Barbara Elżbieta Gańczyk

ur. 01 grudnia 1952
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie

Zdjęć: 16

Pochodzenie

Data i miejsce urodzenia:
1.12.1952 r. w Kłodawie
Rodzice:
Józef i Irena z domu Bartłomiejczak
Rodzeństwo:
Siostra Grażyna ur. w 1950 roku, mieszka na Śląsku.
Stan cywilny:
W 1978 roku wyszła za mąż za Krzysztofa Szczawińskiego.
Rozwiedziona.
Dzieci:
Syn Mateusz Szczawiński ur. w 1978 roku.

Pseudonim – Bożena Gajorek

Dzieciństwo i edukacja

Barbara Gańczyk pochodzi z rodziny robotniczej. Tata pracował jako górnik w Kopalni Soli. Dzieciństwo spędziła w Kłodawie. W latach 1959 – 1965 uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodawie. Gdy wybudowano na Osiedlu Szkołę Podstawową nr 2 w Kłodawie, tam kontynuowała naukę w klasie VII i VIII. Również w Kłodawie ukończyła Liceum Ogólnokształcące.
Po zdaniu matury w 1971 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Polskiej. Pisząc pracę magisterską studiowała drugi fakultet – filologię klasyczną. Studia ukończyła w 1976 roku.
W 1984 r. otworzyła na tej samej uczelni przewód doktorski. W 1990 r. uzyskała tytułu doktora nauk humanistycznych po obronie pracy doktorskiej pt. „Jakuba Żebrowskiego przekład „Metamorfoz” Owidiusza z roku 1636. Studium filozoficzne”.

Działalność zawodowa

Po ukończeniu studiów Barbara Gańczyk podjęła pierwszą pracę w Zasadniczej Szkole Górniczej Kopalni Soli w Kłodawie.
W 1990 roku objęła funkcję dyrektora tej szkoły. Dzięki jej staraniom przyzakładowa szkoła nie została zlikwidowana, a przekształcona w Zasadniczą Szkołę Zawodową.
Tworzyła w Kłodawie szkolnictwo zawodowe. W 1991 roku założyła społeczne technikum o kierunku technik mechanik i technik odzieżowy. W 1992 roku kurator oświaty w Koninie przekształcił obie szkoły w publiczny Zespół Szkół Zawodowych, a B. Gańczyk została dyrektorem nowej placówki oświatowej w Kłodawie.
Z początkiem września 1996 roku doszło do połączenia dwóch działających na terenie Kłodawy szkół średnich. W wyniku połączenia Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego utworzono Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kłodawie, którego pierwszym dyrektorem została dr Barbara Gańczyk (obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych). Siedzibą szkoły stało się Liceum Ogólnokształcące, które wymagało rozbudowy. Dyr. B. Gańczyk od 2003 roku kierowała pracami związanymi z tą inwestycją. Dyrektorem szkoły była 10 lat.
Kierowała wewnątrzszkolnym doskonaleniem nauczycieli. Dała pomysł dwóch wielkich imprez, popularyzujących dorobek szkoły: krajoznawczo – turystycznej TRAMP o zasięgu wojewódzkim oraz przeglądu dorobku klas zawodowych FAZA.
Jako inicjatorka obchodów 45- lecia Liceum Ogólnokształcącego i jego absolwentka napisała przy współpracy z zespołem nauczycieli książkę monograficzną „Do szkoły pod górkę”. Na 50-lecie napisała kolejną obszerną książkę „Drugi dzwonek”. Jako nauczycielka języka polskiego w liceum ogólnokształcącym wdrożyła program wydawnictwa STENTOR we współpracy z zespołem przedmiotowym polonistów, którego była kierownikiem. Uczestniczyła w ruchu nauczycieli – nowatorów, skupionych w ogólnokrajowym stowarzyszeniu humanistów PROWINCJA i blisko współpracowała z jego założycielką, prof. PAN – Aliną Kowalczykową. Jako polonistka opiekowała się recytatorami. Jej uczennice odnosiły sukcesy w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i brały udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego na poziomie okręgu.
Od 2001 do 2007 była doradcą nauczycieli języka polskiego w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Koninie a 2004-2007 – konsultantem ODN w Koninie. Jest specjalistką w zakresie pomiaru dydaktycznego i oceniania kryterialnego. Ma kwalifikacje egzaminatora OKE. Współpracowała ze wszystkimi typami szkół. Jest autorką tekstów na etap międzyszkolny konkursu ortograficznego oraz wszystkie etapy międzygminnego konkursu ortograficznego w powiecie kolskim. Przewodniczyła także jury międzygminnego konkursu recytatorskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów, organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 i Bibliotekę Publiczną w Kłodawie.

Działalność społeczna

Ważnym elementem działalności B. Gańczyk jest praca społeczna. Dzięki jest staraniom, współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi i przewodzeniu komisji mieszkaniowej, własnościowe mieszkania nabyły cztery rodziny nauczycielskie. Włączała się również w działania mające na celu zapobieganie przestępczości i pomocy osobom niepełnosprawnym z terenu gminy Kłodawa.

25 stycznia 1981 roku rozpoczęła działalność związkową w „Solidarności”. Jako przedstawicielka „Solidarności” nauczycielskiej weszła w skład Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” Miasta i Gminy Kłodawa. W 1997 roku z listy Unii Wolności kandydowała w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 1986 jest prezesem Kłodawskiego Towarzystwa Kulturalnego, do którego należy rozwijanie wiedzy o historii regionu i organizowanie pracy badawczej. Szkoli działaczy organizacji pozarządowych i samorządowców powiatu kolskiego, organizuje powiatowe sesje popularno – naukowe i spotkania autorskie. Popularyzuje także dorobek wydawniczy emerytowanych kłodawskich nauczycieli.

Artykułami m.in. w „Przeglądzie Konińskim” i „Roczniku Kolskim” upowszechnia historię i kulturę regionu kłodawskiego. Redagowała lokalny miesięcznik „Kurier Kłodawski”.

Po przejściu na emeryturę założyła stronę internetową grupy bojowej „Korab” VII Obwodu AK „Obroża”. Zredagowała wspomnienia jej żołnierza, obecnie emerytowanego profesora UAM, Tadeusza Witczaka.

Zdobyła kompetencje w zakresie nauczania o Holocauście i stosunkach polsko – żydowskich. W 2012 roku realizowała projekt „Dzieci Hioba. Ochrona pamięci społeczności żydowskiej na obszarze Solnej Doliny (Chodów, Kłodawa, Przedecz)”. W ramach projektu powstała między innymi strona internetowa www.jews-klodawa.pl, gdzie zamieszczone zostały materiały historyczne.

Jako wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku realizowała projekt „Fotka babci, mamy, podlotka. Wczoraj i dziś mieszkańców gminy Chodów”. Prowadziła w Bibliotece Publicznej cykliczne spotkania na temat literatury, adresowane do seniorów.

Przełomowe wydarzenia w życiu

 rok 1975 – rozpoczęcie pracy zawodowej;
 rok 1978 – ślub i narodziny syna Mateusza;
 rok 1990 – otrzymanie tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie polskiego literaturoznawstwa;
 pełnienie stanowiska kierowniczego;
 rok 2007 – przejście na emeryturę i podróż do Irlandii;
 2011-2012 – projekt „Dzieci Hioba”;
 2013 – rejs 1013 km kajakiem.

Pasje i zainteresowania

Joga i literatura.

Odznaczenia, wyróżnienia

2000 r. – Medal „Zasłużony dla miasta i gminy Kłodawa”.

Publikacje

 „Michał Rawita Witanowski i kłodawska farmacja” Barbara Gańczyk i Wacław Jaroniewski, Kłodawskie Towarzystwo Kulturalne 1991;
 „Do szkoły pod górkę”, Kłodawa 1998;
 „ Dzieci Hioba” , Kłodawa 2000;
 „Drugi dzwonek. Alfabetyczny informator o Liceum Ogólnokształcącym w Kłodawie 1953 – 2003.” LO 2003.

Znaczenie postaci

Utworzyła publiczne szkolnictwo zawodowe w Kłodawie, autorka opracowań regionalnych, przez kilka lat redaktorka prasy lokalnej na terenie gminy, działaczka społeczna, zaangażowana w upowszechnianie historii i kultury regionu kłodawskiego. Jej wiedza i umiejętności służą miejscowej społeczności.

Kalendarium:

  • 1952 ― Narodziny bohatera
  • 1959 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1965 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1967 ― Nauka w Liceum Ogólno...
  • 1971 ― Studia na Uniwersytec...
  • 1976 ― Podjęcie pierwszej pr...
  • 1986 ― Objęcie funkcji preze...
  • 1990 ― Uzyskanie tytułu dokt...
  • 1991 ― Wydanie książki ̶...
  • 1996 ― Objęcie funkcji dyrek...
  • 1997 ― Kandydowanie w wybora...
  • 1998 ― Książka „Do szk...
  • 2000 ― Książka „Dzieci...
  • 2003 ― Książka „Drugi ...
  • 2007 ― Przejście na emerytur...
  • 2012 ― Projekt „Dzieci...

Zobacz też: