Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Ten żyje dobrze, kto żyje wyłącznie dla innych.”

Stefania Kamińska

ur. 03 stycznia 1949
zm. 27 czerwca 2014
Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Teodozji Kazimierczyk w Tarnówce

Wywiad
Wywiad 2
Wywiad 3
Zdjęć: 13
Nagrań: 3

Pochodzenie, rodzice, rodzina.

Pani Stefania Kamińska urodziła się 03.01.1949r.
Imiona rodziców:Tomasz,Irena,z domu Posochow.
Ojciec pochodził z Bądecza(powiat pilski, województwo wielkopolskie) a matka z Szamocina (powiat chodzieski,województwo wielkopolskie) . Po ślubie przeprowadzili się do Tarnówki (powiat złotowski,województwo wielkopolskie).
Matka bohaterki pracowała w izbie porodowej w Tarnówce (powiat złotowski, województwo wielkopolskie),a ojciec w Fabryce Tektury w Tarnówce.
Ojciec bohaterki urodził się 6.09.1929r. Zmarł 15.10.1994r.
Matka bohaterki urodziła się 21.02.1933r. Zmarła 21.02.1989r.
Pani Kamińska miała jedną siostrę Mirosławę, jednego syna Krzysztofa oraz dwoje wnucząt Wiktorię i Filipa,nie miała męża.


Wykształcenie, praca zawodowa.

Miała wykształcenie wyższe inżynierskie , zdobyła również wykształcenie pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie.
Była nauczycielką nauczania początkowego w miejscowości Gronowo, następnie wróciła do Tarnówki,
potem pracowała w Piecewie (powiat złotowski, województwo wielkopolskie), w niewielkiej szkole podstawowej- uczyła dzieci w klasach I- III. Kiedy Tarnówka stała się miejscowością gminną, szkołę w miejscowości Piecewo zamknięto.
W Piecewie natomiast otworzono Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Pani Stefania była osobą o niezwykłych zdolnościach organizacyjnych i negocjacyjnych i dlatego przez pewien czas kierowała tą placówką. Uczyła matematyki i radzenia sobie w życiu przez dzieci z upośledzeniem.

Działalność społeczna.

Zawsze była oddana podopiecznym, nawet podczas wakacji opiekowała się nimi na koloniach i obozach, często charytatywnie. Organizowała życie kulturalne mieszkańcom Piecewa i okolicy. Z własnej inicjatywy stworzyła punkt biblioteczny. Własnym autem a wcześniej autobusem PKS przywoziła książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotowie (województwo wielkopolskie) do Piecewa, gdzie wypożyczała je mieszkańcom wsi, doradzając niejednokrotnie w wyborze lektury.Pani Stefania pomagała dzieciom w nauce w czasie wolnym. Sama zaś oddała się pasji plecionkarstwa i zaraziła nią innych. W wielu domach do dziś wiszą ozdoby wykonane jej ręką.
Bohaterka założyła Koło Środowiskowe Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Piecewie. Dzięki temu organizowała kolonie dla potrzebujących dzieci,paczki na święta, festyn z okazji Dnia Dziecka.

Znaczenie postaci.

Zasłużyła się ofiarną pracą na rzecz dzieci, w tym z upośledzeniem i z rodzin patologicznych, krzewiła oświatę i kulturę w małej wsi,do końca życia odrabiała z potrzebującymi „szkolnymi mieszkańcami” Piecewa lekcje, jej dom był świetlicą dla wszystkich.Po chorobie zmarła w Szpitalu Powiatowym w Złotowie 27.06.2014r. W dniu jej pogrzebu liczna rzesza żałobników udowodniła sens działań, którym poświęciła swe życie – służyć innym.

Informacje zaczerpnęliśmy z archiwów rodzinnych i wywiadu z członkami rodziny oraz znajomymi.

Kalendarium:

  • 1949 ― Narodziny bohatera
  • 2014 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Ten żyje dobrze, kto ż...”

Zobacz też: