Lotnictwo – działanie samolotów i ich budowa

Założenia projektu

Zagadnienia z zakresu projektu chcemy zaprezentować za pomocą 2 makiet i prezentacji na temat lotnictwa, w której omówimy elementy każdej z makiet. 
Na pierwszej z nich zaprezentowane zostaną elementy lotniska /pas startowy, wieża kontroli lotów, hangar itp./ oraz modele samolotów z uwzględnieniem informacji o technologiach jakie są wykorzystywane w lotnictwie. Ponadto chcemy również zaprezentować lotnictwo wojskowe. Na makiecie zaplanowano również umieszczenie złożonego z elementów Lego samolotu, który będzie się przemieszczał na pasie startowym. Planuje się także zamontowanie latających modeli samolotów wokół wieży kontroli lotów /jeśli pozwoli na to technologia oraz „grawitacja”/. Przy elementach makiety będziemy chcieli zawrzeć krótki opis, ciekawostkę, wykorzystując w tym celu kody QR, które będą stanowiły odnośniki do informacji. 
Na drugiej makiecie zaplanowano umieszczenie planet oraz modelu statku kosmicznego, który będzie poruszał się pomiędzy nimi.
Większość elementów umieszczonych na makietach będzie wykonana w technologii wydruku 3D.
Ponadto planuje się spotkania z osobami powiązanymi z lotnictwem cywilnym lub wojskowym.
W ramach całego projektu zostanie przygotowana prezentacja przedstawiająca poszczególne etapy realizacji, tworzenia elementów oraz praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy z zakresu programowania, projektowania /wydruk 3D/. 
Udział w projekcie w znacznym stopniu przyczyni się do nawiązywania nowych relacji personalnych oraz współpracy w zespole. Uczestnicy nabędą również umiejętności związane z organizacją pracy oraz planowaniem

Realizacja 

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 – IV edycja

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie był realizowany projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 – IV edycja, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, którego tematem jest: „Lotnictwo – działanie samolotów i ich budowa”, polegający na przygotowaniu makiet modeli oraz prezentacji na temat lotnictwa, w tym również systemów łączności i bezpieczeństwa przesyłania informacji.

W dniu 6 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie organizacyjne projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” którego celem jest rozwój kompetencji informatycznych. Każde z tych zajęć wprowadzały uczniów w świat cyfryzacji, nauki nowych technik i zaznajamiania się z możliwościami, jakie oferują nowe technologie.
Spotkanie było poświęcone przebiegowi projektu i określeniu terminów następnych spotkań, uczestnicy dowiedzieli się szczegółowych informacji na temat projektu.
Uczniowie mieli okazje zaproponować tematy na dalsze działania projektu. Spośród wszystkich tematów wybrano temat związany z lotnictwem, który został zaakceptowany przez uczestników projektu podczas dyskusji. W ten sposób uczniowie mogli ze sobą współpracować /zespoły/ oraz argumentować swoje decyzje oraz wybory.
W argumentacji dotyczącej wyboru tematu projektu uwzględniono również fakt bliskości 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych – Jednostka Wojskowa 4430 w Śremie
Decyzja po przedstawieniu zarysu tematyki zapadła w sposób demokratyczny tj. poprzez głosowanie. Udział w projekcie rozpoczęło 31 uczniów z klas informatycznych i programistów /klasy 2i, 2Pi, 3P oraz 3gP/. Zakończyło 24 uczestników.

Podczas spotkań /wszystkie odbyły się w dni wolne od nauki tj. soboty oraz w czasie ferii zimowych/ uczniowie bardzo chętnie poświęcali swój czas, ceniąc wspólną pracę, wspólne zabawy i gry. W czasie spotkań wspólnie rozwiązywali problemy, w tym również techniczne /budowa makiet/ oraz programistyczne /tworzenie ruchomych elementów z klocków LEGO/.  
Uczniowie, w ramach zespołów, samodzielnie przygotowywali i wykonywali elementy makiet, wykorzystując różne materiały /foto/. Również samodzielnie programowali elementy ruchome /klocki LEGO/ oraz wyszukiwali i tworzyli wydruki 3D. 

Na jednej z makiet zaprezentowane zostały elementy lotniska w tym pas startowy, wieżę kontroli lotów, hangar. W modelu wieży kontrolnej zostały wykorzystane klocki LEGO, które zostały zastosowane do „lotu” modelu samolotu. Po makiecie będzie przemieszczał się pojazd zbudowany z klocków LEGO. Na makiecie zamieszczono równie elementy katastrofy lotniczej. Ponadto w opisie zostaną uwzględnione informacje o technologiach jakie są wykorzystywane w lotnictwie. Na drugiej makiecie zbudowano model Układu Słonecznego zachowując proporcje planet. W tym celu kulki styropianu, które uczniowie „wyposażyli” w detale oraz  samodzielnie pomalowali.

W dniu 26 stycznia br. podczas jednego ze spotkań w ramach projektu, swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych z Jednostki Wojskowej 4430 w Śremie. Ppor. Rafał Majewski oraz szer. Jakub Dukat z dużym zaangażowaniem przedstawili uczestnikom projektu zagadnienia z historii lotnictwa cywilnego oraz wojskowego, ewolucji samolotów na przestrzeni lat, budowy samolotów, nowoczesnych technologii oraz systemów łączności stosowanych w lotnictwie.

W ramach całego projektu została przygotowana prezentacja /film/ przedstawiający poszczególne etapy realizacji, tworzenia elementów oraz praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy z zakresu programowania, projektowania /wydruk 3D/. Udział w projekcie w znacznym stopniu przyczynił się do nawiązywania nowych relacji personalnych oraz współpracy w zespole. Uczestnicy nabyli również umiejętności związane z organizacją pracy oraz planowaniem.

Projekt został zaprezentowany podczas „Drzwi Otwartych” w dniu 2 kwietnia 2022 r. oraz realcja była zamieszczona na stronie internetowej szkoły – www.zse-srem.pl

Ponadto planuję się zaprezentowanie efektów projektu dla uczniów szkoły, podczas Szkolnego Święta Sprotu i Dnia Dziecka w dniu 30 maja br.  

20211120_102630.jpg 20211120_102653.jpg 20220126_125426.jpg spotkanie_1_programowanie.jpgdsc_0004.jpg

img_4748.jpg img_4938.jpg

dsc_0045.jpgdsc_0056.jpg dsc_0005.jpg

20220126_094625.jpg 20220126_110235.jpg

20220514_2.jpg20220514_1.jpg

dsc_0061.jpg 20220514_3.jpg

Podsumowanie przebiegu projektu CSW@ 2020 /film/

Kody projektowe:

kod_1.jpg

kod_2.jpg

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: – Zespół Szkół Ekonomicznych im. C. Ratajskiego w Śremie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: –  Bogdan Schwanke
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego: 

Szymon Błażejczak
Bartosz Chudzicki
Mateusz Cieślak
Michał Cynka
Igor Dembski
Maksymilian Górny
Adam Jakubiak
Patryk Kaczmarek
Daria Kominek
Hubert Kucharzak
Mateusz Kujawa
Igor Leśniak
Bartosz Micorek
Kacper Pachocki
Bartłomiej Pawłowski
Paweł Rubach
Jakub Snuszka
Hubert Suchacki
Anna Szafrańska
Jakub Szulc
Adrian Sójka
Bartosz Tadeusz
Natalia Trembińska
Dawid Witczak