Misja bezpieczni w sieci

Założenia projektu
—————————————-

W Szkole Podstawowej w Przykonie w klasie IIIb realizowany był projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020 Uczniowskie Laboratoria Informatyczne pt. „Misja bezpieczni w sieci”.
Celem projektu było uświadomienie oraz zrozumienie, jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci oraz poznanie zagrożeń, na jakie jesteśmy w niej narażeni. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznali zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu oraz jak bezpiecznie z niego korzystać.
Efektem projektu jest przedstawienie pt. ‘’Misja bezpieczni w sieci’’, do którego uczniowie przygotowali scenariusz, scenografię oraz kostiumy. Przedstawienie zostało kilkukrotnie zaprezentowane przed różną publicznością, a także przed kamerą. Zapis nagrania jest dostępny w sekcji multimediów.

Realizacja
—————————————-

Zajęcia rozpoczęły się 08.XI.2021 r. Atrakcyjność zajęć wzrosła, gdy każdy uczeń otrzymał tablet na własny użytek oraz zapoznał się z matą do kodowania. Duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniowie wykazywali w czasie zajęć z wykorzystaniem ozobotów, podczas których mogli ćwiczyć techniki ich programowania, a następnie przetestować je na wykonanych własnoręcznie plakatach-planszach.

Kolejnym etapem było przygotowanie plakatów na jeden z wylosowanych tematów odnoszących się do zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni podczas korzystania z Internetu. Uczniowie pracowali w czterech grupach, z których każda wylosowała jeden z tematów: „Internetowe wirusy”, „Hejt w Internecie”, „Kontakty z nieznajomymi” i „Zdrowie fizyczne i psychiczne”. Przy opracowywaniu plakatów uczniowie korzystali między innymi z informacji znalezionych w sieci przy pomocy tabletów, a same tematy poruszały bardzo istotne aspekty bezpieczeństwa w Internecie.

W dalszej pracy nad projektem uczniowie zajmowali się przygotowywaniem przedstawienia. W grupach bądź indywidualnie uczniowie planowali role główne i drugoplanowe oraz układali dialogi. Po przydziale ról scenicznych każdy pracował indywidualnie nad swoją rolą; uczył się tekstu, interpretacji oraz zachowania na scenie. Tworzenie scenariusza, scenografii oraz kostiumów były najważniejszymi punktami tego etapu.

Ostatni etap pracy nad projektem to przeprowadzenie przez uczniów prezentacji wyników projektu. Prezentacja projektu przebiegała w następujący sposób:

  1. Prezentacja przedstawienia z udziałem rodziców w szkole. Rozmowa z rodzicami na temat efektów projektu. Podsumowanie projektu.
  2. Prezentacja przedstawienia w dwóch grupach przedszkolnych. Rozmowa z przedszkolakami na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonanie przez przedszkolaków prac plastycznych dotyczących przedstawienia. W trakcie prezentacji przedstawienia w jednej z grup przedszkolnych gościły: Wicedyrektor ZS w Przykonie Agnieszka Majtka oraz doradca metodyczny w Projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020  Ewa Kiwak.
  3. Publikacja nagrania przedstawienia na stronie internetowej szkoły.
  4. Opracowanie artykułu na platformie.

Podsumowując projekt uczniowie stwierdzili „SPEŁNIŁY SIĘ NASZE MARZENIA”.

Multimedia
—————————————-

Przedstawienie pt. „Misja bezpieczni w sieci”

 

Fotorelacja

 
 

Próby przedstawienia

 
 
 
 
 
 

Scenariusz (link)

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: – Zespół Szkół w Przykonie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: – Elżbieta Kusak
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego: