Jarosław Wardawy

ur. 23 marca 1964
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wlelkopolskim

Zdjęć: 1
Jarosław Wardowy urodził się 23 marca 1964 w Ornecie, warmińsko mazurskie. Żonaty, dwoje dzieci: Norbert – 20, Dagmara – 18.
W dzieciństwie, jak każdy chłopak w tamtym czasie, biegał za piłką, uprawiał wszystkie możliwe sporty, był harcerzem, piłkarzem, zbierał znaczki, monety, butelki itp. W liceum zaczęła się jego pasja do muzyki i dziennikarstwa. Jak sam mówi: „w życiu młodego człowieka najważniejszy jest czas szkoły średniej. Ja miałem to szczęście, że uczęszczałem do świetnej szkoły-IV LO w Poznaniu. Nie dość, że dobrze poznałem tam język angielski – co na początku lat 80. nie było wcale takie popularne – to zawarłem przyjaźnie, które podtrzymuję do dziś. To w liceum zacząłem słuchać dobrej muzyki , pisać do muzycznej gazetki szkolnej, działać w samorządzie szkolnym , a później rozprowadzać nielegalną bibułę.”
Wykształcenie, etapy działalności:
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Już na studiach wiedział, że zostanie dziennikarzem. Najpierw była praca w Radiu Merkury, a po przeprowadzeniu się do Ostrowa współtworzenie Kuriera Ostrowskiego, od 2005 roku Gazety Ostrowskiej. Oprócz pracy zawodowej, jako dziennikarz i redaktor naczelny, prowadzi stowarzyszenie Strefa Kultury, które organizuje m. innymi Festiwal Reggae na Piaskach, plebiscyt Ostrowianina Roku, prowadzi ognisko muzyczne, organizuje koncerty, warsztaty muzyczne i wiele innych przedsięwzięć. Prowadzi również działalność wydawniczą. Napisał i wydał dotąd trzy książki. Pierwszą był biograficzny wywiad – rzeka z zespołem Big Cyc „BIG CYC na barykadzie rokędrola” (2009 – 2010).Bohater przyjaźni się w życiu prywatnym z muzykami. Książka powstawała przez ponad rok, podczas nagrywanych rozmów i później opracowywania tekstu. To był jedna z pierwszych w Polsce biograficznych książek w stylu wywiadu – rzeki o muzykach.
Dwie kolejne to: „Moim zdaniem – zbiór felietonów z lat 2000 – 2010” (2011) oraz „Ich zdaniem – zbiór wywiadów z lat 2000 – 2010” (2011).
Od zawsze z zamiłowania był radiowcem, gazeta pojawiła się , jak sam mówi : „przy okazji” . Jego marzeniem jest założyć radio lokalne na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.
Jarosław Wardawy jest niezwykle barwną postacią promującą Ostrów. Jego wielką miłością jest muzyka. Jest przykładem „pokolenia Jarocina” – czyli ludzi, którzy w latach 80.kształtowali swoje poglądy na życie i otaczający świat na muzyce legendarnego festiwalu w Jarocinie. Dziś sam organizuje duże koncerty dla kolejnych pokoleń słuchaczy, przeglądy rockowe , pisze książki o muzykach, artykuły, nagrywa audycje. I jak sam mówi :” to jeszcze nie wszystko!”
Najlepszą wizytówką Ostrowa Wielkopolskiego jest kultura naszego miasta: znakomite imprezy cykliczne, pasjonaci którzy je przygotowują, koncerty. To tworzy pozytywny wizerunek Ostrowa, jako miasta otwartego na różne wpływy, tolerancyjnego, przyjaznego. Jarosław Wardawy właśnie poprzez organizację wszelkich imprez, poprzez swoje pisanie promuje nasze miasto nie tylko na terenie Wielkopolski. Jest to dla niego bardzo ważny moment w życiu, bo właśnie w ten sposób dba o swoje miasto, pielęgnuje jego kulturę dla obecnych i przyszłych pokoleń.


























Zobacz też: