Artystyczny Ekonomik. Na tropach talentów… – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie, popularnie nazywany gnieźnieńskim Ekonomikiem, to placówka z tradycją, niedawno obchodząca jubileusz 120-lecia działalności dydaktycznej, kształcąca techników logistyków, ekonomistów, informatyków, techników rachunkowości i reklamy. Większość tych specjalności ma charakter techniczny i wymaga od uczniów takich właśnie umiejętności, skłonności i talentów. Pojęcie Artystyczny Ekonomik brzmi wobec powyższego jak oksymoron. Tym niemniej, zagłębiwszy się w zakamarki starych korytarzy i pokonawszy kilka kondygnacji wytartych, drewnianych schodów, od tajemniczego strychu po piwniczne atelier, zobaczyć można i podsłuchać artystycznego ducha szkoły. 

Kiedy grupa młodzieży zadeklarowana do wzięcia udziału w podprojekcie Klasy Akademickie przeprowadziła rozpoznanie, wykazało ono, że wielu uczniów może pochwalić się różnorodnymi artystycznymi predyspozycjami. Pierwsza koordynatorka naszego projektu, pani profesor Ewa Ortarzewska, napisała we wstępnym artykule:

W społeczności szkolnej mamy uczniów uzdolnionych muzycznie, którzy grają na różnych instrumentach, a także pięknie śpiewających. Okazuje się, że wielu młodych ludzi interesuje się fotografią. Kilka osób przyznaje się do rozległych zainteresowań czytelniczych, a nawet prób pisarskich. Różnorodność talentów w Ekonomiku budzi podziw lokalnej społeczności, ponieważ żadna impreza w mieście nie może odbyć się bez udziału Ekonomika. Ciekawostką jest to, że cała dyrekcja jest szczególnie uzdolniona, w jej gronie znajduje się muzyk, aktor i plastyk.

Grupa projektowa z wielkim zapałem przystąpiła do zabawy w „poławiaczy pereł” i postawiła sobie za cel zidentyfikowanie, „wyłowienie” i zaprezentowanie szerszemu gronu czytelników najbardziej jaskrawych przykładów „iskry bożej”, którą los obdarował tak liczną grupę koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Poszukiwania okazały się owocne, a dzięki wielu spotkaniom, wywiadom i czujnemu oku kamery powstała poniższa galeria talentów. Z dumą stwierdzamy, że wymienieni tutaj artyści dodają szkole blasku i zadają kłam stereotypowi, że umysły ścisłe i artystyczne muszą się wykluczać. 

 

Paula Kluczyńska, uczennica klasy czwartej Technikum Organizacji Reklamy, podzieliła się z nami swoją pasją fotograficzną. Ta przygoda”, jak mówi o fotografii nasza bohaterka, zaczęła się już w gimnazjum, na zajęciach przedmiotowych z tej dziedziny. Została wtedy zapoznana z technicznymi zasadami fotografowania, zaczęła wykonywać pierwsze zdjęcia, najpierw telefonem, a później już prawdziwym aparatem. I tak złapała przysłowiowego „bakcyla”.

Paula najbardziej lubi fotografować krajobrazy i ludzi. Bardzo wdzięcznymi obiektami są również dzieci. 

Fotografia jest zdecydowanie wielką pasją Pauli. Jest ona często zapraszana do fotografowania imprez koleżeńskich i uroczystości rodzinnych. Mimo, iż nie wiąże z fotografią zawodowej przyszłości, mówi: 

Wiadomo, że będzie obecna w moim życiu, jak i w moim sercu.

To nasza artystka z aparatem i kilka jej prac:

paula_z_aparatem_1.jpgprzyroda_w_obiektywie_pauli.jpgdziecko_w_obiektywie_pauli.jpgpaula_portret.jpg

 

Weronika Cabanek, również uczennica klasy czwartej Technikum Organizacji Reklamy, to zapalona tancerka. Choć nie ukrywa, że początki tej pasji sięgają wczesnego dzieciństwa, nie doświadczyła profesjonalnego przygotowania na kursach czy warsztatach. Jest samoukiem, który tańczy hobbystycznie „do lustra”. Tak mówi o początkach swojej przygody:

Kiedy byłam mała, kuzynka chodziła na lekcje tańca i gdy wracała do domu, wymyślała dla nas układ taneczny, który prezentowałyśmy na większych imprezach rodzinnych. Podczas prób było mnóstwo śmiechu i wpadek. Pamiętam, że było dużo podnoszeń, bo byłam mała i lekka.

W technikum nasza bohaterka po raz pierwszy zaprezentowała się publicznie. Wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Gnieźnieńskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w aerobiku i innych formach tanecznych i została nagrodzona w swojej kategorii.

werka_w_spodniach.jpg

Mateusz Dziarski, w zupełnej opozycji do informatycznego profilu klasy do której uczęszcza, wykazuje umiejętności literackie. Już od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż do obecnej trzeciej technikum Mateusz odczuwa potrzebę przenoszenia swoich emocji i wyobrażeń na papier. Od krótkich opowiadań po dłuższe formy, pisze namiętnie i systematycznie. Gustuje w literaturze fantastycznej, zarówno jako czytelnik jak i autor. Tak tłumaczy, dlaczego właśnie ten gatunek fascynuje go najbardziej:

Lubię świat, lubię nienaturalny świat, który jest opisywany w powieściach fantasy. Te różne rzeczy, które można tam umieścić. Można stworzyć własną rzeczywistość, nie trzeba się opierać na tym, co już istnieje, można po prostu pozwolić wyobraźni popłynąć i zobaczyć, co tylko się zechce. 

Czy nasz bohater wiąże swoją przyszłość z pisarstwem? Jeśli tylko się uda, jak najbardziej! Marzy o wydaniu książki. Gdyby okazała się sukcesem, mogłaby zmienić nudne życie informatyka w pasjonującą literacką przygodę. Życzymy tego z całego serca!

mateusz_dziarski_i_jego_wena_tworcza.jpg

 

Agata Kubiak, kolejna z utalentowanych uczennic klasy czwartej Technikum Organizacji Reklamy, to prawdziwa perełka w naszej społeczności. Wokalne umiejętności Agaty znane są nie tylko w szkole i w mieście, ale w całym kraju.

Sceniczna historia naszej artystki zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy śpiewała na festynach i apelach szkolnych. Wiele osób motywowało ją, aby zrobiła krok dalej i zaczęła ćwiczyć głos. Doprowadziło to do wielu występów, które dzisiaj Agata wspomina z uśmiechem. Jej największym osiągnięciem była możliwość zaśpiewania z najjaśniejszymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Izabela Trojanowska, Irena Santor oraz Krzysztof Cugowski. A wszystko to dzięki Festiwalowi Zaczarowanej Piosenki, organizowanemu przez fundację Mimo Wszystko Anny Dymnej.

Tak Agata mówi o swoich planach na przyszłość:

Pamiętam, że podczas festiwalu w 2018 roku zachorowałam na zapalenie gardła i krtani. Mimo to udało mi się zająć drugie miejsce śpiewając z Łukaszem Łyczkowskim. Pokazuje to, że jeśli tylko chcemy, możemy zrobić wszystko! Kontynuuję naukę i chcę dzielić się z innymi swoim spojrzeniem na muzykę. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę i już niedługo podzielę się ze światem własnymi utworami na scenie!  

Trzymamy kciuki za karierę naszej Koleżanki i już nie możemy się doczekać pierwszego autorskiego koncertu. 

agata_i_santor.jpgagata_cugowski.jpg

 

 

Jak wynika z powyższych prezentacji, społeczność Ekonomika skrywa liczne artystyczne telenty. Wiele z nich zachwyca nas już od dawna, wiele ciągle pozostaje nieodkrytych, zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych, często z powodu nieśmiałości i tremy, a także w związku z długotrwałym pandemicznym lockdownem. Liczymy na to, że już w najbliższej przyszłości kolejne talenty ujawnią się niespodzianie, a następne przybędą wraz z nowymi uczniami naszej szkoły.  

Jesteśmy otwarci na artystycznego ducha, zwłaszcza, że jak wspomnieliśmy wcześniej, artysta drzemie również w każdym z dyrektorów naszej placówki.

Pani wicedyrektor Anna Kamzela-Bilska, związana z Ekonomikiem od zawsze, również gdy funkcjonowały u nas aktywnie klasy o profilu odzieżowym, sama projektuje i szyje ubrania, i jest w tym niezrównana. 

Pan wicedyrektor Daniel Popielarz jest uzdolniony muzycznie. Cieszy nasze uszy, akompaniując uczniom podczas przeróżnych szkolnych i pozaszkolnych występów. 


Nie pozostaje w tyle pan dyrektor Łukasz Muciok, aktor z zamiłowania, miłośnik teatru od czasu szkoły średniej. Przez teatry studenckie, po kolejne lata zawodowej kariery, oglądany był na scenie w kraju i Europie w ponad 40 spektaklach. Obecne obowiązki zawodowe pana dyrektora nie pozwalają na aktywne działania teatralne, ale nie ukrywamy, że bardzo liczymy na to, że jeszcze kiedyś zobaczymy go na scenie. 



Na razie z wielką przyjemnością słuchamy pana Łukasza Mucioka w wywiadzie, który nagraliśmy na potrzeby naszego projektu. Polecamy!

Podsumowanie:

Projekt Artystyczny Ekonomik dobiegł końca. Kilkumiesięczny trud tropienia talentów zaowocował lepszym poznaniem społeczności szkolnej, zwiększoną integracją grupy i międzyklasową, a także większym docenieniem innego, mniej formalnego oblicza dyrekcji. Liczne spotkania, dyskusje, praca nad osiągnięciem wspólnego celu, wszystko to było niezwykle cenne w trudnych czasach popandemicznych. Pomagało w odbudowywaniu relacji i przypominało, że bezpośredni kontakt z człowiekiem w przyjaznej atmosferze to jeden z najbardziej wartościowych elementów współczesnego życia.

Bardzo cenne okazały się rownież liczne wykłady, z bardzo odmiennych dziedzin, których mieliśmy okazję i przyjemność wysłuchać. 

I już na koniec: należy podejrzewać, że artysta drzemie w każdym  z nas. Trzeba go tylko odkryć i pielęgnować. I obowiązkowo pamiętać, że ścisły umysł i artystyczna dusza mogą się doskonale uzupełniać.  

Zespół Szkoł Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie

Klasa Akademicka w składzie:

Stanisław Bera, Paweł Czyżyk, Mateusz Dziarski, Krzysztof Głąb, Kamil Kapsa, Patryk Kluczyński, Oliwier Kulczak, Daniel Magoń, Filip Polus, Mateusz Posłuszny, Patryk Pujanek, Weronika Rokita, Adrian Siódmiak, Gabriela Stawowa, Tomasz Stawski, Stanisław Szymoniak, Jakub Tronowicz, Eryk Woźniak, Kacper Zieliński,Paweł Koperski, Patryk Solarek, Miłosz Nizielski.

Szkolny opiekun klasy:

mgr Ewa Ortarzewska (10.2021 – 01.2022)

mgr Justyna Grycman – Dziumak (02.2022 – 05.2022)

3b.jpg