Teresa Warsiewicz

ur. 16 września 1934
zm.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie

Zdjęć: 17
Filmów: 2
Nagrań: 2
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Teresa Warsiewicz urodziła się 16 września 1934 r. Pochodzi z pięknej, zabytkowej miejscowości o nazwie Przedbórz. Obecnie mieści się ona w województwie łódzkim. Przez środek miasta przepływa dopływ WisłyPilica.

Dzieciństwo

„Okres mojego dzieciństwa – To bardzo smutny czas. Moja mama wyszła za mąż za złego człowieka. Gdy miałam trzy lata, a mój brat roczek, opuścił nas ojciec i żył swoim życiem. Nie martwił się co się dzieje z nami. Kiedy mama chodziła do pracy, nami zajmowała się samotna ciocia Józia”. Pani Teresa Warsiewicz miała trójkę rodzeństwa, o dwa lata młodszego brata oraz siostrę młodszą o lat trzydzieści, którzy zmarli bardzo dawno temu. Obecnie pozostała tylko młodsza siostra – „dziecko wojny”. Matka malarki była przedborzanką, pracując w fabrykach, wyrabiała różne piękne rzeczy. Ojciec pochodził z okolic Bełchatowa „Nie miałam pojęcia, że kiedyś będę dużo malować. Zawsze jednak, od początku szkoły lubiłam bawić się w nauczycielkę i malować laurki na różne okazje.”

Teresa Warsiewicz uwielbiała malować. Interesowała się również matematyką, pomagając młodszym uczennicom ją zrozumieć. Kolejnym hobby artystki były robótki ręczne. Chciała zostać nauczycielką matematyki, lecz dyrektor szkoły skierował ją na studia malarskie. Tak zaczęła się prawdziwa przygoda z płótnem. „Najwspanialszym profesorem od rysunku był profesor liceum pedagogicznego w Zgierzu.” Niestety Teresa Warsiewicz nie pamięta nazwiska swojego ulubionego nauczyciela. Była młodziutką nauczycielką plastyki, malując swój pierwszy obraz. „Często boleję, że nie mogę za wiele ludziom dać, ale tym czym mogę, chętnie się dzielę.” Często marzy: „żeby wszyscy ludzie byli szczęśliwi, bez nienawiści.”

Edukacja

Teresa Warsiewicz skończyła szkołę podstawową i dwie pierwsze klasy liceum w Przedborzu. Później uczęszczała do trzyletniego Liceum Pedagogicznego w Zgierzu, które ukończyła w 1952 roku. Studiowała we Wrocławiu, Poznaniu i Legnicy, 10 października 1979 roku otrzymała dyplom w zakresie wychowania plastycznego.

Praca

Dwadzieścia trzy lata pracowała jak nauczycielka plastyki na Dolnym Śląsku „…w tym czasie malowałam przeróżne pomoce naukowe do lekcji pokazowych lub różnych ćwiczeń. Zauważyłam w sobie niezwykłą lekkość w wykonywaniu tych prac. Dawało mi to wiele satysfakcji. Tak to się zaczęło i do tej pory param się malarstwem”. W 1974 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za dwudziestoletnią nienaganną pracę pedagogiczną, w tym samym roku otrzymała, jak sama mówi, najważniejsze wyróżnienie w swoim życiu – Odznakę Przyjaciela Dziecka. Do Drachowa przyjechała w 1977 roku, gdzie mieszka do dziś. W latach 1978-82 była radną Gminnej Rady Narodowej. Przez pierwszych sześć lat pracy w Drachowie do roku 1983 zajmowała stanowisko kierownika szkoły. Przez czterdzieści lat była nauczycielką, prowadziła kursy wieczorowe. Uczyła górników i więźniów. Teresa Warsiewicz była instruktorem kółek plastycznych, organizowała uniwersytety dla rodziców. „Wiele lat uczyłam i na pewno robiłam to dobrze. Mam utalentowane uczennice.” Do roku 1993 uczyła plastyki w szkole w Drachowie i prowadziła kółko plastyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie. Obecnie całkowicie poświęca się malowaniu.

Malarstwo

„Malowanie obrazów to bardzo ciężka praca. Koniecznością jest po kilku godzinach zrobić „odskocznię”, najlepiej iść do ogródka”. Teresa Warsiewicz wspomina, że zaczynając karierę malarki, nie miała wsparcia w rodzinie.

Wystawy organizuje raz do roku. Cieszy się, że może pokazać ludziom, co robi. Najchętniej maluje pejzaże i kwiaty, ale również portrety. Mówi jednak, że może namalować wszystko, co ją zainspiruje. Dodaje, że aby malować, musi mieć piękną pogodę. Często odwzorowuje też zdjęcia z pocztówek, które przesyła jej wnuczka Magdalena. Jej ulubionym dziełem własnym jest obraz Wawelu z 1987 roku. Do kilku obrazów jest szczególnie przywiązana. Namalowała np. kwiaty, które jej mały wówczas wnuk Sebastian zebrał koło szkoły w Drachowie oraz naniosła na płótno konia, o którego namalowanie prosiła przed laty wnuczka Magdalena. Malarstwo jest dla artystki przyjemną pracą, tworzoną z sercem. Uważa, że jej osiągnięcia zawdzięcza wewnętrznemu zdyscyplinowaniu. Mówi również o sobie, że jest trochę szaloną malarką, co widać w jej pracach. Obrazy artystki znajdują się w wielu miastach i wsiach Polski, a także poza jej granicami. Wystawy odbywały się w Poznaniu, Gnieźnie, Niechanowie, Drachowie, Bierzwniku i Pogorzelicy. Należy do Klubu Nauczyciela w Poznaniu (sekcja plastyczna). Jeszcze kilka lat temu jeździła na plenery klubowe i ogólnopolskie. Brała również udział w wielu wystawach poplenerowych i indywidualnych. Dziś, gdy siły już nie pozwalają, woli zacisze własnego domu i ogródka. Nie znaczy to jednak, że zupełnie zrezygnowała z życia publicznego i kulturalnego własnej gminy, nadal organizuje wystawy, a przy okazji okolicznościowych imprez (min. festynów rodzinnych i pikników) organizowanych w Szkole Podstawowej w Niechanowie prowadzi warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży.

Życie i rodzina

Teresa Warsiewicz chciała malować od wczesnych lat życia. Podczas okupacji niemieckiej dostała pieniądze od sąsiada na kredki. Niestety ówczesne czasy zmusiły rodzinę do rezygnacji z własnych marzeń w imię przetrwania.

W rodzinie maluje również jej bliski kuzyn Arkadiusz, żyjąca siostra malarki, a obecnie tworzy jej córka Danuta. Jej wnuki Sebastian i Kamil są bardzo utalentowani plastycznie. Jest z nich dumna. Jest bardzo ”bogata” we wnuki – ma ich jedenaścioro: pięć wnuczek i sześciu wnuków. Swoje rodzinne miasto wspomina z wielkim sentymentem. Uważa, że jest bardzo pięknie położone i ma niezwykle ciekawą historię. Twierdzi, że w życiu „…wiele zrobiła, lecz może zrobić dużo więcej jak Bozia da mi jeszcze trochę żyć”. Nie ma żadnych koleżanek z tamtych lat, ale ma wspaniałe osoby, z którymi współpracuje obecnie. W wolnym czasie dużo pisze i czyta. Teresa Warsiewicz uwielbia prace w ogrodzie. „Jak dotąd życia nie zmarnowałam. Wierzę, że jak tylko zdrowie pozwoli nie zmarnuję” – dodaje.

Znaczenie postaci

Teresa Warsiewicz to niezwykle barwna postać. Los nie szczędził jej trudnych chwil, ale pomimo tego nie utraciła pogody ducha i wiary w drugiego człowieka. Nie posiada wiele, lecz tym, co ma, dzieli się z innymi. Udziela się charytatywnie podczas różnych imprez okolicznościowych, które odbywają się na terenie gminy Niechanowo i poza nią, wystawiając na sprzedaż swoje kolekcje obrazów. Chętnie dzieli się również z innymi swoim doświadczeniem i życiową mądrością. Jej artystyczna dusza inspiruje kolejne pokolenia młodych malarzy, a obrazy oddają piękno i radość tego świata.

Bibliografia i źródła informacji

Wywiad w Teresą Warsiewicz oraz osobami związanymi z postacią bohatera biogramu.
Archiwum rodzinne Teresy Warsiewicz.

Kalendarium:

 • 1977 ― praca jako kierownik ...
 • 1978 ― radna Gminnej Rady Na...
 • 1934 ― Narodziny bohatera
 • 1952 ― ukończenie liceum ped...
 • 1974 ― otrzymanie Odznaki &#...
 • 1977 ― przyjazd do Drachowa,...
 • 1979 ― otrzymanie dyplomu w ...
 • 1993 ― praca jako nauczyciel...

Cytaty:

 • „Wiele lat uczyłam i na...”
 • „żeby wszyscy ludzie by...”
 • „Malowanie obrazów to b...”
 • „Malowanie obrazów to b...”
 • „Nie miałam pojecia, że...”
 • „Często boleję, że nie ...”
 • „jak Bozia da mi jeszcz...”
 • „Okres mojego dziecińst...”
 • „...w tym czasie malowa...”
 • „Najwspanialszym profes...”
 • „dziecko wojny”

Źródła:

Zobacz też:

 • >
 • >