ks. Zbigniew Gmerek
Pochodzenie:
Urodził się 8 lipca 1924 r. w Lesznie. Jego matka Maria była sprzedawczynią. Ojciec Jan wyjechał do Poznania, Zbigniew Gmerek razem ze swoim bratem Alojzym nie utrzymywali kontaktów z ojcem.
Edukacja:
Przed II wojną światową ukończył 6 klas szkoły podstawowej w Lesznie, następnie uczył się w gimnazjum przez 2 lata, naukę przerwała mu II wojna światowa. W czasie wojny najpierw jako uczeń pracował w warsztacie szewskim, potem rozpoczął pracę w warsztacie blacharsko-dekarskim. Po wojnie kontynuował naukę w 3 klasie gimnazjum i jednocześnie pracował w ”Społem” jako pomoc biurowa w księgowości i kasie. W 1946 roku złożył egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu. Maturę zdał w 1947 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie. Po egzaminie maturalnym postanowił zostać księdzem. Dnia 23 sierpnia 1947 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Posługa kapłańska:
– 30 maja 1953 r. z rąk Arcybiskupa W. Dymka w Farze Poznańskiej otrzymuje święcenia kapłańskie.
– 1lipca 1953 r. zostaje wikariuszem przy kościele parafialnym w Dolsku.
– 1 lipca 1955 r. zostaje wikariuszem parafii Maryi Panny Wniebowziętej w Kościanie.
– 1 września powołano go na stanowisko proboszcza parafii p.w.św. Mikołaja w Prochach.
– 1 lutego 1967 r. obejmuje parafię p.w.św.Wojciecha w Kaszczorze.
– 1 marca 1974 r. otrzymuje w zarząd parafię św. Rocha w Poznaniu.
– 29 listopada 1975 r. objął parafię p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu.
– 24 sierpnia 1998 r. zostaje przeniesiony w stan spoczynku, jako ksiądz senior ma wspomagać kapłanów w Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu.
Budowa kościoła w Mochach:
Dnia 1 lutego 1967 r. ksiądz Zbigniew Gmerek obejmuje parafię p.w. św.Wojciecha w Kaszczorze. Mimo, iż spędził tu zaledwie 7 lat to jego działalność była bardzo owocna, wraz z parafianami udało mu się wybudować w sąsiedniej miejscowości kościół. Budowa kościoła w Mochach rozpoczęła się dnia 14 sierpnia 1972 r. po staraniach związanych z uzyskaniem potrzebnego zezwolenia. Droga do uzyskania zezwolenia była bardzo długa, ówczesne władze nie pozwalały na budowanie świątyń. Budowa wykonywana była tradycyjnymi, starymi metodami. Nad całością prac czuwali: ks. Zbigniew Gmerek, Henryk Szopny, Franciszek Pabich, Marian Skorupka, Czesław Daleki, Mieczysław Kurek. Odpowiedzialność za prace ciesielskie wzięła ekipa Bury z Brenna. Przedsięwzięcie wymagało wielu rąk do pracy. Wszelkie rusztowania wykonywane były z drągów, desek,towar wożono przy wykorzystaniu wozów, przyczep ciągnikowych. Ludzie bardzo chętnie pomagali przy budowie kościoła, lecz cała budowa nie obyła się bez problemów. Wizyty powiatowej komisji budowlanej zatrzymywały prace budowlane, lecz dzielny ks. Zbigniew Gmerek potrafił dojść z władzami do porozumienia. Podczas budowy wszyscy mieszkańcy stanowili jedną wielką rodzinę, której członkom zależało, żeby kościół został wybudowany jak najszybciej. I tak też się stało. W dniu 28 października 1972 r. dokonano odbioru budowy i oddania go do użytku.
Śmierć:
Zmarł 24 lutego 2004 r. w Mochach. Uroczysty pogrzeb z bardzo dużą ilością księży (około 50) i wiernych odbył się 28 lutego o godzinie 12.00 w kościele, który sam wybudował. Spoczął na cmentarzu w Mochach.
Znaczenie postaci
Ks. Zbigniew Gmerek był zawsze pogodny, uśmiechnięty, pomimo ciężkiej choroby nie uskarżał się. Na świat patrzył optymistycznie, podobnie jak ojciec św. potrafił rozmawiać z młodszymi i starszymi. Był dobrym i mądrym człowiekiem. Jest bardzo ważną postacią dla Moch, ponieważ gdyby nie jego starania nie było by tu kościoła, wcześniej ludzie musieli dojeżdżać do oddalonego od Moch o 7 kilometrów Kaszczoru.