„Lśniące gwiazdy na kaliskim niebie” – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu

W projekcie Lśniące gwiazdy na kaliskim niebie. Pisarze Kalisza w życiu społeczności chcieliśmy przyjrzeć się postaciom Adama Asnyka, Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej. Choć wielu z nas zna wymienionych pisarzy nie każdy wie, że związani byli oni z Kaliszem i że miasto to miało wpływ na ich twórczość.

Na początku staraliśmy się przybliżyć sobie ich życiorysy, poznać dzieła, jakie po sobie pozostawili i „przenieść” się w czasie to Kalisza XIX i XX wieku. W tym celu pracowaliśmy w bibliotece szkolnej oraz w środowisku cyfrowym.

Wiedząc, że czekają nas rozmowy z mieszkańcami miasta chcieliśmy się do tego dobrze przygotować. Zaprosiliśmy do naszej szkoły pana Huberta Mościpana, który jest dziennikarzem i na prowadzeniu rozmów i wywiadów zna się… zawodowo!

W grudniu odbyliśmy wycieczkę do Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu. Chcieliśmy jeszcze lepiej poznać dawny Kalisz, zobaczyć ważne dla jego mieszkańców przedmioty i poczuć atmosferę minionych czasów.

Zima upłynęła nam pod znakiem analizy utworów – zwłaszcza tych, które miały wyraźny związek z miastem oraz przygotowywaniem montażu słowno-muzycznego dotyczącego Marii Konopnickiej i jej walki o ojczystą mowę.

Udało nam się przeprowadzić kilka prób, jednak nasze prace zostały przerwane przez pandemię i zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

W okresie pracy zdalnej korzystaliśmy komputerów lub smartfonów z wykorzystaniem komunikatorów internetowych lub programów do videokonferencji, a naszą pracę w całości przenieśliśmy do środowiska cyfrowego. To tutaj poszukiwaliśmy informacji, potrzebnych artykułów i właśnie on-line przeprowadzaliśmy wywiady.

Prezentacja w pdf

Nasze dokonania można obejrzeć w prezentacji.