Janusz Wylegała

ur. 22 grudnia 1958
zm.
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernikaw Chrzypsku Wielkim

Wywiad z panem Januszem Wylegałą
Wywiad z panem Januszem Wylegałą cz. 2
Wywiad z panem Januszem Wylegałą cz.3
Zdjęć: 20
Filmów: 2
Nagrań: 1

Pochodzenie

Pan Janusz Wylegała jest Polakiem, który urodził się 22.12.1958r. w Łężeczkach, w gminie Chrzypsko Wielkie, w powiecie międzychodzkim, w województwie wielkopolskim. Pan Janusz jest synem Zenobii i Albina.


Dzieciństwo

Pan Janusz ma brata Kazimierza i siostrę Danutę. Ukończył Szkołę Podstawową w Izdebnie. Później poszedł do szkoły zawodowej w Międzychodzie, a potem poszedł do technikum w Poznaniu i tam zdał maturę. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Ma wykształcenie średnie. Dzieciństwo wspomina mile. Jak był mały to podchodził pod salę i podsłuchiwał jak inni ludzie grają na akordeonie. Pan Zbigniew Knioch był pierwszym nauczycielem Pana Janusza gry na akordeonie. Pan Janusz odbył służbę wojskową.

Etapy działalności

Elektromechanika


Rodzinna firma działa na rynku nieprzerwanie od roku 1987. Pan Janusz Wylegała jest jednocześnie założycielem i szefem firmy Elektromechanika Instalatorstwo Elektryczne, która oferuje usługi w zakresie instalatorstwa elektrycznego, wykonywania linii napowietrznych i kablowych, przezwajania silników elektrycznych, naprawy sprzętu AGD. Wraz ze wzrostem popytu na rynku na usługi nie tylko elektryczne, firma powiększyła swoje zaplecze o nową dziedzinę – instalacji sanitarnych Wod- Kan i Co. W 1997r powstał sklep artykułów elektrycznych prowadzony przez żonę pana Janusza, panią Bogumiłę. Kolejną znaczącą datą jest powstanie bliźniaczej firmy do Instalatorstwa elektrycznego Janusza Wylegały, założonej przez syna Marcina Wylegałę M Marconi, która świadczy również usługi w zakresie wykopów ziemnych minikoparką. Firmy zatrudniają wykwalifikowanych instalatorów z wszystkimi wymaganymi uprawnieniami. Pan Janusz dzieli się swoją wiedzą oraz umiejętnościami, spod jego ręki wyszedł już niejeden uczeń.

Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Koła Łowieckiego „Bażant”.


Pan Janusz założył Zespół Sygnalistów Myśliwskich, do którego należy cała rodzina- żona Bogumiła, córka Aleksandra, synowie Marcin, Szymon i Hubert. Zespół rodzinny gra na rogach myśliwskich, waltorniach. Wraz z swoją rodziną wyjeżdżał do Francji,Holandii,Niemiec,Czech i Słowacji. Najchętniej goszczeni są w Niemczech, gdzie wzbudzają zachwyt grą i wizerunkiem scenicznym. Pani Bogumiła Wylegała sama zaprojektowała stroje dla całej rodziny-dopasowane i ciemnozielone, dobrze oddają myśliwski nastrój. Dzięki rodzinnemu muzykowaniu czują się bardzo oryginalni, muzyka daje im przede wszystkim radość życia. Pan Janusz należy również do grupy Emerytów i Rencistów, gdzie rozwesela ich grą na akordeonie. Pan Janusz aktywnie udziela się społecznie, umilając swoją muzyką okoliczne imprezy na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, na terenie całego kraju i Europy. Zespół Muzyczny „Bażant” niejednokrotnie otrzymał nagrodę za kultywowanie tradycji i kultury łowieckiej. 25 maja 2007r w Tczewie odbył się Festiwal Muzyki Rodzinnej, gdzie szczególnie uhonorowana została rodzina pana Janusza Wylegały otrzymując medal Biskupa Jana Bernarda Szlagi.

Pan Janusz Wylegała należy do:

-Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej,
-Bractwa Kurkowego,
-Od 1994r. należy do Polskiego Związku Łowieckiego,
-Już 20 lat należy do Koła Łowieckiego,,Bażant”(Gra tam na sygnałówce),Znaczenie postaci

Pan Janusz Wylegała jest szanowanym obywatelem Chrzypska Wielkiego. Pan Janusz jest aktywnym społecznikiem i przedsiębiorcą. Swoją postawą i zaangażowaniem daje przykład młodym ludziom, że dzięki wytrwałości i pasji można w życiu dużo osiągnąć. Rodzina Wylegałów koncentruje zarówno w kraju, jak i za granicą – w Niemczech. Dzięki zespołowi muzycznemu „Bażant” niewielka wieś, jaką jest Chrzypsko Wielkie jest znane w całej Polsce i poza jej granicami. Zespół uczestniczy w przeglądach, konkursach, spotkaniach rodzin muzykujących a także festiwalach muzyki myśliwskiej.

Źródła:

1.http://beverwijk.wronki.nl/rodzina
2.Rodzinny Zespół Muzyki Myśliwskiej „Bażant” http://www.elektryka-hydraulika.pl/bazant.htm


Kalendarium:

  • 1958 ― Narodziny bohatera
  • 1983 ― Ślub
  • 1987 ― Zakład elektryczny
  • 1994 ― Wstąpienie do PZŁ
  • 1995 ― Koło łowieckie „...

Zobacz też: