Wykłady akademickie w trzeciej edycji Projektu CSW@ 2020

Data wykładu: 2 grudnia 2020

Tytuł wykładu: Mózg w czasach pandemii

Podczas wykładu uzyskujemy odpowiedź na dwa kluczowe pytania stawiane przez mózg w sytuacjach stresogennych, wywołanych np. pandemią. Mózg pyta zatem nas: 1) Jaka jest wartość dostępnych wyborów? 2) Ile każdy wybór kosztuje? Wykładowca przedstawia obliczenia oraz ich metodologię – na podstawie zasad neuronauki. Przekonuje, że umysł człowieka robi rzeczy niemożliwe dla innych i chwali prostotę jako najlepsze antidotum na Covid-19. Wykład pozwala lepiej zrozumieć nam samych siebie.

prof. UAM dr hab. Maciej Błaszak – zatrudniony na Wydziale Filozofii UAM w Pracowni Epistemologii i Kognitywistyki;   znawca procesów epistemologicznych i kognitywistcznych zachodzących w mózgu i umyśle, a także edukator i popularyzator wiedzy na ten temat; autor licznych prac, w tym m.in. książki Ekotypy poznawcze człowieka: przyczynek do kognitywistycznej teorii podmiotu.


Data wykładu: 16 grudnia 2020

Tytuł wykładu: Dziennikarstwo a mediaworking

Wykład poświęcony jest roli współczesnego dziennikarstwa w dobie coraz silniejszego oddziaływania social mediów. Wykładowca poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: 1) Kim jest współczesny dziennikarz? 2) Jakie ma zadania? 2) Czego oczekują od niego dzisiejsi odbiorcy? Rozważane są one w odniesieniu do standardów dziennikarskich i zasad etyki zawodu. W drugiej części wykładu przedstawione zostają podstawowe reguły występowania przed kamerą.

Marcin Zawada dziennikarz i wykładowca akademicki, który swoją przygodę z mediami rozpoczął 15 lat temu w poznańskim Radiu Afera. Przez kilka lat współpracował z Polsatem i TVP, a od 5 lat związany jest z Onetem, gdzie m.in. prowadzi serwisy informacyjne, wieczory wyborcze i pracuje jako wydawca. Jest autorem reportaży, programów telewizyjnych i cykli podcastów. Obecnie przygotowuje także pracę doktorską poświęconą historii poznańskiego radia.