Wojciech Czemplik

ur. 25 czerwca 1959
zm.
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika i Gimnazjum nr 1

Wojciech Czemplik mówi o genezie festiwalu.
Wojciech Czemplik mówi o tradycjach muzycznych w swojej rodzinie
Wojciech Czemplik opowiada o swojej edukacji muzycznej
Wojciech Czemplik jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Wojciech Czemplik mówi o swoich planach
Zdjęć: 3
Nagrań: 3
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Urodził się 25 czerwca 1959 r. w Ostrówie Wielkopolskim.Jego rodzicami byli Tadeusz i Irena. Miał brata Marka. Obecnie ma żonę Lidię i syna Antoniego.

Dzieciństwo

W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach.

Fragmentu wywiadu, w którym Wojciech Czemplik opowiada o swojej edukacji muzycznej i tradycjach muzycznych w rodzinie.

Edukacja

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim (obecnie Gimnazjum nr 1). W tym samym mieście uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym. Potem podjął studia w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie.

Działalność

Działalność muzyczno – koncertowa

Od ukończenia studiów podstawową domeną Wojciecha Czemplika była działalność muzyczna. W 1986 r. zastąpił skrzypka Marka Czerniawskiego w zespole Stare Dobre Małżeństwo. Przez 26 lat współpracy, która trwała do 15 kwietnia 2012 r. , Wojciech Czemplik nagrał z grupą 23 płyty i prowadził ożywioną działalność koncertową. Ostatni wspólny koncert zespół zagrał w Ośrodku Kultury w Obornikach w składzie: Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Andrzej Stagraczyński, Dariusz Czarny oraz Przemysław Chołody.

W 2012 r. razem z kilkoma innymi byłymi członkami zespołu Stare Dobre Małżeństwo założył zespółU Studni, w którym gra do dzisiaj.

Równolegle ze swoją działalnością w wymienionych zespołach współpracował z następującymi grupami i artystami: Bez Jacka, PASS, Do Góry Dnem, Agatą Budzyńską, Pawłem Orkiszem, Piotrem Bakalem. Od wielu lat nagrywał w wydawnictwach Sattva Art Music oraz Costa Verde.

Wojciech Czemplik jest multiinstrumentalistą. Oprócz skrzypiec gra na altówce, mandolinie, cymbałach, lirze korbowej, pile muzycznej, a także na wynalazku, który na własny użytek nazwał skrzypotrąba. Od kilkunastu lat w niemieckich i portugalskich studiach nagrywa płyty z muzyką instrumentalną z wykonawcami z Indii, Pakistanu, Mongolii, Chin, Irlandii i Ameryki.

A oto pełna dyskografia Wojciecha Czemplika.

Animator kultury

Od 2006 r. Wojciech Czemplik aktywnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Jest to grupa świeckich i duchownych osób, które kontynuują dawną tradycję muzyczną w sanktuarium maryjnym księży filipinów na Świętej Górze sięgającą XVII wieku. W klasztornych archiwach znajdują się liczne zbiory dwustuletnich i starszych manuskryptów nutowych. Stowarzyszenie stawia sobie za cel przywrócenie ich do muzycznego życia. Patronem stowarzyszenia jest zmarły w 1806 roku Józef Zeidler, który mieszkał i tworzył w świętogórskim klasztorze. Uważany jest za najwybitniejszego muzyka tworzącego na Świętej Górze i nazywany „polskim Mozartem”.

Wojciech Czemplik jest jednym z pomysłodawców Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Oto co mówi o genezie festiwalu i jego początkach, oraz o trudnościach, które trzeba pokonać, aby zorganizować tak wielkie przedsięwzięcie.

Wojciech Czemplik pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Jako taki ma pierwszoplanową rolę w kreowaniu programu oraz wyborze wykonawców. O tym, jak bardzo doniosłym wydarzeniem muzycznym jest kierowany przez niego Festiwal, świadczy fakt, że występują na nim artyści światowej klasy. W 2012 r. udało się pozyskać do współpracy Krzysztofa Pendereckiego.

Przeczytaj, co Wojciech Czemplik opowiada o tym aspekcie swej działalności.

O profesjonalizmie Wojciecha Czemplika jako Dyrektora Artystycznego Festiwalu świadczy m.in. to, że pierwsza płyta otwierająca serię wydawniczą „Musica Sacromontana” otrzymała nagrodę „Fryderyk 2008”. Kolejne dwie płyty w roku 2009 i 2010 były nominowane do tej samej nagrody. Nominację do nagrody „Fryderyk 2014” otrzymał też ostatni, siódmy album z tej serii.

Oprócz tej działalności, Wojciech Czemplik angażuje się w wiele przedsięwzięć o charakterze zarówno muzycznym, jak i charytatywnym. Wśród ostatnich dokonań jest np. przygotowanie koncertu „Śpiewająca ochronka”, który odbył się 1 maja 2014 r. w ramach Eko-festynu na Świętej Górze. Publiczność usłyszała piosenki zebrane w połowie XIX wieku przez Edmunda Bojanowskiego na terenie Wielkopolski.

Przeczytaj, co Wojciech Czemplik opowiedział nam o planach na najbliższą przyszłość.

Znaczenie postaci

Działalność Wojciecha Czemplika w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego została wielokrotnie doceniona i nagrodzona.

03.06.2007 r.Honorowy Laur Gostynia – nagroda twórcza w zakresie kultury, przyznana przez Radę Miejską w Gostyniu Wojciechowi Czemplikowi, dyrektorowi artystycznemu festiwalu za całokształt osiągnięć.

14.06.2009 r.Laur Gostynia – nagroda twórcza w zakresie kultury dla Wojciecha Czemplika, przyznana przez Radę Miejską w Gostyniu, za nagranie i wydanie płyty CD „Modlitewnik na skrzypce i organy”, będącej muzyczną podróżą po świątyniach Gostynia i okolic oraz za wyjątkową kreatywność artystyczną i kulturotwórczą.

06.07.2011 r.GLORIA ARTIS – brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Wojciecha Czemplika – dyrektora artystycznego Festiwalu MUSICA SACROMONTANA, za dotychczasową 30-letnią pracę jako muzyk, menadżer, organizator koncertów i festiwali. To prestiżowe odznaczenie nadawane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Bibliografia

Wywiad z Wojciechem Czemplikiem z dnia 05.05.2014 r. Rozmowę przeprowadziły Anna Stachowiak i Zuzanna Gurdek

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Dobre_Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo

http://www.ustudni.com.pl/index.php

http://www.ustudni.com.pl/dyskografia.php?imie=wojciech

http://www.jozefzeidler.eu/http://pl.wikipedia.org/wiki/Festiwal_Muzyki_Oratoryjnej_%22Musica_Sacromontana%22

LAUREACI JUŻ ZNANI – WRĘCZNIE LAURÓW 3 CZERWCA, [BRAK INF. O AUT.], [online] 13.05.2007.,http://www.gostyn.pl/?op=search,,,,1818&j= [dostęp: 29 czerwca 2014]

(iza), Sacromontana nominowana do Fryderyka, „Życie Gostynia”, nr 10/2014, s. 5.

(iza), Powiat. Rodzinnie z Edmundem [online] 15.04.2014.,http://www.zycie-gostynia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8877:powiat-rodzinnie-z-edmundem&catid=12:przeczytaj&Itemid=13 [dostęp: 29 czerwca 2014]

Agnieszka Jakubowska, Nie spoczął na laurach [online] http://www.jozefzeidler.eu/web/archiwum/128–nie-spoczal-na-laurach [dostęp: 29 czerwca 2014]

Elżbieta Ulatowska, Gloria Artis dla Wojciecha Czemplika[online] 14.07.2011.,http://www.jozefzeidler.eu/web/component/content/article/4-aktualnosci/184-gloria-artis-dla-wojciecha-czemplika [dostęp: 29 czerwca 2014]

Kalendarium:

  • 1959 ― Narodziny bohatera
  • 1986 ― Początek współpracy z...
  • 1986 ― Początek współpracy z...
  • 2012 ― Początek współpracy z...
  • 2012 ― Koniec współpracy z z...

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...