Aniela Halina Ostrzycka

ur. 18 maja 1937
zm.
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie

Prywatne nagranie filmu p.Ostrzyckiej z uroczystości przejścia na emeryturę w Urzędzie Miasta w Gnieźnie
TV Poznań program pod tytułem „Wielkopolskie drogi Jana Pawła II” , Papież Jan Paweł II w Gnieźnie 1979/1997r.
Wspomnienia Pani Siudzińskiej o Pani Ostrzyckiej
Wywiad cz.I
Wywiad cz.II
wywiad TV Poznań
Zdjęć: 23
Filmów: 12
Nagrań: 6
Dokumentów: 6

Pochodzenie



Pani Aniela Halina Ostrzycka urodziła się 18 maja 1937 r.w Gnieźnie. Jej ojciec – Józef skończył szkołę oficerską i był zawodowym żołnierzem, a matka – Maria prowadziła zakład prasowalniczy .Pani Ostrzycka mieszkała wraz z rodzicami i starszą siostrą na ul.3 Maja w Gnieźnie. Później cała rodzina przeniosła się na ulicę Żwirki i Wigury, gdzie zamieszkała w ….wieży wodociągowej, ponieważ ojciec p.Ostrzyckiej otrzymał pracę na stanowisku kierownika wodociągów w Gnieźnie.


Edukacja


Uczęszczała do szkoły podstawowej w Gnieźnie, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego, ale po dwóch latach zrezygnowała, aby podjąć naukę w Liceum Pedagogicznym w Poznaniu, ponieważ od najmłodszych lat pragnęła zostać nauczycielką. W latach 1963- 1965 odbyła Studium Nauczycielskie w Poznaniu o kierunku wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Odbyła również studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Humanistycznym w zakresie pedagogiki , aby w 1973 r. uzyskać tytuł magistra pedagogiki .



Praca zawodowa i społeczna


Pani Aniela Halina Ostrzycka swoją pierwszą pracę zawodową podjęła 16 sierpnia 1955 r. w Przedszkolu nr 4 na ul.św.Wawrzyńca w Gnieźnie jako przedszkolanka, a później przez 10 lat pełniła funkcję kierowniczki wspomnianego przedszkola. Po kilku latach została kierownikiem Ośrodka Metodycznego Wychowawców Przedszkoli. W 1962 r. została kierownikiem Powiatowego Ośrodka Metodycznego. Poza tym p.Ostrzycka była również podinspektorem Szkolnego Wydziału Oświaty i Wychowania, była zastępcą inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego, a od 01.10.1990 r. pracowała na stanowisku Kierownika Wydziału Oświaty i Kultury w Gnieźnie.
Poza pracą zawodową Pani Ostrzycka przez 10 lat była kuratorem sądowym do spraw nieletnich, ponadto przez wiele lat była zaangażowana w pracę PCK będąc członkiem Zarządu Rejonowego PCK, przez wiele lat przewodniczyła Radzie Młodzieżowej. Organizowała kursy m.in.”Zdrowy styl życia”, prowadziła prelekcje, pogadanki, była współorganizatorem „Dnia Dziecka” w stadninie koni w Gnieźnie. Potrafiła również docenić inicjatywy podejmowane przez innych. Ponadto Pani Aniela Halina Ostrzycka pełni honory matki chrzestnej ORP „GNIEZNO”. Należy również pamiętać, że ta niezwykła kobieta nie zapomina o biednych i bezdomnych angażując się w organizowanie m.in.wigilii dla bezdomnych wraz z Siostrami Miłosierdzia w Gnieźnie.


Znaczenie postaci


Są osoby, które na świat patrzą zawsze optymistycznie,radośnie i lubią ludzi. Do takich osób należy pani Aniela Halina Ostrzycka, dla której praca nigdy nie była ciężarem. Ponadto zawsze uważała ,że trzeba i warto pomagać drugiemu człowiekowi, a dobro ,które uczynimy, wróci do nas. Jest to osoba, która daje przykład radości życia w każdym wymiarze. Cieszy się i docenia sukcesy innych ludzi (zwłaszcza dzieci i młodzieży). Pokazuje nam, że dobro, uczciwość i pracowitość to wartości bezcenne. Nasza bohaterka podkreśla również, że warto angażować się w różnorodne inicjatywy społeczne, kulturalne, sportowe itp. Pani Ostrzycka jest wzorem do naśladowania dla młodych ludzi. Jest przykładem osoby budzącej zaufanie, szlachetnej, życzliwej i wrażliwej na krzywdę innych, otwartej na świat i drugiego człowieka oraz ogromnym poczuciu humoru .




Źródła:

– filmiki-wywiady uczniów z SP 8 w Gnieźnie z p.A.H.Ostrzycką w jej mieszkaniu , kwiecień 2014r.

– filmik – wspomnienia p.Zofii Siudzińskiej o p.A.H.Ostrzyckiej, maj 2014 r.

– prywatne nagranie filmu p.Ostrzyckiej z uroczystości przejścia na emeryturę w Urzędzie Miasta w Gnieźnie

– TV Poznań program pod tytułem „Wielkopolskie drogi Jana Pawła II” , Papież Jan Paweł II w Gnieźnie 1979/1997r.

Kalendarium:

  • 1937 ― Narodziny bohatera
  • 1955 ― rozpoczęcie pracy zaw...

Źródła:

  • artykuł
  • artykuł
  • artykuł
  • notatka inf.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >