Aleksander Mittelstaedt herbu Hornklow

ur. 12 lutego 1892
zm. 1940
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Skulsku

Zdjęć: 8
Filmów: 8
Nagrań: 8
Dokumentów: 8

Pochodzenie

Rodzina Mittelstaedt wywodziła się ze Szwecji, a w Polsce pojawili się w czasach potopu szwedzkiego. Po zakończeniu wojny nie wyjechali z Polski i osiedlili się w różnych rejonach kraju.

Rodzina ta, chociaż nie posiadała w Polsce dokumentów rodowych ani indygenatu, tradycyjnie używała herbu. Hornkloff – Aheretstiern.

W roku 1841 zmarł zarządca Łuszczewa, Szczepan Poradowski. Po jego śmierci żona Teodora sprzedała Łuszczewo Aleksandrowi Piotrowi Leonowi Mittelstaedtowi. W tym czasie na majątek składało się Łuszczewo, folwarki Galiszewo i Sięganowo.

Mittelstaedt poślubił córkę Poradowskich, Stefanię.

Rodzina

Drzewo genealogiczne

Dziadkowie

Aleksander Piotr Leon Mittelstaedt (1815 – 1891) i Stefania Poradowska (1824 – 1868).

Aleksander był pracowity, gospodarny, obliczony nie lubił rozrzutności. Dbał o rodzinę. Był to bardzo dobry mąż i ojciec.

Rodzice

Henryk Mittelstaedt (1856 – 1923) i Julia Jarmułt – Milicka (1857 – 1918).

Ojciec Aleksandra był rentierem – dziedzicem. Lubił gromadzić pieniądze i nie trwonił ich. Był człowiekiem serdecznym, dobrze traktował ludzi.

Rodzeństwo

Zygmunt Mittelstaedt (ur. 1883r.)

Janusz Mittelstaedt (ur. 1886r.)

Zofia Mittelstaedt (ur. 1890r.)

Aleksandra Mittelstaedt (ur. 1892r.)

Izabella Mittelstaedt (ur. 1894r.)

Młodość

W dzieciństwie Aleksandra nazywano „Oleś”. Był grzecznym, sympatycznym chłopcem. Rodzice dbali o jego dobre wychowanie oraz wykształcenie.

Oleś interesował się sztuką i kulturą. Bardzo lubił malować, grał na fortepianie i reżyserował przedstawienia teatralne. Aleksander ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dziedzictwo

W drugiej połowie XIX w. Aleksander odziedziczył po ojcu część majątku. Henryk Mittelstaedt, który był właściciel majątku w Łuszczewie założył we wsi Galiszewo folwark. Po 1870 r. wybudował dworek, który wraz z zabudowaniami folwarcznymi i 319 hektarami ziemi podarował swojemu synowi.

Aleksander był jedynym, do II wojny światowej, właścicielem majątku. Jako dziedzic cieszył się uznaniem i poszanowaniem mieszkańców. Jak każdy Mittelstaedt był gospodarny, pracowity, nie trwonił majątku. Był dobry dla ludzi.

Z uwagi na swoje zainteresowanie sztuką i kulturą bardzo często organizował różne koncerty i przedstawienia teatralne we dworze.

Po wybuchu wojny został wysiedlony do Małopolski, zmarł w 1940 roku.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >