Założenia
Poszerzenie wiadomości na temat otaczającego środowiska przyrodniczego. Wykorzystanie technologii TIK do zdobywania i poszerzania wiedzy.
Realizacja
W ramach realizacji projektu „Miłośnicy przyrody i informatyki” członkowie zespołu wraz z opiekunem zaplanowali i zrealizowali działania. Pierwszoklasiści zapoznali się z pracą w edytorze tekstu Word, zapisywali nazwy drzew owocowych, liściastych, iglastych. Zakładali foldery. Dzieci pracowały w edytorze grafiki Paint. Malowały jesienne drzewa na folii i w edytorze grafiki Paint, wykorzystując różne narzędzia i kształty.
Korzystając z monitora multimedialnego, wykonali rysunek: Od kwiatka do niedźwiadka, zawierający elementy: kwiaty, pszczoły, ul, miś
W edytorze grafiki Paint wykonali pracę: Drzewa w zimowej szacie i rozgwieżdżone niebo.
Członkowie zespołu zapoznali się z działaniem robota edukacyjnego Photon oraz aplikacją Photon EDU. Na spotkaniach programowali kolor i trasę robotowi w celu pozbierania jesiennych liści.
Programowali Photonowi trasę do odpowiedniego drzewa, zgodnie z wylosowanym liściem, utrwalając nazwy drzew oraz kształty ich liści. Programowali drogę i kolor (wg owoców) do drzew owocowych.
Po uroczystości Pasowania na Ucznia zaprezentowali rodzicom umiejętność pracy z Photonem. Każdy wyznaczył trasę i kolor ( wg kwiatków) Photonowi, aby pomógł mu dostarczyć wykonany przez siebie upominek dla rodziców.
Korzystając z aplikacji Photon EDU programowali trasę i kolor na odpowiednich odcinkach wg ustalonych kodów ( kolor kwiatka – ula – misia)
W celu wzbogacania wiedzy na temat ptaków spędzających u nas zimę programowali trasę dla robota edukacyjnego wykorzystując czujnik ruchu, koloru ( przypisany ptakom) i emocji po dotarciu do ulubionego pokarmu. Zaplanowali Photonowi spacer wśród zimowych drzew, wykonanych przez dzieci z rolek po ręczniku oraz papieru w białym i zielonym kolorze.
Dzielili się wiedzą i wyszukanymi informacjami o przestrzeganiu zasad ekologii, żebyśmy mogli korzystać z walorów przyrody i piękna polskich gór. Programowali drogę Photonowi za pomocą symboli, wskazując trasę narciarzom, wykonanym przez dzieci, z klamerek i drucika kreatywnego.
Zapoznali się z działaniem Ozobotów, tablicą kodów graficznych. Zaprogramowali Ozobotom drogę, którą miał pokonać Mikołaj, przywiązując wagę do walorów przyrodniczych wokół trasy.
Korzystając z tablicy kodów, zaplanowali trasę Ozobotom, które przemieszczały się wśród pingwinów, wykonanych z wytłaczanek.
Planując trasę Ozobotom, poszukającym ptaków, które wróciły wiosną wzbogacili wiedzę o trybie życia ptaków.
Korzystając z tabletów wyszukiwali i zapisywali potrzebne informacje o przyrodzie, dzieląc się zdobytą wiedzą i informacjami.
W programie graficznym Packer Paint na tabletach wykonali rysunek Antarktydy.
Wykorzystując tablety, poszukali informacji o ptakach powracających wiosną i podzielili się zdobytymi informacjami.
Miłośnicy przyrody fotografowali otaczającą przyrodę, oglądali i omówili wykonane zdjęcia. Wyciągali wnioski z wykonanej pracy.
Korzystając z maty i kubków do kodowania przygotowali zadania związane z wiosennymi drzewami.
Omówili zasady pracy z LEGO, przygotowali zestawy do pracy. Po podzieleniu się zdobytą wiedzą na temat skutków ocieplenia klimatu, zbudowali dmuchawę chłodzącą, korzystając z aplikacji WeDo2.0 Pracowali z aplikacją WeDo 2.0, oglądali film, konstruowali wóz transportujący odpady zgodnie ze wskazówkami aplikacji.
Efektem działań przeprowadzonych z wykorzystaniem tabletów, Photona, Ozobotów , LEGO oraz różnych aplikacji jest przyswojenie przez dzieci wiedzy przyrodniczej i informatycznej w przyjemny i interesujący sposób. Dzięki pracy w ramach projektu dzieci podniosły swoje kompetencje cyfrowe i wzbogaciły wiedzę przyrodniczą. Rozwinęły zainteresowania przyrodnicze, świadomość ekologiczną. Nabyły umiejętność prezentowania efektów swojej pracy.
Zespół projektowy:
Szkoła:
Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Broniszewicach
Powiat pleszewski / Gmina Czermin
63-304 Czermin , Broniszewice 44 A
Nauczyciel: Ewa Józefiak
Uczniowie:
Oliwia Durska
Liliana Fabisz
Nadia Fabisz
Wojciech Fabisz
Dariusz Grzeszczak
Weronika Guz
Julia Lewicz
Zuzanna Lisiak
Aleksander Maciejewski
Weronika Marciniak
Amelia Marzyńska
Igor Michałowicz
Michał Trybek
Maja walczak
Kornelia Zych
Ewa Ćwiklińska