Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Wszystko jest trudne za nim stanie się proste”

Joanna Chalecka-Kuraszyk

ur. 27 lutego 1967
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. gen.Mieczysława Smorawińskiego w Turku

Co Panią zainspirowało …
Moje życie
Techniki malarskie
Joanna Chalecka
Joanna Chalecka
Zdjęć: 26
Filmów: 3
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Joanna Chalecka – Kuraszyk urodziła się 27 lutego 1967 w Turku. Córka Mieczysława i Romy Chaleckiej z domu Bocian. Korzenie jej pochodzenia sięgają na wschód i zachód Europy. Ojciec Joanny urodził się w Wilnie na Litwie, mama w Niemczech w Sedelzberg. Połączyła ich miłość w mieście Turek. Artystka mieszka i tworzy w rodzinnym mieście. Ma dwoje dzieci, córkę Nadię i syna Marcela.

Dzieciństwo

Joanna była dzieckiem, zainteresowanym książkowym światem fantazji, jaki przybliżała jej mama – bibliotekarka. Najbardziej na jej zmysły oddziaływały ilustracje zawarte w książkach oraz bajkach animowanych tj. „Pomysłowy Dobromir”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Rumcajs”, „Wilk i Zając”, „Koziołek Matołek”. Przerysowywała z bajek ilustracje, dorysowywała ciąg dalszy, często zmieniała zakończenia. Uwielbiała kreować najbliższe otoczenie tworząc nowe kształty z plasteliny, piasku i klocków. W okresie szkoły podstawowej zainspirował ją świat zwierząt i roślin. Marzyła o zostaniu w przyszłości weterynarzem. Miłość do roślin i zwierząt pozostała do dziś. W klasach IV- VIII szkoły podstawowej Joanna wraz ze swoją przyjaciółką Beatą tworzy nową szatę graficzną do alfabetu. Razem piszą i ilustrują cykl opowiadań o przygodach dwóch farmerek, które mają hodowlę koni i psów pt. „Opowiadania młodych pisarek”.

Edukacja

Edukację rozpoczęła uczęszczając do Przedszkola Elektrowni „Adamów” w Turku. Kontynuowała naukę w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Ukończyła Studium Nauczycielskie we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Filia w Kaliszu.

Pierwszą pracę podjęła w Przedszkolu nr 8 w Turku, następnie pracowała w Szkole Podstawowej w Smaszewie oraz w Gimnazjum nr 2 w Turku. W roku 2004 wyjechała z rodziną do Niemiec, urodziła syna i po sześcioletniej nieobecności powróciła do rodzinnego miasta, gdzie czuje się najlepiej. Od 2013 r. podjęła pracę na stanowisku kolorystki w Union Knopf GmbH. Otworzyła firmę jednoosobową „Jonax-Artmal”, która daje jej możliwość organizowania warsztatów plastycznych.

Rozwija swoje zdolności i poznaje nowe możliwości poprzez uczenie innych i poznawanie różnych technik malarstwa. Ukończyła kurs kładzenia tynków ozdobnych we Wrocławiu oraz kurs malowania aerografem- airbrush, u mistrza A. Karpińskiego. Brała udział w różnorodnych warsztatach i szkoleniach. Preferuje malarstwo i grafikę warsztatową. Doskonali airbrush i rękodzieło. Bierze udział w działaniach artystycznych, plenerach, konkursach, wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Etapy działalności

Joanna Chalecka- Kuraszyk zajmuje się malarstwem. Specjalizuje się w malowaniu obrazów na ramach drewnianych z naciągniętym płótnem lnianym (blejtram), głównie artystycznymi farbami akrylowymi. W tej technice tworzy obrazy swojego autorstwa, kopie obrazów znanych malarzy, portrety ze zdjęć swojej aranżacji lub wymyślonej przez zamawiającego. Artystka wykonuje też tynki ozdobne np. na okapie kominka oraz dekoracje na różne okoliczności (chrzciny, komunie, wesela). Ostatnio do jej pasji doszło rękodzieło, m.in. filcowanie i szycie lalek – przytulanek. Szyje również lalki aniołki – stróże podobne do swojego właściciela z namalowaną twarzą i charakterystycznym strojem dla tej osoby. Obok malarstwa sztalugowego, wykonuje także malarstwo iluzjonistyczne na ścianach. Taki rodzaj malarstwa daje ogromne możliwości poprzez iluzjonistyczny obraz. Z małego pomieszczenia można stworzyć optycznie większą przestrzeń. Tak właśnie „poszerzyła” wąski korytarz prowadzący do prywatnego gabinetu lekarskiego w Niemczech, wąskiemu tarasowi nadała panoramiczną przestrzeń południowych pejzaży. W pokoju dziennym ukryła narożne połączenie ścian poprzez namalowanie widoku z tarasu. Podczas pobytu w Niemczech również zajmowała się malarstwem. Uwielbiała pejzaże i iluzje przestrzeni. Malowała w małych pomieszczeniach, co powodowało efekt 3D. Wraz z Marią Haladaj pomalowały m.in. ściany pomieszczeń w Domu Starców w Lauterbach. Obecnie plastyczka zgłębia tajniki nowej techniki – airbrush (sztuka malowania aerografem). Joanna Chalecka-Kuraszyk pisze także wiersze, które są odzwierciedleniem jej uczuć, emocji i pojmowania świata.

Wernisaże, wystawy indywidualne i zbiorowe, plenery

Artystka jest uczestniczką plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych
i zbiorowych. Jej malarstwo dotyka przestrzeni, gdzie kobieta gra główną rolę – kobieta symbol macierzyństwa, matka, kobieta rozdarta, kobieta anioł. Joanna Chalecka – Kuraszyk stosuje różnorodne techniki plastyczne, dlatego na wystawach obok siebie wiszą akwarele, limeryki, suchoryty, akwaforty i inne. Twierdzi, że wszystkie prace są odzwierciedleniem tego, co czuje, jak odbiera świat, który ją otacza, jak go widzi, jako kobieta. Dzieła artystki są bardzo różnorodne. Oddają nie tylko stany uczuć i przeżywania, ale również są wśród nich autoportrety.

1993 r. – Międzynarodowy plener malarski w Eger na Węgrzech,
1994 r. – „Zameldowani w Turku” wystawa zbiorowa w Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku,
1995 r. – „Sztuka jest sztuczna” wystawa zbiorowa w Miejskim Domu Kultury w Turku,
1995 r. – „Uroki Wielkopolskiej wsi” plener malarski w Skęczniewie,
1995 r. – Twórczość Nauczycieli Plastyków – wystawa zbiorowa w Kolegium Nauczycielskim w Koninie,
1995 r. – XVII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej w Koninie,
1996 r. – „Przyroda i architektura Wielkopolskiej wsi” w Skęczniewie,
1996 r. – Dwukrotny udział w Egerii w Ostrowie Wielkopolskim,
1996 r. – XV Konkurs Literacko – Fotograficzno – Plastyczny „Konfrontacje 96” w Lesznie,
1997 r. – Ogólnopolski plener fotografików, literatów, plastyków w Sopocie,
1997 r. – Wystawa zbiorowa malarstwa olejnego, akwarelowego i grafik w Miejskim Domu Kultury w Turku,
1998 r. – Plener malarski w Powidzu,
1998 r. – IV Ogólnopolski Przegląd Plastyki Nauczycieli w Lublinie,
1999 r. – Wernisaż Joanny Chaleckiej – Kuraszyk – wystawa prac malarskich i grafik w Miejskim Domu Kultury w Turku,
2000 r. – V Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie,
2000 r. – Międzynarodowy plener malarski w Świdnicy,
2000 r. – Logo Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku – projekt Joanny Chaleckiej – Kuraszyk,
2000 r. – Logo Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku – projekt Joanny Chaleckiej – Kuraszyk,
2000 r. – Publikacja prac „Moja kobiecość” w internetowym magazynie Esensja (nr 6),
2011 r. – Wernisaż „ja, kobieta” w Miejskim Domu Kultury w Turku – wystawa malarska połączona z opisami wierszowymi obrazów,
2011 r. – Ekspozycja części obrazów pochodzących z wystawy zatytułowanej – „ja kobieta…,” w Gimnazjum nr 2 w Turku.

Warsztaty plastyczne

Joanna Chalecka – Kuraszyk w swojej działalności prowadziła i nadal prowadzi liczne zajęcia plastyczne dla dzieci. Na spotkaniu integracyjnym w Galewie, gmina Brudzew prowadziła zajęcia z rękodzieła. W Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera w ramach projektu „Opowiadania świata” przez cały rok odbywały się warsztaty twórcze. Wszystkie były inspirowane opowieściami z najodleglejszych zakątków świata. Najmłodsze dzieci, w wieku 3-6 lat, razem z rodzicami brały udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstawały niezwykłe dzieła: ręcznie malowane fartuszki, wyklejane laleczki i balkonowe kwiatki. Starsze dzieci, w wieku 7-12 lat, poznawały techniki grafiki artystycznej: monotypię, frottage, druk strukturalny. Artystka prowadziła warsztaty plastyczne w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W Gminnym Domu Kultury ” Wozownia” w gminie Brudzew, aby zagospodarować i urozmaicić czas wolny dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych, wakacji i w okresie między świątecznym organizowała liczne warsztaty z rękodzieła ludowego, decoupage (serwetkowanie), malowanie na koszulkach, szydełkowanie, wykonywanie filcowej biżuterii czy bransoletek z muliny. W Szkole Podstawowej nr 4 im. gen. M. Smorawińskiego w Turku prowadziła warsztaty plastyczne z cyklu „Opowiadanie świata”. W ramach XXII Mikołajkowych Spotkań Integracyjnych w Galewie warsztaty z rękodzieła. Dla dzieci z Koła Gminnego Towarzystwa Przyjaciół w Brudzewie warsztaty pt: ” Biżuteria z filcu” oraz „Wiosenne Warsztaty”.

Znaczenie postaci

Joanna Chalecka – Kuraszyk jest ważną postacią w Turku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i powiatu tureckiego.
W oczach przyjaciół i znajomych jest niesamowicie ciepłym człowiekiem, wrażliwym na ludzkie problemy, o czym świadczą wpisy do księgi „Cała ja”. Znane są jej grafiki, szkice, prace akrylowe i olejne. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Swoje prace malarskie zaprezentowała również w Gimnazjum nr 2 w Turku. Dzięki temu społeczność gimnazjalna miała możliwość obejrzenia profesjonalnego malarstwa i spotkania z „prawdziwą sztuką”. Każdy na swój sposób interpretował przedstawione dzieła i doznawał estetycznych przeżyć.
Artystka jest laureatką ogólnopolskich konkursów plastycznych m.in. otrzymała wyróżnienie za grafiki na XVII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Plastycznej w Koninie. Oprócz tego, że sama bierze udział w konkursach, często zasiada w komisjach konkursowych oceniając prace innych. Oceniała najmłodszych przedszkolaków w konkursie pt: „Moja przygoda ze świętym Mikołajem”, uczestników programu 50+ oraz młodzieży gimnazjalnej w konkursie plastyczno-fotograficznym „Portret Kobiety”. Była członkiem jury w konkursie „Biblioteka – tu odkrywam świat” oraz „Wszechświat w mojej wyobraźni”. Pomaga dzieciom i osobom starszym w terapeutycznych spotkaniach ze sztuką. Prowadzi zajęcia dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu PFRON. Wspomaga Klub Seniora w Brudzewie w spotkaniach ze sztuką – rękodziełem. Przekazuje swoje prace malarskie na cele charytatywne m.in. dla Domu Kultury w Dobrej – organizatora pleneru malarskiego, Turkowskiemu Stowarzyszeniu Młodych na aukcję, z której dochód został przeznaczony na operację Witka N., młodego mieszkańca Turku, cierpiącego na postępujący zanik mięśni. Uczestniczyła w aukcji w ramach II Koncertu VIP-ów – z dochodu ufundowano stypendia dla zdolnej młodzieży i dzieci z rodzin niezamożnych.
Za okazaną wrażliwość i troskę oraz pomoc udzieloną dzieciom i ich rodzicom Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku przyznała Joannie Chaleckiej – Kuraszyk odznakę Przyjaciela Dziecka.

Źródła

Brudzew: Integracyjne spotkanie w Galewie – iturek.net [online].[dostęp 2014.12.08]. Dostępny: http://www.iturek.net/wiadomosci/brudzew/item/55-brudzew-integracyjne-spotkanie-w-galewie

Chalecka – Kuraszyk J.: Co Panią zainspirowało… . Rozm. przepr. Hubert Maciejewski. Turek. 2015.

Chalecka – Kuraszyk J.: Moje życie. Rozmowę przepr. Szymon Cichocki. Turek. 2015.

Chalecka – Kuraszyk J.: Techniki malarskie. Rozm. przepr. Hubert Maciejewski. Turek. 2015.

Joanna Chalecka – Kuraszyk: Malarstwo [online].[dostęp 2015.02.12]. Dostępny: http://www.jonax-artmal.eu/

Opowiadania świata w Czwórce – miastoturek.pl [online].[dostęp 2014.11.24]. Dostępny: http://www.miastoturek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1782:opowiadanie-swiata-w-czworce&catid=112&Itemid=818

Opowiadania świata w Turku – jedenswiat.org.pl [online].[dostęp 2013.05.07]. Dostępny: http://jedenswiat.org.pl/wiadomosci/480/wiadomosc/63752/opowiadanie_swiata_w_turku

Opowiadania świata w Turku – muzeum.turek.pl [online].[dostęp 2013.10.14]. Dostępny: http://www.muzeum.turek.pl/pl/23/informacje/3/116/

Rękodzieło – okwozownia.pl [online].[dostęp 2013.07.03]. Dostępny: http://www.okwozownia.pl/pl/6/strona/4/140/

Turek: Sportowo, plastycznie, integracyjnie – ngo2.zmw.pl [online].[dostęp 2012.04.019]. Dostępny: http://www.ngo2.zmw.pl/article/view/441

Wystawa pani Joanny Chaleckiej-Kuraszyk – g2turek.byethost13.com [online].[dostęp 2011.03.01]. Dostępny: http://g2turek.byethost13.com/g2/print.php?type=A&item_id=76

Wystawa pełna kobiecości – turek.net.pl [online].[dostęp 2011.01.09]. Dostępny: http://www.turek.net.pl/miasto/3346-wystawa-pelna-kobiecosci


Kalendarium:

  • 1967 ― Narodziny bohatera
  • 1974 ― Szkoła Podstawowa nr ...
  • 1982 ― Liceum Ogólnokształcą...
  • 1995 ― Uzupełniające 2 letni...
  • 2004 ― Pobyt w Niemczech

Cytaty:

  • „Wszystko jest trudne z...”

Źródła:

  • Brudzew: Integracyjne ...
  • Joanna Chalecka –...
  • Opowiadania świata w &...
  • Opowiadania świata w T...
  • Opowiadania świata w T...
  • Rękodzieło – Ośr...
  • Turek: Sportowo, plast...
  • Wystawa pani Joanny Ch...
  • Wystawa pełna kobiecoś...

Zobacz też: