Robotolandia

Założenia projektu 

Uczniowie pracują w grupach nad stworzeniem krainy o nazwie „Robotolandia”. Będzie to miejsce zamieszkiwane przez roboty, które powstaną m.in. z klocków Lego SPIKE Prime. Uczniowie zaprogramują w Scratchu wymyślonych bohaterów oraz wydarzenia z Robotolandii oraz przygotują makiety. Dodatkowo uczestnicy będą pracować z robotami Photonami i nauczą się programować wykorzystując grę ScottieGO! Na zajęciach przedstawione zostaną także zasady cyberbezpieczeństwa w życiu i pracy. Uczestnicy projektu dowiedzą się jak tworzyć prezentacje, filmy i poznają narzędzia do obróbki filmów i zdjęć, żeby móc przedstawić efekt końcowy swojego projektu.

Realizacja 

W okresie od listopada 2021 do maja 2022 uczniowie klas czwartych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020, podprojekt Uczniowskie Laboratoria Informatyczne.
Do udziału zgłosiło się 16 uczniów. Jako tematykę projektu grupa wybrała Robotolandię, czyli pracę nad stworzeniem krainy zamieszkiwanej przez roboty. 
Głównym założeniem zajęć było rozwijanie umiejętności informatycznych, kreatywnego i logicznego myślenia oraz umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych, nowoczesnych pomocy i aplikacji w celach edukacyjnych oraz samorozwojowych.
Podczas zajęć uczestnicy poprzez zabawę oraz aktywną eksplorację kształtowali umiejętność pracy w grupie, tworzyli historyjki programując w Scratchu oraz budowali roboty i przedmioty, a także szukali ich zastosowań. Dodatkowo uczestnicy projektu przygotowali makiety do swojej krainy. Pracowali również nad prezentacją podsumowującą to, czego się nauczyli oraz przedstawiającą Robotolandię.
Na zajęciach uczniowie korzystali m.in. z zestawów Lego Spike PRIME, kostek do rozszerzonej rzeczywistości Merge Cube, robota Photona, zestawów Scottie GO!, klocków MODI oraz narzędzi i aplikacji takich jak Scratch, Power Point. Dodatkowo uczniowie przygotowali dla siebie stroje robotów. 
Podczas podsumowania projektu uczniowie podzielili się swoją wiedzą z młodszymi kolegami, rodzicami, Dyrekcją Szkoły oraz Wójtem Gminy Kościelec prowadząc warsztaty i prezentując film, który przedstawiał ich pracę na zajęciach i efekty. W podsumowaniu projektu brały również udział lokalne media. Na stronie https://www.youtube.com/watch?v=MNrkemHatJs można obejrzeć relację z wydarzenia. Artykuł zawierający film z warsztatów ukazał się również na stronie https://www.e-kolo.pl/wiadomosci,18659,w-koscielcu-powstala-robotolandia

Multimedia 

Filmy

Film pokazujący przebieg i efekty pracy na zajęciach oraz przedstawiający krainę – Robotolandię. Film zawiera m.in. nagrania animacji powstałych w Scratchu, filmiki i zdjęcia z pracy nad projektem.

Zdjęcia
meteorolog2.jpgmasazer.jpgzdjecie_wiatrak.jpgimg_20220218_140030.jpg   img_20220211_142754.jpgsejf.jpg   szachy.jpg

robokot.jpgmechanik.jpgsport.jpgrobobohater.jpgfarma.jpgfarmer_benio.jpgmak_srubka.jpgszkola.jpgimg_20220225_141509.jpgimg_20220118_101239_2.jpgimg_20220318_134114.jpgimg_20220422_132310.jpgroboty1.jpgroboty_2.jpggazetka.jpg

Linki do stron zewnętrznych

Relację z warsztatów i podsumowania projektu można obejrzeć na stronie:
https://www.youtube.com/watch?v=MNrkemHatJs

Artykuł oraz film z warsztatów i podsumowania projektu ukazał się na stronie:
https://www.e-kolo.pl/wiadomosci,18659,w-koscielcu-powstala-robotolandia
—————————————-

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: – Marta Hanusek
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego: 

Dominik Głodny
Szymon Kujawa
Igor Lekki 
Amelia Lipkowska 
Norbert Malenta
Karolina Paszkowska
Dawid Prażanowski
Antonina Rutkowska
Bartosz Sobczak
Maja Steckiewicz
Wojciech Stefański
Jakub Szmagaj
Aleksander Szmajdziński
Dawid Szymczak
Amelia Tomaszewska
Dominika Ziętek