Warsztaty Młodych Programistów

Założenia projektu

Budowanie i programowanie poruszających się robotów. Rozwijanie zdolności konstruktorskich i umiejętności programowania oraz poznanie podstaw mechatroniki.

Realizacja

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły przystąpili do podprojektu edukacyjnego: Uczniowskie Laboratoria Informatyczne, realizowanego w ramach projektu: Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zajęcia w ramach projektu odbywały się od listopada do maja. Dla potrzeb realizacji projektu szkołę wyposażono w laptop, tablety, gry edukacyjne ScottieGo!, zestawy do nauki podstaw programowania i mechatroniki BeCreo, zestawy do budowy prostych robotów LEGO® Education SPIKE™, zestawy do prezentacji obiektów z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości MERGE Cube, cyfrowy aparat kompaktowy oraz materiały biurowe. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Zespołu Szkól im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie mogliśmy pracować również z zestawami Lego Mindstorms NXT 2.0, które zostały nam wypożyczone do końca realizacji projektu.
Podczas cotygodniowych zajęć szesnastoosobowa grupa uczniów miała możliwość podniesienia poziomu swojej wiedzy i umiejętności z zakresu wykorzystywania współczesnych narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej. Pierwsze spotkanie miało charakter organizacyjny. Poznaliśmy cele i zadania do realizacji, wybraliśmy nazwę naszej grupy, dokonaliśmy przeglądu pomocy dydaktycznych. Wszystkie gry wzbudziły duże zainteresowanie, jednak najwięcej radości przyniosła perspektywa konstruowania robotów z klocków lego.

Podstawy programowania blokowego – Scottie GO!

Rozpoczęliśmy przygodę z przyjaznym kosmitą Scottie’m. Pierwszy cykl warsztatów to misja ratunkowa. Instalujemy aplikację potrzebną do sprawdzenia poprawności wykonanych zadań. Programujemy najkrótszą drogę powrotu Scottie’go do domu. Poziom trudności wzrasta z każdym modułem, jednak nikt się nie poddaje i cierpliwie pokonuje kolejne przeszkody. Misja zakończyła się sukcesem!

 

 

BeCREO – nowe wyzwanie.

Poznajemy środowisko BeCREO. Uruchamiamy aplikację i poznajemy działanie poszczególnych modułów oraz sposoby ich łączenia. Uczymy się budować proste programy sterujące platformą programistyczną Arduino i modułami. Szukamy praktycznych zastosowań zbudowanych i zaprogramowanych modeli. Wspólnie eksperymentujemy i rozwiązujemy problemy. Stawiamy sobie kolejne wyzwania. Wymieniamy się informacjami między zespołami. 

 

LEGO Education SPIKE Prime.

Nareszcie nadszedł ten czas! Na ten moment czekali wszyscy. Każdy zespół otrzymuje zestaw klocków lego. Poznajemy ich możliwości, techniki budowania i programowania robotów. Budujemy podstawowe modele na podstawie szczegółowych instrukcji. Modyfikujemy roboty i ich oprogramowanie według własnych pomysłów. Prezentujemy swoje modele pozostałym uczestnikom projektu.

 

 

LEGO Mindstorms NXT 2.0

Te zestawy równiez wymagały od nas szczegółowego poznania. Pomocna tutaj była strona producenta www.lego.com, gdzie znaleźliśmy szczegółowe instrukcje i oprogramowanie. Zaczęliśmy oczywiście od podstawowych modeli pojazdów, na których uczyliśmy się programowania.

 

 

 

 

Wynalazcy robotów – projekty LEGO

Przeszukaliśmy internet w poszukiwaniu nowych, ciekawych rozwiązań i instrukcji, które wykorzystaliśmy do zbudowania różnych modeli robotów. Polecamy stronę: www.nxtprograms.com. Poniżej filmy prezentujące nasze projekty:

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygoda z budowaniem robotów dobiegła końca. Za nami czas wysiłku umysłowego, rozwijanie wyobraźni przestrzennej i twórczego myślenia w formie zabawy. Na zajęciach kształtowały się fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków.  

Multimedia 
 

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Anna Nowak
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego: 

Wiktoria Bardzik 
Zuzanna Biskup
Antonina Burda
Filip Grill
Bartosz Januchowski
Nina Jaśkowiak
Marcelina Kuszak
Halina Marek
Jan Michalski
Milena Pacholczak
Antoni Stanicki
Kacper Szewczuk
Oliwia Szymańska
Szymon Tyma
Wojciech Wahlich
Zuzanna Zaborowska