Założenia projektu
—————————————-
Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi uczniów na zmiany zachodzące na świecie, zainteresowanie robotyką, próby prognozowania przyszłości, a także nabycie umiejętności rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera, kształtowanie wyobraźni przestrzennej, podnoszenie zdolności manualnych, poznawanie nowych technologii, a przede wszystkim dobra zabawa 😉
Uczniowie zaprojektowali oraz skonstruowali z materiałów z recyklingu wehikuł czasu, który został wykorzystany przy stworzeniu filmu dotyczącego podróży w czasie. Oprócz wehikułu uczestnicy projektu przygotowali kapsułę czasu, która została zakopana na terenie szkoły. W kapsule tej umieszczone zostały przedmioty, zdjęcia, wycinki z gazet kojarzące się uczniom z obecnymi czasami.
Realizacja
—————————————-
W okresie od listopada 2021 roku do maja 2022 roku 16 uczniów z klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu uczestniczyło w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu Cyrfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020, podprojekt Uczniowskie Laboratoria Informatyczne dla klas 1-3.
Na pierwszych zajęciach wspólnie ustaliliśmy tematykę projektu – Wehikuł Czasu oraz stworzyliśmy mapę myśli dotyczącą zasad pracy. Omówione zostały również cele i etapy realizacji projektu.
Głównym założeniem naszego projektu było zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące na świecie, w związku z tym, uczniowie zastanawiali się jak mógł wyglądać świat setki lat temu i jak może on wyglądać w przyszłości. Za pomocą tabletów i Internetu poszukiwali odpowiedzi na pytania: co to jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zastanawiali się czy możliwe są podróże w czasie i co by było, gdyby mieli do dyspozycji wehikuł czasu. Podczas licznych poszukiwań dowiedzieli się, że w sieci można znaleźć zarówno prawdziwe informacje jak i „fake newsy”. Utrwalili również zasady bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.
Wyruszyliśmy w wirtualne podróże w przeszłość i w przeszłość. W podróż w odległe czasy wybraliśmy się do mezozoiku – epoki, w której żyły dinozaury. Uczniowie wyszukiwali w Internecie informacji o wyglądzie wybranych dinozaurów i na tej podstawie kolorowali obrazek. Następnie przy pomocy tabletów i aplikacji Quiver, obserwowali jak ich dinozaury „ożywają”. W przyszłość przenieśliśmy nie siebie, lecz naszą szkołę – tworząc fotokolaże przedstawiające ją w w XXII wieku.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest i jak powstaje film poklatkowy. Podjęli się stworzenia własnych filmów – nagrali m.in. film poklatkowy prezentujący uczestników projektu.
Kolejną ważną inicjatywą w projekcie było wykonanie kapsuły czasu, która została umieszczona w szczelnym słoiku i zakopana na terenie szkoły. Do kapsuły włożyliśmy przedmioty codziennego użytku m.in: długopis, telefon komórkowy, maseczkę. Umieszczone w niej zostały również: list przewodni, zdjęcia, gazety regionalne, aktualna lista uczniów i pracowników szkoły, prace dzieci oraz pendrive z prezentacją projektu Uczniowskie Laboratoria Informatyczne i filmem prezentującym uczestników projektu. Było to ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej, ponieważ podczas zakopwywania kapsuły obecni byli wszyscy uczniowie klas 1-3, wychowawcy oraz pani dyrektor.
Zwieńczeniem naszych działań było nagranie filmu pt. Wehikuł czasu. Uczniowie zaprojektowali i wykonali z materiałów z recyklingu wehikuł, którym udali się w podróż w czasie. Film z ich przygód, znajduje się poniżej. Warto dodać, że za scenariusz, reżyserię i kostiumy odpowiadali uczniowie. Uroczysta premiera filmu, na którą zostali zaproszeni rodzice, nauczyciele i uczniowie klas 1-3 odbyła się 18 maja.
Uczniowie podczas zajęć korzystali z tabletów, zestawów LEGO Education WeDo 2.0, ozobotów, robota Photon, kostek VR Merge Cube oraz narzędzi i aplikacji takich jak Quiver czy PicPac.
Bardzo żałujemy, że nasza podróż po czasoprzestrzeni dobiegła końca…
Multimedia
—————————————-
Prezentacja
Film wehikuł czasu
Linki do stron zewnętrznych
—————————————-
Zespół projektowy
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Anna Kopańska
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:
Blanka Aszemberg
Zuzanna Czapla
Oliwia Rżanek
Amelia Pacholec
Nikodem Radoniewicz
Szymon Wyczachowski
Antoni Majtak
Krzysztof Grygiel
Marcel Hartlieb
Hanna Macioszek
Maja Olszewska
Elżbieta Kowalska
Wojciech Kozłowski
Lena Nowak
Wiktor Woźniak
Franciszek Łojek