Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Ten, kto wyrzeka się całkowicie miłości, jest chory nie mniej od tego, kto od...”

Wiesław Matysik

ur. 25 października 1970
zm.
Szkoła Podstawowa w Kopanicy

Jaśmin
Noc
W szufladzie na strychu
Zdjęć: 19
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Urodził się 25 października 1970 roku. Ma porażenie mózgowe. To wynik konfliktu serologicznego. Choroba spowodowała, że jeździ na wózku, czasem porusza się o kulach. Jest synem Mirosławy Matysik z domu Woźnej i Czesława Matysika. Pochodzi z Siedlca w województwie Wielkopolskim. Ma siostrę Jolantę, która nie zajmuje się sztuką. Jego babcia Wanda Woźna-Batory założyła słynny zespół wokalny „Perły Sumsiodki” z Siedlca.

Dzieciństwo

W dzieciństwie wiele czasu spędzał w szpitalach. Choroba miała znaczący wpływ na jego życie. Wolne chwile spędzał z kolegami (na rozmowach, wygłupach) – prowadził typowe życie nastolatka. Interesował się fantastyką, pochłaniał wszystko co było z nią związane (książki, opowiadania, filmy). Drugą jego pasją było malarstwo. Początkowo jako nastolatek próbował szkicować ze zdjęć i tworzyć portrety szkolnych znajomych. Po rysunkach przyszedł czas na akwarele i obrazy olejne.

Edukacja (lub „młodość”)

Szkołę Podstawową ukończył w Siedlcu. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie. Wykształcenie średnie zdobył w systemie wieczorowym w latach 1986-1990.

Nie posiada wykształcenia artystycznego, to dzięki wytrwałości i ciężkiej samodzielnej pracy może robić w życiu to co kocha. Doświadczenie zdobyte na plenerach krajowych i międzynarodowych umożliwia mu wykonywanie zawodu, który sam nazywa „artystycznym uprawianiem sztuki”.

Etapy działalności

Jest malarzem, ilustratorem, poetą i rzeźbiarzem. Swoją działalność dzieli na nurt autorski i rzemieślniczy. Nurt autorski jest mu bardziej bliski ponieważ prace te wyrastają z osobistych przemyśleń a nurt rzemieślniczy ceni sobie ponieważ prace robione na zamówienie są wyzwaniem. Początkowo były to chusty dla rezerwistów, teraz są to portrety, ilustracje, foldery, obrazy. Od niedawna zajmuje się rzeźbą.

Wiesław Matysik ma na swoim koncie wystawy indywidualne, na których pokazał autorskie kolekcje:

„Przestrzenie wewnętrzne” – 1998 rok

„Błekit” – 2004 rok

„Niektóre wyjątki Olimpu” – 2005 rok

„Galeria pani M” – 2006 rok

„Ogrody” – 2007 rok

„Gothic” – 2012 rok

Pisze wiersze. W 2013 roku wydał tomik poezji „Ogrody”. Stworzył monolog, z którym jego mama wystąpiła na 45. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, i dostała wyróżnienie.

Kolejną pasją są kajaki. Pływa wyczynowo w działającym od 2013 roku w Wolsztynie klubie kajakowym o nazwie Pro-Integracja.

Pan Wiesław jest również zapalonym rowerzystą. Codziennie pokonuje dziesiątki kilometrów, przystosowanym do jego potrzeb rowerem. Jest sympatykiem Siedleckiego Koła Rowerowego.

Znaczenie postaci

Pan Wiesław jest przykładem siły woli, pozytywnego myślenia i kierowania swoim życiem. Bariery edukacyjne pokonał ciężką pracą nad samokształceniem. Pracuje zawodowo w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcu, realizuje się jako artysta i wskazuje drogę innym prowadząc zajęcia plastyczne i plenery. Jest aktywny fizycznie, pływa wyczynowo kajakiem, spędza dużo czasu na rowerze z uśmiechem pokonując dziesiątki kilometrów. Człowiek ten jest inspiracją dla wszystkich ludzi, którzy go poznali, a grono znajomych rośnie nieprzerwanie.

Kalendarium:

  • 1970 ― Narodziny bohatera
  • 1998 ― Wystawa „Przest...
  • 2005 ― Wystawa „Niektó...
  • 2006 ― Wystawa „Galeri...
  • 2007 ― Wystawa „Ogrody...
  • 2012 ― Wystawa „Gothic...
  • 2012 ― Udział w 5 Półmaraton...
  • 2012 ― Zdobycie drugiego mie...
  • 2014 ― Odbył się wieczór aut...

Cytaty:

  • „Ten, kto wyrzeka się c...”

Zobacz też: