Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Nie mów wszystkiego co myślisz, przemyśl wszystko co mówisz.”

Zdzisław „Chico” Mikołajczak

ur. 27 czerwca 1958
zm.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Kępnie

Zdjęć: 8

Pochodzenie

Zdzisław Mikołajczak urodził się 27. 06. 1958 r. w Kępnie w rodzinie rzemieślniczej. Ojciec Czesław Mikołajczak był mistrzem malarskim i stolarskim. Matka Wanda Mikołajczak (z domu Janicka) to dyplomowana krawcowa. W 1963 r. przyszedł na świat brat Zdzisława – Andrzej. Rodzina dla Chico to harmonia, miłość i ciepło ogniska domowego – taki był jego dom rodzinny.

Dzieciństwo i młodość

Wychowywał się na osiedlu, w blokowisku. Od trzeciego roku życia chodził do przedszkola. Od wczesnego dzieciństwa fascynowały go prace ręczne oraz muzyka. Bardzo chętnie rysował i malował. Pod okiem taty strugał pierwsze swoje małe dzieła z mydła i kory – samochody, łodzie. Był wychowywany w atmosferze muzykowania domowego. Jako mały chłopiec zaczął grać na akordeonie.

W 1965 r. rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Kępnie. Wykazywał zainteresowania kaligrafią i rysunkiem technicznym. Malował plakaty. Z powodzeniem brał udział w wielu konkursach plastycznych. Rok 1973 to początek kolejnego etapu jego edukacji. Rozpoczął wtedy naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie. Chodził do klasy o profilu biologiczno – chemicznym. Poza programem, na własną prośbę, zdał przedmiot „historia kultury i sztuki” (nie było go w programie nauki w liceum). Potem był to jeden z przedmiotów, które zdawał na maturze (1977 r.). W czasie nauki w liceum zaczął modelować popiersia. Rzeźbił w mydle zespoły rockowe (m.in. Nazareth, Black Sabbath). Pracą, którą w szkole zwrócił na siebie uwagę, była scena rodzajowa przedstawiająca moment wręczenia mjr Henrykowi Sucharskiemu szabli za bohaterską obronę Westerplatte.

Wiedział, że dalej chce się kształcić w kierunku artystycznym. Zamierzał studiować w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, ale z powodu zbyt późno przesłanych przez szkołę dokumentów nie został dopuszczony do egzaminów. Aby nie tracić roku rozpoczął naukę w Policealnym Studium Mechanicznym w Ostrzeszowie. Po roku nauki znów postanowił zdawać na uczelnię plastyczną. Zdał pomyślnie egzaminy na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydział konserwacji rzeźby, ale znów miał pecha, bo z powodu ściśle limitowanej ilości miejsc nie został przyjęty. W 1979 r. ukończył więc studium mechaniczne i uzyskał średnie wykształcenie techniczne – technik mechanik.

Kolejne dwa lata (1979 – 1981) zajęła mu zasadnicza służba wojskowa, którą odbył w Śremie.

Artystyczne życie

Bezpośrednio po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę w Kępińskim Ośrodku Kultury. Organizował imprezy artystyczne, koncerty. Sam także prowadził heavy metalową grupę „Armia Zbawienia”. Pod koniec 1983 r. wyjechał do Niemiec. Planował krótki wyjazd. Chciał sobie trochę zarobić na sprzęt i płyty. Na prośbę przyjaciół przedłużył pobyt. Zamieszkał w Bochum. Podjął pracę we francuskiej restauracji „Centre Ville”. Poznał dziewczynę – Elisabeth. W 1984 r. urodził im się syn Patrick. To wszystko zdecydowało, że został. W 1987 r. rozpoczął pracę w Menden Buchstaben – największej w Europie firmie wykonującej reklamy świetlne – w Essen. Pracuje tam nadal.

Do czasu wyjazdu do Niemiec sztukę traktował jako hobby. Profesjonalna przygoda z nią zaczęła się dopiero w Bochum. Dostęp do materiałów przyczynił się do tego, że jeszcze bardziej stał się „głodny” eksperymentowania z rzemiosłem. Chciał wykorzystać te możliwości. Odkrył w sobie zamiłowanie do reliefu .

Na przełomie roku 1990/1991 stworzył relief grupy muzycznej Judas Priest, który wzbudził zainteresowanie mediów. Podczas jego prezentacji ktoś z obecnych, chcąc wypowiedzieć imię artysty nieporadnie wypowiedział „Chico” i tak powstał pseudonim Zdzisława Mikołajczaka. Reliefem zainteresowały się renomowane firmy z branży muzycznej i nawiązały z nim współpracę. Zamieszczały jego prace w katalogach i na opakowaniach różnych produktów w całej Europie. To był początek jego kariery artystycznej. Wykonując swoje dzieła starał się łączyć umiejętności artystyczne z zamiłowaniem do muzyki.

