzebowych, które odbyły się w środę 23 października 2013 o godzinie 09:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Pilot mjr. Tadeusz Karnkowski jest jedynym bohaterem na naszym terenie z tak wysokimi odznaczeniami państwowymi.

Kalendarium:

  • 1917 ― Narodziny bohatera
  • 1932 ― Rozpoczęcie nauki w S...
  • 1936 ― egzamin maturalny
  • 1944 ― został instruktorem w...
  • 1949 ― emigracja
  • 2013 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „nigdy w historii ludzk...”

Zobacz też: