Założenia projektu
Zwrócenie uwagi na problematykę ochrony owadów zapylających.
Wykorzystanie umiejętności cyfrowych do propagowania wiedzy o roli owadów, które dzięki zapylaniu przyczyniają się do wzrostu plonów, przez co stają się wielkim darem dla człowieka.
Zapoznanie się i nabycie nowych umiejętności: druku 3D, rozszerzonej rzeczywistości, programowania, projektowania materiałów do druku oraz obróbki zdjęć i filmów.
Realizacja projektu i multimedia
Działania grupy Giganci Projektanci na rzecz propagowania ochrony owadów zapylających.
Pierwsze spotkania grupy projektowej Giganci Projektanci to luźne, niezobowiązujące zajęcia, mające na celu integrację grupy. Nasza grupa składa się z 18 osób, uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu, gdzie spotkały się cztery zawody techników: grafiki i poligrafii, informatyki, fotografii i multimediów oraz mechatroniki.
Powoli zaczęliśmy poznawać sprzęt, który otrzymaliśmy w ramach projektu. Pierwsze w ruch poszły wszystkie gry, które wykorzystaliśmy podczas zajęć integracyjnych.
Następnie było Lego, to niewątpliwie najlepisza rozrywka po ciężkim dniu w szkole.
Bawiąc się poznawaliśmy zestaw Lego korzystając ze SPIKE Prime. Po zainstalowaniu aplikacji mogliśmy tworzyć pierwsze modele i powoli poznawać tajniki programowania.
Odnieśliśmy pierwsze sukcesy, ponieważ nasze modele udało się wprawić w ruch.
Rozszerzona rzeczywistość to niezwykle ciekawy temat, który zgłębialiśmy dzięki magicznym kostkom Merge Cube.
Kostki Merge Cube to kostki, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnego wymiaru. W połączeniu z aplikacją na smartfonie kostka VR pozwala tworzyć dowolne hologramy i następnie je wyświetlać. Dzięki kostce można się edukować, ale również świetnie bawić, ponieważ oferuje ona wspaniałą rozrywkę.
Magiczne kostki mogliśmy zaprezentować szerszej publiczności podczas Targów Edukacyjnych w Skokach, w których część uczniów grupy projektowej uczestniczyła.
Otrzymaliśmy tylko dwie kostki, a chcieliśmy mieć je wszyscy, skleiliśmy swoje modele. Trochę mniejsze, ale doskonale spełniające swoje zadania, ponieważ działają w pobranych aplikacjach.
Na samym początku to z wirtualną rzeczywistością wiązaliśmy pomysł na projekt.
Ostatnecznie nasz wybór padł na proekologiczną tematykę i postanowiliśmy poświęcić się roli owadów zapylających i ich ochronie.
Zapylacze, to grupa zwierząt umożliwiająca niezakłóconą reprodukcję większości gatunków roślin tworzących ziemskie ekosystemy i będących podstawą naszej diety. Zapylanie kwiatów jest kluczowym procesem ekologicznym. Owady zapylające to jedna z zagrożonych obecnie grup zwierząt. Zalicza się do niej m.in. motyle, chrząszcze, skorki, bzygi, osy, trzmiele i pszczoły. Są one niezbędne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych.
Z powodu działalności człowieka liczebność owadów zapylających od lat spada. Przyczynia się do tego zanieczyszczanie środowiska, intensyfikacja rolnictwa i stosowanie pestycydów, niszczenie siedlisk do gniazdowania i zdobywania pokarmu czy pojawianie się gatunków obcych i nowych chorób. Wymieranie owadów zapylających ma negatywny wpływ nie tylko na różnorodność biologiczną, ale także na różne dziedziny gospodarki – produkcję żywności, leków, włókien naturalnych, biopaliw czy produktów z drewna.
Chcemy wszystkich edukować, w jaki sposób chronić te pożyteczne owady?
Można to robić na wiele sposobów, na przykład sadząc kwiaty i rośliny miododajne, tworząc w ogrodzie tereny dla owadów, pozostawiając w ogrodzie suche łodygi roślin, budując hotele i poidełka. A działkowcy, ogrodnicy i rolnicy powinni ograniczyć stosowanie pestycydów a konieczne opryski wykonywać wieczorem, po oblocie pszczół.
W związku z wyborem tematu dotyczącego ochrony owadów zapylających, grupa Giganci Projektanci zorganizowała event dla społeczności szkolnej we współpracy ze Szkolnym Klubem Ekologa. W nowopowstałej pracowni ekologicznej odbyła się pogadanka o zapylaczach, o tym jakie owady do nich należą i co takiego właściwie robią, że są tak ważne.
