Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Wpuście do klasy słońce, otwórzcie dzieciom usta”

p.Maria Kocoń

ur. 28 września 1957
zm.
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie

10-lecie PELIKANA
Zdjęć: 65
Dokumentów: 1

POCHODZENIE

Maria Jolanta Kocoń urodziła się 28 września 1957 r. w Gnieźnie jako córka Janiny i Henryka. Jej ojciec z zawodu jest technikiem rolnikiem, matka była krawcową. W domu rodzinnym mieszkała wraz z młodszą od siebie siostrą Ewą, obecnie nauczycielką.

DZIECIŃSTWO / RODZINA

Wychowywana była w rodzinie pełnej spokoju i miłości. Swoje relacje z siostrą określa jako bardzo dobre. Wzajemne wspieranie się i pomoc jest do dziś podstawą ich relacji.
Zamężna od 33 lat – mąż Marian z zawodu elektronik, syn Michał mgr inż. budownictw, synowa Anna jest prawnikiem razem wychowują 4-letniego synka Nikodema, córka Magdalena- nauczycielka i zięć Kacper- mechanik zamieszkali w Szwecji.

EDUKACJA

Swoją przygodę z nauczaniem rozpoczęła w 1978 r. Uzyskując dyplom Studium Wychowania Przedszkolnego w Poznaniu. W 1982 r. ukończyła Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Bydgoszczy o kierunku nauczania początkowego, a w 1991 r. ukończyła
Studia Podyplomowe poszerzając swoja wiedzę w zakresie nauczania początkowego.
W 1992 r. po 10 latach pracy przystąpiła i uzyskała I stopień specjalizacji, w 1997 zdobyła kolejny II stopień specjalizacji, natomiast w 2001 r. otrzymała tytuł nauczyciela dyplomowanego.
Chcąc pracować efektywnie z dziećmi uczestniczyła systematycznie w licznych kursach, warsztatach, seminariach.Pracując częściowo technikami C.Freineta brała udział w 1996 r. W Międzynarodowym Spotkaniu Nauczycieli Freinetowców RIDEF – 96 Kraków, którego tematem było „Budowanie Demokracji”.W 2001 r. uczestniczyła również w Międzynarodowej sesji Freinetowskiej „Komunikacja społeczna”.W roku 2003 była współorganizatorem warsztatów polsko-niemieckich pt. „Żyjemy razem”.

PRACA ZAWODOWA

Swoją karierę zawodową pani Maria Kocoń rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, z którą jest związana od siódmego roku życia.Tu jako dziecko poznawała pierwsze litery, nauczyła się czytać i liczyć, a po ukończeniu studiów wyższych wróciła w roku 1982 jako nauczyciel nauczania początkowego. Przez 33 lata pracy ciągle poszukuje nowych form, metod, aby jej praca była skierowana na dziecko i przez nie w pełni odbierana. Pragnęłaby, aby jej wychowankowie oprócz treści objętych programem nabyli także wartości o jakich mówi C.Freinet : „Przywróćcie prawo pierwszeństwa takim wartościom jak odczuwanie, przeżywanie, tworzenie i rozumienie, uspołecznienie, miłość i życie”.
Pani Maria Kocoń ma nadzieję, że szkoła, której była uczennicą, obecnie jest nauczycielem, a kiedyś stanie się miejscem, z którego odejdzie na długie wakacje-emeryturę, zawsze będzie skierowana na dziecko i tylko na nie.


DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Na przełomie roku 1999/2000 pani Maria Kocoń założyła Społeczny Ośrodek Pomocy Dzieciom „PELIKAN”. Działalność tego ośrodka skupia średnio ok. 50 nauczycieli, którzy w każdą sobotę udzielają korepetycji z różnych przedmiotów na poziomie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Ośrodek w roku 2014 obchodził 15 jubileusz swojego istnienia. „Pelikan” nadal funkcjonuje i służy dzieciom i młodzieży.
Pani Maria Kocoń zarówno jako nauczyciel i radna organizowała dla lokalnej społeczności liczne rodzinne festyny, rozgrywki piłki nożnej, inicjowała zbiórki pieniędzy na dofinansowanie posiłków dla dzieci,wyjazdów na wycieczki,zbiórki odzieży dla osób potrzebujących.

DZIAŁALNOŚĆ SAMORZĄDOWA

Radna miasta Gniezna kadencji od 2002 do 2014 r.
Przewodnicząca Komisji Oświaty kadencji 2006-2010 r.
Przewodnicząca Rady Miasta Gniezna kadencji 2010-2014 r.

Dwunastoletnia działalność na rzecz innych ludzi utwierdziła p. Marię Kocoń w przekonaniu, iż najważniejsze jest to, czym jesteśmy dla nich. Ta myśl była, jest i nadal będzie siłą napędową do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka.

ODZNACZENIA I NAGRODY

-Liczne nagrody Dyrektora szkoły,
-1992 r. Nagroda Kuratora Oświaty I stopnia,
-2002 r. Nagroda Prezydenta,
-2003 r. Nagroda Kuratora Oświaty II stopnia,
-04.09.2013 r. Srebrna Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa,
-28.10.2014 r. Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego,
-18.11.2014 r. Złota Odznaka – Zasłużona dla Towarzystwa Miłośników Lwowa.


OCENA POSTACI

Pani Maria Kocoń to nauczyciel z powołania i społecznik z zamiłowania. Posiada wielkie pokłady pozytywnej energii i entuzjazmu oraz potrzebę czynienia dobra i udzielania bezinteresownej pomocy tym, którzy jej potrzebują.


Źródła :

Głos Wielkopolski 16.11.2000 r.
Głos Wielkopolski 07.03.2001 r.
Głos Wielkopolski 26.06.2002 r.
Przemiany 25.06.2004 r.
Przemiany 11.02.2005 r.
Przemiany 23.06.2006 r.
gniezno.naszemiasto.pl
moje-gniezno.pl
osrodekpelikan.republika.pl
tvwielkopolska.pl
prywatne archiwum bohaterki biogramu zawierające fotografie,wycinki prasowe,dokumenty

Cytaty:

  • „Dzieci będą pamiętać c...”
  • „Wiedzieć, jak sugerowa...”
  • „Zacną rzeczą jest uczy...”
  • „Przywróćcie prawo pier...”
  • „Wpuście do klasy słońc...”

Zobacz też: