Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Sport jest częścią mojego życia”

Michał Bartoszak

ur. 21 czerwca 1970
zm.
Zespół Szkół w Grzebienisku

Olimpijczyk
Pierwszy trener
Michał Bartoszak – biegacz i olimpijczyk
Zdjęć: 9
Filmów: 2
Dokumentów: 1

Pochodzenie

Michał Bartoszak urodził się 21.06.1970 r. w Szamotułach, województwo wielkopolskie. Jego rodzicami byli Heliodora Bartoszak z domu Naparta i Kazimierz Bartoszak. Ma dwie siostry, starszą – Katarzynę, młodszą – Izabelę oraz starszego brata Dariusza.

Dzieciństwo i edukacja

Michał Bartoszak od roku 1977 do 1985 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Dusznikach Wlkp.

Jego rodzice byli nauczycielami. Tata – Kazimierz Bartoszak był z zawodu historykiem, ale z zamiłowania sportowcem. Uczył też wychowania fizycznego. Był bardzo dobry w wielu dyscyplinach sportowych (między innymi w tenisie stołowym, tenisie ziemnym, lekkoatletyce). Miał wiele dyplomów za swoje osiągnięcia. Zmarł, gdy Michał Bartoszak miał 13 lat. Mama – Heliodora Bartoszak uczyła plastyki.

Michał Bartoszak od najmłodszych lat lubił zajęcia sportowe. Po lekcjach spędzał dużo czasu z kolegami na różnych grach i zabawach na dworze.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1985 roku rozpoczął naukę w szkole średniej. Wtedy zaczął trenować w Klubie Sportowym Olimpia w Poznaniu. W 1989 roku ukończył liceum w Poznaniu i zdał maturę.

Etapy kariery sportowej

Szkoła Podstawowa

Pierwsze sukcesy Michała Bartoszaka zaczęły się od klasy VI szkoły podstawowej. Wspólnie z kolegami z klasy tworzył bardzo dobrą drużynę. Ich nauczycielem wychowania fizycznego był pan Krzysztof Pluciński. Uczniowie wyjeżdżali na różne pozaszkolne zawody sportowe.

W 1984 roku wygrali na etapie wojewódzkim, a później zdobyli mistrzostwo Polski w Lekkoatletycznym Czwórboju w Kozienicach. Dzięki tym sukcesom uczniowie pojechali do Pragi, aby reprezentować Polskę w Międzynarodowym Finale Czwórboju, zajęli tam czwarte miejsce.

W 1984 roku Michał Bartoszak osiągnął również kilka sukcesów indywidualnych: I miejsce w biegu na 1000 m w Mistrzostwach Szkół o Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania w Poznaniu oraz I miejsce w biegu na 1500 m i II miejsce w biegu na 800 m w Mistrzostwach Okręgu Młodzików w Poznaniu.

Wiosną 1985 roku wraz z drużyną z SP Duszniki zdobył Mistrzostwo Polski w Finale Krajowych Sztafetowych Biegów Przełajowych w Rawie Mazowieckiej.

W maju 1985 roku w Finale Wojewódzkim Szkolnej Ligi Lekkoatletyki zdobył I miejsce na 400 m (osiągnął rekord szkoły 54,2 s) oraz III miejsce w skoku wzwyż – 170 cm ( pobił rekord szkoły).

W czerwcu 1985 roku zajął I miejsce w biegu na 1000 m (pobił rekord szkoły) w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Lekkoatletyce oraz kolejne I miejsce w biegu na 1000 m w Strefowych Mistrzostwach Polski Młodzików w Trzciance.

W 1985 Michał Bartoszak zdobył pierwszy tytuł indywidualny w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego w biegu na 1000 metrów. Było to Mistrzostwo Polski Młodzików. W tym samym roku zdobył I miejsce w biegu na 2000 m w Strefowych Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Pile.

Aby osiągać dobre wyniki Michał Bartoszak uczęszczał na zajęcia Szkolnego Koła Sportowego oraz podejmował różne formy aktywności fizycznej. Swoje sukcesy sportowe w dużej mierze zawdzięcza wspomnianemu nauczycielowi i trenerowi – Krzysztofowi Plucińskiemu.

Szkoła średnia

Podczas nauki w szkole bardzo dużo ćwiczył, treningi miał przed i po lekcjach. Często po kilka godzin dziennie.

Zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii juniora młodszego i juniora na dystansach od 1000 do 1500m. Wtedy też poprawił rekord Polski juniorów w biegu na 5000 m.

Bieganie – pracą zawodową

Po ukończeniu szkoły lekkoatletyka, a raczej bieganie stało się jego zawodem. Był zawodnikiem UKS Biegus Wręczyca koło Częstochowy.

Startował głównie na dystansach średnich i 3000 m z przeszkodami. Później zmienił specjalność na biegi uliczne, np. bieganie na 1 milę. Pozostał rekordzistą trasy w wyścigu Congress Avenue Mile w Austin (USA), gdzie w 1992 roku pobiegł milę w 3:47,80. Jest to jak do tej pory najszybciej pokonana mila na amerykańskiej ziemi na atestowanej trasie.

W Mistrzostwach Polski w maratonie osiągnął wynik 2:13.31 i wypełnił minimum Polskiego Związku Lekkoatletyki na olimpiadę w Atenach w 2004 roku. Był szczęśliwy, że jego starania o wyjazd na igrzyska przyniosły oczekiwany efekt.

Nasz bohater był też trenerem. W latach 2006 – 2007 Michała Kaczmarka – lekkoatlety, mistrza Polski na 5000 m i 10 000 m oraz w latach 2006-2010 utytułowanej zawodniczki Edyty Lewandowskiej.

Obecnie

Michał Bartoszak bierze udział w Festiwalach Biegowych, udziela porad, jak stopniowo przygotować organizm do dużego wysiłku fizycznego. Przygotowuje obozy biegowe i programy treningowe dla biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Prowadzi sklep, który oferuje odzież i obuwie dla biegaczy. Ma rodzinę: żonę Lidię oraz trzech synów: Kacpra, Kajetana i Vincenta.

Osiągnięcia życiowe

– Sześciokrotny mistrz Polski w biegach na 5000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegu przełajowym

– Brązowy medal w 1994 r., srebrny medal w 1995 roku, złoty medal w 1996 roku

– Halowy mistrz Polski na 1500 m (1994) i wicemistrz

– Mistrz Polski w biegach na stadionie na 1500 m i w biegach przełajowych.

– Trzykrotny zwycięzca w Memoriale im.J.Kusocińskiego w 1993, 1995 i 1996 roku

– Rekordzista Polski na milę w hali

– Rekordzista Polski na 2000 m na stadionie otwartym

– Reprezentant Polski na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata: w Stuttgarcie w 1993 r., w Goteborgu w 1995 r. i w Atenach w 1997 r.

– Reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1998 roku

– Trzykrotny reprezentant Polski w lekkoatletycznym Pucharze Europy: w Rzymie w 1993 r., w Walencji w 1994r. i w Lille w 1995 r.

Olimpijczyk z Aten – 2004 r.

Znaczenie postaci

Michał Bartoszak jest sportowcem i miłośnikiem sportu. Należy do najlepszych biegaczy długodystansowych w Polsce.

Startował na wielu dystansach – od 1500 m do maratonu. Szereg jego osiągnięć to rekordy Polski i rekordy życiowe. Największe jego sukcesy to czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy juniorów na 5000 metrów i czwarte miejsce w Pucharze Europy. Do Michała Bartoszaka należą najlepsze polskie wyniki w biegach ulicznych na 5 km i 1 milę.

W 2004r. był w Atenach na Igrzyskach Olimpijskich, gdzie 29 sierpnia 2004 roku przebiegł maraton.
Reprezentował wiele razy naszą gminę w Polsce i zagranicą. Był bardzo młody, gdy osiągał pierwsze ważne rekordy. Popularyzował naszą małą ojczyznę. Odwiedza swoją miejscowość. Chętnie przyjeżdża na Memoriał Kazimierza Bartoszaka – swojego taty, promując naszą gminę.
Michał Bartoszak to bardzo miły i skromny człowiek. Chętnie opowiadał nam o swojej karierze sportowej. Zachęca do uprawiania sportu i aktywności ruchowej.

Źródła

Fragmenty z Kroniki Szkoły Podstawowej w Dusznikach Wlkp

Fragmenty z Kroniki Gminy – Biblioteka Gminna w Dusznikach Wlkp

Wywiady:

Wywiad z Krzysztofem Plucińskim z dnia 16.02.2015 r.

Wywiad z Michałem Bartoszakiem z dnia 10.03.2015 r.

Strony internetowe:

http://www.bieganie.pl

http://www.duszniki.eu

http://www.festiwalbiegowy.pl

http://www.maratonypolskie.pl

http://szamotuly.naszemiasto.pl

http://www.wikipedia.pl

Kalendarium:

 • 1970 ― Narodziny bohatera
 • 1985 ― Mistrzostwo Polski Mł...
 • 1985 ― Ukończenie Szkoły Pod...
 • 1989 ― Ukończenie szkoły śre...
 • 1992 ― Rekord w biegu na 1 m...
 • 2004 ― Udział w Igrzyskach O...

Cytaty:

 • „Sport jest częścią moj...”
 • „Michał Bartoszak jest ...”

Źródła:

 • Ateny
 • Strona internetowa Gmi...
 • Strona internetowa Sza...

Zobacz też: