Z początkiem roku szkolnego20201/22 grupa uczniów z IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu przystąpiła do projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@, który jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Głównym celem Projektu jest podniesienie kompetencji ICT nauczycieli i uczniów z wielkopolskich szkół prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Grupa pod opieką merytoryczną p. Renaty Jarentowskiej i p. Joanny Dolnej zrealizowała swój projekt zatytułowany Spacer po ul. Niecałej. Uczniowie biorący udział w projekcie to: Mateusz Aleksandrzak, Nikola Lewandowska, Martyna Zadka, Wiktoria Skórczak, Natalia Musidlak, Karolina Stępień, Katarzyna Latawska (2c) oraz Mateusz Marciniak, Maksymilian Dwornikowski, Maciej Łazarek (3e). Poniżej grupa projektowa na zdjęciach z naszego archiwum.
Trochę historii
Ulica Niecała, choć ma tylko 220 metrów, zasługuje na to, aby przyjrzeć się jej bliżej. Jest ona przede wszystkim dowodem na wielokulturową przeszłość naszego miasta. Przy tej ulicy w kamienicy należącej pierwotnie do fabrykantów Repphanów urodził się podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński, mieszkał w zaprojektowanej przez siebie willi znany przedwojenny architekt Albert Nestrypke, wspaniale prosperowała Fabryka Lalek i Zabawek Drewnianych Adama Szrajera czy też z dużym powodzeniem funkcjonowało atelier fotograficzne Borettiego, a potem Engla.Tutaj do dzisiaj znajduje się Mała Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w pięknym Domu pod Aniołami jest parafia ewangelicka.
Ul. Niecała – niepozorna, a jednak niezwykła. Znajduje się w samym centrum miasta, położona malowniczo na skraju Parku Miejskiego, prowadzi do placu Kilińskiego. Jej historia sięga początku XIX wieku. W tekstach źródłowych można przeczytać, że być może, podobnie jak pobliska ul. Babina, została wytyczona przez gen. Zajączka. Niecała, bo….no właśnie kończy się nagle przy Parku Miejskim, choć początkowo miała inny kształt, zakręcając za Domem Parafialnym w kierunku Babinki – odnogi Prosny, która została zasypana przez Niemców w czasie okupacji. Jeszcze okupanci nazwali ją Am Stadtgraben Strasse (Miejskiej Fosy). Poświadcza to budynek nr 3, który stoi prostopadle do dzisiejszego przebiegu ulicy. Można wyobrazić sobie, jak urokliwie odbijała się ul. Niecała w wodach Babinki.
Nazwa ulicy zmieniała się kilkukrotnie. W okresie międzywojennym za patrona miała zamordowanego w zamachu we Lwowie ministra Bronisława Pierackiego. Po wojnie natomiast nazwano ją ulicą Związku Walki Młodych (potem już Walki Młodych). Stara nazwa wróciła dopiero w latach 90-tych. W ten sposób historia zatoczyła koło…
Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim
Najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze sny….
Słowa piosenki Cz. Niemena mogą być lirycznym zaproszeniem do spaceru ul. Niecałą, która była „małą ojczyzną” wielu pokoleń mieszkańców Kalisza, niezależnie od tego, czy ich korzenie były polskie, niemieckie, żydowskie, rosyjskie. Dlatego ruszając w tę podróż w przeszłość, chcemy za Niemenem powiedzieć:
„Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydlach jak ptak
Będę lecial co sił – tam
Gdzie moje sny….
Zdajemy sobie sprawę, że Niemen wyśpiewał w ten sposób swój „Sen o Warszawie”, ale my tymi słowami zapraszamy na niezwykły spacer po ulicy Niecałej.