Wanda Krystyna Musiał

ur. 17 sierpnia 1952
zm.
Szkoła Podstawowa w Sarbicach

Spotkanie z pania Wandą Musiał
Zdjęć: 18
Filmów: 1

Pochodzenie

Wanda Krystyna Musiał urodziła się 17 sierpnia 1952 roku w Krzymowie. Ma młodszą od siebie o trzy lata siostrę. Ojciec Kazimierz był z zawodu krawcem, matka Krystyna pracowała w gospodarstwie domowym. Dziadkowie pochodzili z Borowa i byli tam właścicielami gospodarstwa rolnego. Dziadek służył w wojsku carskim.

Dzieciństwo

W dzieciństwie lubiła przebywać w gospodarstwie dziadków. Uwielbiała zajmować się zwierzętami. Nie bała się i chętnie wykonywała prace związane z rolnictwem. W młodości lubiła wędkować i jeździć na łyżwach po zamarzniętej tafli rzeki Topiec z braćmi swojej mamy. Najciekawszym wspomnieniem z dzieciństwa jest historia związana z taborem cygańskim i jej cygańską urodą.

Edukacja i młodość

Edukację na poziomie szkoły podstawowej do roku 1964 pobierała w rodzinnym Krzymowie. W tym samym roku wraz z rodzicami przeprowadziła się do Konina i tam ukończyła ośmioklasową Szkołę Podstawowa nr 6 w Koninie. Następnie uczęszczała do pięcioletniego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Koninie (obecnie Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika). W tej szkole zdobyła maturę. Po jej ukończeniu i rocznej pracy w Hucie Aluminium w Koninie, w roku 1973 rozpoczęła studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Metali Nieżelaznych, kierunek hutniczy, specjalność: przeróbka plastyczna metali nieżelaznych.

Etapy działalności

Pierwsza praca

W dniu 1 września 1978 roku pojęła pracę w Zespole Szkół Zawodowych im. M Kopernika w Koninie w charakterze nauczyciela przedmiotów zawodowych (hutniczych). W tej szkole pracowała do 2000 roku. W roku 1996 utworzyła niepubliczną placówkę oświatową o nazwie Centrum Szkoleniowe WIEDZA. Placówka zajmuje się prowadzeniem szkoleń i kursów. W 1997 roku przy Centrum Szkoleniowym WIEDZA założyła pierwsze szkoły dla dorosłych w Koninie i regionie konińskim. W następnym etapie powstały szkoły młodzieżowe w Koninie: gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Powstał również Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w celu wspierania i rozwoju nauczycieli własnych szkół oraz nauczycieli szkół w regionie konińskim.

W 2001 roku powstała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wspierająca uczniów różnych typów szkół regionu konińskiego oraz rodziców. Ostatnim etapem powstawania nowych placówek oświatowych było założenie w 2007 roku wyższej uczelni o nazwie Wyższa Szkoła Pedagogiczno-Techniczna w Koninie, której jest kanclerzem. W tej bogatej sieci szkół znajduje się również coś dla najmłodszych dzieci. Dzięki jej staraniom w Koninie funkcjonuje Akademia Dziecięca, która cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. Indeks w ręku dziecka to prawdziwa przyjemność i ogromny zaszczyt.

Jest właścicielem gospodarstwa agroturystycznego „Filip i Agata” w Izabelinie koło Lichenia. Gospodarstwo to jest otwarte na przyjmowanie wycieczek z dziećmi i młodzieżą celem prowadzenia ciekawych lekcji przyrody, zwiedzania gospodarstwa z licznymi gatunkami zwierząt, atrakcyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych, pikników czy odpoczynku na łonie natury. Dla dorosłych Centrum jest również ośrodkiem szkoleniowym i wypoczynkowym. Pomysły na realizacje nowych przedsięwzięć czerpie z licznych podróży w najdalsze zakątki świata. Jej największa pasja to poznawanie życia ludzi w różnych częściach naszego globu, ich tradycji i zwyczajów.

Osiągnięcia

Sport jest dla pani Musiał tak samo ważny jak nauka i dlatego, przez cały czas towarzyszy Jej w codziennym życiu. Dzieciństwo, młodość, jak i wiek dojrzały obfitują w ciekawe zamiłowania sportowe. Obecnie największą pasją jest jazda konna. Efektem całkowitego zaangażowania się i poświęcenia są liczne nagrody i osiągnięcia sportowe wysokiej klasy. W 1972 roku zdobyła tytuł Spartakiadowego Wicemistrza Polski w Szermierce. Kilka lat później zdobyła 6 miejsce w Balonowym Pucharze Świata. Od roku 1978 do 2000 roku za pracę w oświacie otrzymała wiele nagród Dyrektora Szkoły, Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Naczelnej Organizacji Technicznej. W 2012 roku otrzymała odznakę „Zasłużona dla Miasta Konina”.

Znaczenie postaci

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że stworzyła ogólnopolską sieć szkół. Dała możliwość pozyskiwania kwalifikacji, zdobywania wykształcenia w różnych dziedzinach wiedzy w rodzinnym Koninie i innych miastach. Zakładając pierwsze ośrodki szkoleniowe, szkoły dla młodzieży czy dorosłych, szczególnie myślała o tych, którzy ze względu na zdarzenia rodzinne, środki finansowe czy zwyczajny brak możliwości na przemieszczanie się po uczelniach odległych miast Polski, mogli zdobywać kwalifikacje na terenie Wielkopolski. Stworzyła wiele miejsc pracy w oświacie. Jako osoba niezwykle operatywna, z ciągłymi rodzącymi sie pomysłami, otwarta na nowości, współpracuje z licznymi instytucjami w całej Polsce. Tworzy i realizuje programy unijne, a do współpracy angażuje licznie instytucje i aktywne szkoły na terenie Wielkopolski. We współpracy ze Szkołą Podstawową w Sarbicach realizuje wiele projektów, m.in. „Dobrze Przygotowany Nauczyciel Przyszłością Oświaty”. Dzięki realizacji tego projektu w szkole mogli odbywać staż pedagogiczny przyszli nauczyciele, studenci kierunków pedagogicznych, którzy swoimi nowościami i pomysłami uatrakcyjniali jednostki lekcyjne. Przygotowywali wiele ciekawych zajęć edukacyjnych, spotkań, a jednocześnie pod okiem specjalistów poznawali warsztat pracy nauczyciela.

Kalendarium:

  • 1952 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > Zamieszkanie