Z wielkim zapałem udoskonalał typową dla siebie technikę. Jest samoukiem. Przez lata wypracował swój własny styl i charakterystyczną dla siebie linię artystyczną. Większość jego prac ma rozmiary dawnych płyt analogowych (30 cm x 30 cm). Do stworzenia reliefu artysta wykorzystuje keraquick (masa odlewnicza). Stosowana przez niego technika umożliwia – poprzez patynowanie – nadanie każdemu odlewowi metalicznego efektu srebra, brązu, miedzi lub platyny. Z formy „matki” wykonuje dowolną ilość ściśle limitowanych i numerowanych kopii. Gotowy relief oprawia w passepartou i drewnianą ramę. Jego prace to prawdziwe cuda.

Dziś wytwórnie płytowe i organizatorzy wielkich festiwali zlecają mu wykonanie reliefów jako „award” (nagroda) w celu wyróżnienia grup muzycznych i artystów (złota/ platynowa płyta), albo jako wyraz uznania za ich osiągnięcia. Wykonał reliefy dla wielu znanych zespołów muzycznych m.in. AC/DC, Bon Jovi, Gun’s’Roses, Heaven & Hell, Iron Maiden, Journey, Judas Priest, Manowar, Metalica, Nazareth, Queen, Scorpions, Steve Vai, Toto, Whitesnake.

Chętnie rzeźbi własne kompozycje, które łączy umiejętnie z charakterystycznymi elementami dla danych grup. Często muzyka zespołu ma wpływ na wypowiedź artystyczną reliefu. Oprócz muzycznych reliefów wykonuje także reliefy klubów piłkarskich. Wykonał relief „Ostatniej wieczerzy”, a także herbu Kępna. Brał udział w wielu wystawach m.in. w Wiedniu, Frankfurcie, Warszawie, Los Angeles, Kolonii, Wacken, Hamburgu, Bochum. Wystawę jego prac zorganizowano także w Kępnie.

Działalność charytatywna

Zdzisław Mikołajczak to człowiek wrażliwy nie tylko na piękno sztuki. To także człowiek o wrażliwym sercu. Jest znany ze swojej działalności charytatywnej. Czynnie udziela się, aby pomóc dzieciom. Wiele jego reliefów zostało zlicytowanych na aukcjach. Osiągnięte sumy pieniężne zostały przeznaczone dla organizacji wspierających dzieci chore na nowotwory albo poszkodowane seksualnie przez dorosłych. W 1999 r. austriacka telewizja ORF1 przeprowadziła licytację reliefu, z której dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom poszkodowanym seksualnie. Wiele licytacji przeprowadzało Radio „Trójka” w Polsce. W 2014 r. trzy prace – reliefy zespołów muzycznych Deep Purple, Lenny Kravitz, Nightwish osiągnęły kwotę ponad 13.400 euro. Cały dochód z aukcji przeznaczony został na pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, podopiecznym Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Znaczenie postaci

Za swoją działalność artystyczną Chico był wielokrotnie nagradzany. W 2001 r. polskie media za granicą przyznały mu nagrodę Osobowość Roku w Europie „Polacy za granicą”, a w 2004 r. otrzymał wyróżnienie polskiej prasy na zachodzie „Journalia”. Jest pięciokrotnym laureatem w Encyklopedii Rekordów i Osobliwości.

16 czerwca 2004 r. osobiście wręczył papieżowi Janowi Pawłowi II relief wykonany z okazji „25 lat pontyfikatu w Watykanie”. Relief ten pozostaje w zbiorach watykańskich. Jest to praca, którą Chico uznaje za najlepszą i najcenniejszą w swojej twórczości (liczba prac artysty szacowana jest na około 200 sztuk).

Zdzisław Mikołajczak to człowiek, któremu udało się w życiu perfekcyjnie i po mistrzowsku połączyć dwie pasje – rock i sztukę. Każda z nich ma swój początek w domu rodzinnym, w Kępnie, do którego często przyjeżdża, za którym tęskni i chciałby kiedyś wrócić.

Bibliografia

– materiały uzyskane od Zdzisława „Chico” Mikołajczaka;

– strona internetowa www.chico-relief.de;

– strona internetowa www.kepnosocjum.pl.

Kalendarium:

  • 1958 ― Narodziny bohatera
  • 1965 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1973 ― Nauka w Liceum Ogólno...
  • 1977 ― Nauka w Policealnym S...
  • 1979 ― Zasadnicza służba woj...
  • 1981 ― Praca zawodowa w Ośro...
  • 1983 ― Wyjazd do Niemiec/ Bo...
  • 1987 ― Początek pracy zawodo...
  • 1990 ― Wykonanie pierwszego ...
  • 2001 ― Otrzymanie nagrody Os...
  • 2004 ― Nagroda polskiej pras...
  • 2004 ― Przekazanie reliefu p...

Cytaty:

  • „Nie mów wszystkiego co...”

Źródła:

  • relief

Zobacz też: