Co czuje robot?

Założenia projektu

——————————————-

Nasz projekt  dotyczył robotów, nie tylko tych, którymi zajmowaliśmy się się w szkole, ale także tymi, które otaczją nas na codzień.  Wspólnie zastanawialiśmy się, co czuje robot, jak działają jego czujniki. Budowaliśmy je  i programowaliśmy.

Realizacja

—————————————-

.LOFI – nasza przygoda z robotami.

Uczniowie podzieleni zostali na grupy, które swoją pracę z robotami rozpoczęły od analizy części składowych robota. Następnie przystąpili do ich budowy. Pozstępując zgodnie z instrukcją zbudowali swoje pierwsze roboty.

Następnym krokiem było poznanie aplikacji do programowania robotów i połącznie tabletów z aplikacją z robotami.

Kolejnym etapem pracy uczniów było programowanie i testowanie powstałych programów. Programowali ruch robotów, diody, dźwięki.

Roboty LOFI zostały też wyposażone w czujniki. Na początku uczniowie zamontowali wg. własnego pomysłu czujniki: czujnik odległości oraz czuniki światła. Napisali programy i przetestowali ich działanie.

Zapraszamy na film – proszę kliknąć

ScotieGO – rozwiązujemy programistyczne zagadki

Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania. Jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają komendy programistyczne, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów. Klocki służą do pisania komend, które wykonuje Scottie. Mają też zdefiniowane zadanie: pozwalają graczom przyswoić takie podstawowe pojęcia programistyczne jak pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje.

Nasi uczniowie doskonaląc swoje umiejętności programistyczne w grupach zadaniowych przystąpili do rozwiązyawnia różnorodnych problemów zawartych w kolejnych zadaniach aplikacji ScotieGo.

Zapraszamy na film – proszę kliknąć

WeDo – roboty z klocków

Kolejnym etapem naszej pracy nad projektem była praca z klockami WeDo. Każdy zestaw wyposażony jest w silnik, czujniki i prawie 300 kolorowych klocków. Dzięki temu dzieci mogą budować nie tylko konstrukcje proponowane przez producenta, ale też realizować własne pomysły. Dzięki intuicyjnej aplikacji dostępnej na urządzenia dotykowe uczniowie poznali podstawy programowania i tworzyli programy ożywiające Lego-roboty. 

Uczniowie w grupach zadaniowych na samym początku przeanalizowali zawartość zestawów, poznali aplikację oraz poznali podstawowe zasady korzystania z tej aplikacji.

Następnie przystąpili do budowy poszczególnych konstrukcji. Tworzyli programy oraz testowali ich działanie. Przygotowali min. ślimaka, w którym programowali diody, wiatrak – programowali ruch obrotowy silnika, robota – czujnik odległości połączony z dźwiękiem oraz staelitę – ruch obrotowy silnika.

Efekty pracy widoczne na filmie: Link do filmu

Dużo czasu poświęcili także na budowę i programowanie robota Milo, w którym programowali silnik, czujnik odległości oraz żyroskop. W przypadku tej konstrukcji ćwiczyli także łączenie dwóch konstrukcji i jednoczesne sterowanie przez dwa programy.

Zapraszamy na film z robotem Milo w roli głównej: kliknij w zdjęcie poniżej

Na podsumowanie naszego projektu uczniowie pracując na dokumencie wspólnym przygotowali prezentację na temat „Co czuje robot?”. W prezentacji zajęli się tylko wybranymi czujnikami, zasadami ich działania, przykładami, oraz zastosowaniem w życiu codziennym. Prezentację można zobaczyć tutaj:

Realizacja projektu w całości została zaprezentowana i jest dostępna na szkolnej stronie WWW: zspkowalew.pl w zakładce ULI KOWALEW 

Multimedia

 

 

 

—————————————-

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalewie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Mirela Robakowska
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:

 1. Maksymilian Adamski
 2. Krzysztof Antczak
 3. Kacper Babiarz
 4. Aleksandra Bamberska
 5. Klaudia Bizan
 6. Zuzanna Dudkowiak
 7. Jan Dudkowiak
 8. Julia Frankowska
 9. Nikola Guz
 10. Julia Kalińska
 11. Nikodem Liberacki
 12. Miłosz Marciniak
 13. Alex Marciniak
 14. Wiktoria Marcinkowska
 15. Maciej Martyna
 16. Kacper Michalski
 17. Bartosz Migalski
 18. Kinga Musielak
 19. Nikola Niewiada
 20. Wiktoria Piękna
 21. Jullia Rogowska
 22. Kacper Sarna
 23. Kacper Szóstak
 24. Joanna Szukalska
 25. Jakub Urbaniak
 26. Marcelina Wolniak
 27. Kacper Zaradny