Zapylacze zapylają kwiaty, a z nich powstają owoce. Dzięki zapylaniu mamy żywność. Dlatego chronić musimy wszystkie owady, które przyczyniają się do wzrostu żywności.
Mieliśmy w planach wypuszczenie murarki grodowej, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów. Każdy mógł zobaczyć z bliska kokony oklejone pyłkiem, z których wyklują się pszczoły. Jednak temperatura była zbyt niska, by mogła się ona wybudzić ze snu. Postanowiliśmy poczekać na cieplejsze dni.
Chcemy, aby wszyscy wiedzieli, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu zapylacze. Dlatego zaprosiliśmy do nas dzieci ze szkoły podstawowej i przeprowadziliśmy dla nich lekcje o zapylaczach. Oprócz dawki wiedzy, dzieci otrzymały naklejki zaprojektowane w czasie zajęć, kolorowanki oraz wydrukowany na drukarce 3D hotelik dla owadów. Młodsi koledzy otrzymali misję, by byli ambasadorami i innym przekazywali, jak ważna jest rola owadów zapylających, i że trzeba je ochronić.
Uczniowie odwiedzili także nasze szkolne ekologiczne centrum, gdzie podziwiali hotel dla zapylaczy oraz teren wokół, przyjazny pszczołom. Zadawali pytania związane z przeprowadzoną lekcją.
Lekcja odbyła się według scenariusza „Bzzz… O roli owadów zapylających”, z którym zapoznać się można tutaj: bzzz.docx. Na jego podstawie stworzona została prezentacja pod tą samą nazwą.
Prezentacja „Bzzz… O roli owadów zapylających”:
Na zajęciach ULI zapoznaliśmy się szczegółowo z tematyką druku 3D, podczas zdalnego nauczania teoretycznie, a po powrocie do szkoły – praktycznie. Uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących programów do tworzenia projektów, przygotowania swojego, a także pobierania gotowych z Internetu. Najciekawszy jest moment, gdy projekt trafia do druku i po pewnym czasie możemy się cieszyć gotowym modelem.
Tak powstały kolorowe hotele dla owadów zapylających, pszczoły minecraft idealnie pasujące do Lego oraz kolczyki plaster miodu.
Film „Drukowanie 3D”
Współpracowaliśmy ze Szkolnym Klubem Ekologa, wspólnie umieszczaliśmy hotele dla owadów i karmniki dla ptaków w naszej szkolnej pracowni ekologicznej. W pracowni odbyły się nasze eventy.
To nie koniec współpracy szkolnej. Odwiedzilimyś pracownię gastronomiczną, gdzie ugościli nas uczniowie Technikum Gastronomicznego i Żywienia. Przygotowali dla nas przepyszne gofry z miodem i dżemami owocowymi. Gofry wyglądają jak plaster miodu. Spotkanie było niezwykle sympatyczne, a przy okazji mogliśmy znowu kolejnym osobom przekazywać, jak ważna jest rola owadów. Dzięki nim mamy żywność niezbędną do codziennego funkcjonowania. I żywieniowcy wiedzą o tym!
Film „Gofry jak plastry miodu”
Gdy nadeszły ciepłe wiosenne dni, na terenie działającej w szkole kawiarenki pod chmurką, wypuściliśmy murarkę ogrodową – cennego zapylacza. Przy tej okazji kolejne klasy mogły zapoznać się tematem, którym się zajmujemy. Murarki czekały w kokonach na promienie słoneczne, jak tylko je poczuły, od razu wyfrunęły.
Film „Wypuszczenie murarki”.
W długi weekend majowy odbyła się wycieczka Gigantów Projektantów do pasieki w Ochodzy. W powstającym warsztacie pszczelarza, kilka metrów od pasieki, obserwowaliśmy pracowite pszczółki. Pszczoły miodne to wśród zapylaczy niewątpliwe królowe.
Pan Waldemar jest pszczelarzem od wielu lat, opowiedział o życiu pszczół, pokazał sprzęt, którego używa w sezonie. Mogliśmy z bliska zobaczyć jakie dary dostarczają pszczoły. Skosztowaliśmy miodu, pyłku, pierzgi. Dowiedzieliśmy się po co pszczołom wosk i kit. Porozmawialiśmy o hierarchii w ulu i o tym jak porozumiewają się pszczoły. Ciekawostką jest, że pszczoły wykształciły fascynujący sposób porozumiewania się. Gdy zwiadowczynie znajdą miejsce z dużą ilością pyłkodajnych i nektarodajnych kwiatów przylatują do ula i wykonują specjalny taniec. Układ, forma, zwrot, szybkość, tego tańca mówi pszczołom lotnym o odległości i położeniu pożytku względem słońca. Już wcześniej wiedzieliśmy, że pszczoły się komunikują za pomocą tańca, poniewaz programujemy takie tańce pszczele.
Podczas tego pobytu mogliśmy zobaczyć sprzęty pszczelarskie takie jak dekrystalizator, wytapiarka do wosku, wirówka do miodu, suszarka do pyłku, podkurzacz i wiele innych. Podczas wirowania miodu pomaga fizyka, ponieważ to siła odśrodkowa sprawia, że miód wydostaje się z plastra.
Na wycieczkę do pasieki zabraliśmy naszych rodziców, by pochwalić się, co zdziałaliśmy w tym projekcie.
Pogoda była piękna, więc mogliśmy podglądać pszczoły na kwitnących wokół kwiatach. Mieliśmy czas na chwile dziecięcej radości na hamaku, trampolinie i huśtawkach.
Wycieczka była punktem kulminacyjnym naszych działań i pogłębiła wiedzę o zapylaczach. Mogliśmy przyjrzeć się pszczole miodnej. Zobaczyć królową z bliska – bezcenne!
Podczas tego cudownego, słonecznego dnia, wokół kwitnących jabłoni, wiśni, mleczy, rzepaku, zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i filmików ukazujących pracowite pszczółki.
Film „Zapylanie”.
Film „Na pasiece”.
Podsumowanie działań na rzecz ochrony owadów zapylających.
12 maja w auli szkolnej grupa Giganci Projektanci, podsumowała ponad półroczną pracę w projekcie Uczniowskich Laboratoriów Informatycznych. Na spotkaniu ze społecznością szkolną zaprezentowano: plakaty, naklejki, koszulki z logo, wydrukowane modele 3D hoteli dla owadów oraz pszczół minecraft. Na koniec zaprezentowano, zaprogramowane na klocki Lego Spike, pszczele tańce.
Pszczeli taniec
Wykorzystane prezentacje i filmy na event podsumowujący:
Prezentacja „Bzzz…działania grupy projektowej”.
Film „Przyjaciele”.
Animacja „Nie olewaj”
Chcemy wiedzę o zapylaczach przekazać szerszej grupie osób, dlatego podjęliśmy współpracę z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Wągrowiec, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Starostwa Wągrowieckiego. Na ich ręce przekazaliśmy plakaty o owadach zapylających i odpowiednich porach oprysków oraz wydrukowane na drukarce 3D hotele dla owadów. Mają one służyć propagowaniu ochrony zapylaczy wsród mieszkańców miasta i powiatu.
Ukazały się dwa artykuły dotyczące naszego projektu:
- na stonie Starostwa Wągrowieckiego
https://www.wagrowiec.pl/541,aktualnosci?tresc=16261 - na stronie internetowej i facebookowej Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu
http://cee.wagrowiec.eu/aktualnosci/giganci-projektanci-w-sluzbie-owadow-zapylajacych.html
https://www.facebook.com/Centrum-Edukacji-Ekologicznej-w-W%C4%85growcu-100679585699619/
Niech wszyscy mają świadomość, że bez pszczół nie mamy żywności, bez nich nie przetrwamy! #Chorńmy je!
Efekty naszej pracy publikowaliśmy na Fanpegu FB
https://www.facebook.com/groups/390265039356179
Multimedia
Plakaty
Infografiki
Naklejki, wydruki 3D, logo na koszulkach, rusunki owadów wykonane od podstaw w grafice wektorowej, plakaty, infografiki, pszczeli taniec – to wszstko w filmie:
„Efekty naszej pracy”
Korzystaliśmy z zasobów Internetu.
Linki do stron zewnętrznych:
https://budujesz.info/artykul/zapylanie-kwiatow-i-ogrod-sprzyjajacy-owadom-zapylajacym,1827.html
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/dom-i-ogrod/zaprosmy-owady-zapylajace-do-naszego-ogrodu/
https://www.youtube.com/watch?v=iDDCLU4xJ4k
Polecamy koniecznie obejrzeć pszczele tańce:
https://www.youtube.com/watch?v=1MX2WN-7Xzc
https://www.youtube.com/watch?v=9ldM4vtVEbI
Zespół projektowy Giganci Projektanci
———————————————–
Nazwa szkoły: – Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: – Aleksandra Tabaka-Hoffmann
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:
Amelia Gawenda
Bartosz Jaskólski
Ida Bejm
Konrad Kasperkowiak
Krzysztof Bejnarowicz
Nikola Kruś
Marcin Maliński
Piotr Mordyl
Jakub Baranowski
Oliwia Chelińska
Magdalena Waligóra
Laura Mikołajczak
Zuzanna Hoffmann
Angelika Maciejewska
Natasza Mazurek
Jan Wołyński
Maciej Błażejewski
Adrian Karczewski
i gościnnie: Sara Szefler oraz Mateusz Ilski