Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Malowanie, jak i każda praca twórcza, twórcy sprawia wielką przyjemność.”

Zenon Korytowski

ur. 03 stycznia 1935
zm.
Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 w Lubstowie

Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Sompolno
Zdjęć: 14
Dokumentów: 1

Pochodzenie i dzieciństwo

Zenon Korytowski urodził się 3 stycznia 1935r. w Sompolnie, obecnie województwo wielkopolskie. Od najmłodszych lat chciał zostać malarzem. Pierwszy obraz, który pamięta, powstał w szkole podstawowej. Namalował akwarelami na papierze „Jezusa siedzącego na łodzi”.

Edukacja (lub „młodość”)

W 1956 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1962 roku uzyskał Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej – Cybisowej, żony znanego i cenionego w Polsce kolorysty Jana Cybisa – malarza, pedagoga i krytyka sztuki, współzałożyciela grupy kapistów, której członkiem była także Hanna Rudzka-Cybis. Techniki malarskie zgłębiał również w pracowni prof. Mieczysława Wejmana oraz prof. Wacława Taranczewskiego. Zenon Korytowski swoje inspiracje czerpał z koloryzmu polskiego, który charakteryzuje się akcentowaniem koloru w kompozycji malarskiej oraz traktowaniem obrazu jako rozmazanej powierzchni płótna. Dominująca tematyka koloryzmu to pejzaż, martwa natura i studium portretowe. Zenon Korytowski studia ukończył w 1962 roku i zamieszkał w Tucholi. Podjął wtedy pracę jako nauczyciel w liceach pedagogicznych w Tucholi i Grudziądzu, później w Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Leśnym w Tucholi.

Etapy działalności

Zenon Korytowski w 1963 r. wraz z grupą tucholskich działaczy utworzył Borowiackie Towarzystwo Kultury. Przez kilka lat pełnił w nim funkcję prezesa. Od wielu lat organizował i uczestniczył w plenerach malarskich w kraju i za jego granicami. Prowadził zajęcia warsztatowe podczas plenerów. Uczył jak wyrażać swoje emocje i postrzeganie świata barwą, kreską, światłem, cieniem i fakturą. Swoje prace olejne wykonywał bez wstępnego szkicu. Namalował około 700 obrazów. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelę, rysunek i małe formy graficzne. Według Zenona Korytowskiego obraz zawsze maluje do momentu, gdy uważa że jest on skończony. Niektóre z obrazów malował nawet kilka lat, nanosząc na nie co jakiś czas poprawki. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych na terenie Polski i za granicami kraju. Były to wystawy w takich miejscowościach jak: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Leszno, Zielona Góra, Olching (Niemcy), Hagenow (Niemcy), Czerkasy (Ukraina). Brał także udział w 51 wystawach zbiorowych: w Berlinie, Wilnie, Havr (Francja), Olching (Niemcy), Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Dzieła Zenona Korytowskiego mogli oglądać również mieszkańcy gminy Sompolno w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie w lipcu 2006 roku. Wielu koneserów sztuki zakupiło prace artysty. Obrazy Zenona Korytowskiego znajdują się w Urzędzie Miasta i Gminy Sompolno oraz w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie.

Nagrody i odznaczenia

Zenon Korytowski otrzymał wiele istotnych odznaczeń i nagród. Są to przede wszystkim: Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Sompolno, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal 700-lecia Tucholi, Medal 200-lecia Tradycji Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Medal KPTK w Bydgoszczy, Medal 100 – lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

II Nagroda – Konkurs Najlepszy Obraz Roku 1982 – Bydgoszcz, I i II Nagroda – Biennale Malarstwa, Rysunku i Grafiki Nauczycieli Plastyków – Bydgoszcz, I Miejsce w Plebiscycie Publiczności – wystawa w Olching, I Nagroda w Przeglądzie Plastyki Nauczycieli 1993 – Lublin, III Nagroda – VI Biennale Plastyki Bydgoskiej 2002 – Bydgoszcz, Wyróżnienie – Konkurs Najlepszy Obraz Roku 1986 – Bydgoszcz, Wyróżnienie- Konkurs Kobieta w Sztuce – 1993.

Znaczenie postaci

Zenon Korytowski to wspaniały artysta. Jego prace znajdują się w wielu galeriach, muzeach, instytucjach i kolekcjach prywatnych. Oprócz ciągłej aktywności artystycznej odnajduje czas na promowanie sztuki swoich koleżanek i kolegów – artystów. Na uwagę zasługują również jego długie lata pracy pedagogicznej i edukacji malarskiej. Według Zenona Korytowskiego malarstwo nie jest fotograficznym odzwierciedleniem rzeczywistości, a jej interpretacją. Powinno ukazywać wrażenia artysty, który ten świat widzi. Zenon Korytowski często tworzy cyklami. Zależy mu, aby ciepła gama kolorystyczna działała pozytywnie na widza. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym, akwarelą i rysunkiem. Malarstwo olejne jest dla malarza pasją. Farby olejne dają możliwość wielokrotnego poprawiania płaszczyzny malarskiej, bogactwo efektów przenikania się kolorów, faktury i gry światła. Artysta może kreować swój świat wizji, doznawać radości twórczej, emanować na widza i dostarczać wyższych uczuć estetycznych. W obrazach Zenona Korytowskiego to kolor odgrywa zasadniczą rolę – wpływa na nastrój i specyfikę prac. Kształtując światło ciepłymi, a cienie chłodnymi barwami wprowadza widza w swój magiczny świat pełen pozytywnej energii, którą czerpie ze światła, słońca i muzyki. Jego martwe natury, akty i pejzaże są atrakcyjne dla każdego konesera malarstwa. Dzieła Zenona Korytowskiego to z pewnością objaw wielkiego talentu i zamiłowania dla sztuki. Dostarczają wielu doznań i pozytywnych emocji.

Źródła:

ulotka z wystawy z okazji 50 – lecia Zenona Korytowskiego przygotowana przez Tucholski Ośrodek Kultury i Borowiackie Towarzystwo Kultury,

wywiad z panem Zenonem Korytowskim,

wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Sompolno panem Andrzej Kossowskim,

wywiad z panem Piotrem Gołdynem – twórcą biogramów,

materiały pana Tadeusza Słodkiewicza,

materiały z Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie,

materiały z Biblioteki w Lubstowie.

wywiad z panem Zenonem Korytowskim

wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Sompolno panem Andrzejem Kossowskim

wywiad z panem Piotrem Gołdynem

http://www.sompolno.pl/

Kalendarium:

  • 1935 ― Narodziny bohatera
  • 1956 ― ukończenie Liceum Szt...
  • 1962 ― uzyskanie Dyplomu Aka...
  • 1963 ― utworzenie Borowiacki...
  • 1982 ― II Nagroda – Ko...
  • 1986 ― Wyróżnienie – K...
  • 1993 ― I Nagroda w Przeglądz...
  • 1993 ― Wyróżnienie – K...
  • 2002 ― III Nagroda – V...
  • 2006 ― Wystawa obrazów Zenon...
  • 2007 ― Honorowy Obywatel Mia...

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...