Michał Lis

ur. 02 grudnia 1984
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wlelkopolskim

Zdjęć: 4

Michał Lis artysta, muzyk, kompozytor. Urodził się 02 grudnia 1984 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Syn Beaty Lis i Jarosław Lisa „Dżerego” – perkusisty zespołu „Big Cyc”.W 1999 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, następnie rozpoczął edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejnym etapem w życiu Michała była Wrocławska Szkoła Jezzu i Muzyki Rozrywkowej, której niestety nie ukończył (pozostała tylko obrona pracy dyplomowej) z uwagi na rozpoczynającą się przygodę z muzyką w teatrze.

Wraz ze swoim rok młodszym bratem Piotrem Lisem, debiutowali we własnym zespole punkowym „Kaftany Bezpieczeństwa”, aktualnie tworzą zespół „The Naturals Born Chillers” (TNBC), odnosząc liczne sukcesy. Jest wokalistą, gitarzystą oraz klawiszowcem. Razem z braćmi na wspólny sukces pracują także pozostali członkowie zespołu: Bartosz Adam Ignor oraz Maciej Matysiak. W tym składzie formacja nagrała tylko jedną płytę oraz trzy mini albumy. Poza TNBC, są współautorami płyty z Jungle Gigolos. Nazwa zespołu „The Naturals Born Chillers” pochodzi z nadruku koszulki, która została znaleziona wśród rzeczy, w okresie kiedy Michał wraz z bratem dorabiali pracując w młodości, w sklepie z odzieżą używaną. Pierwszy koncert Michała z bratem odbył się, kiedy chłopiec miał 13 lat w ostrowskim klubie „Olimpijska”. Ponadto Michał wygrał konkurs „Mini Playback Show”, dzięki któremu miał okazję koncertować w ówczesnym czasie po ostrowskich szkołach podstawowych.

Zamiłowanie Michała do muzyki zaszczepił ojciec, we wczesnym dzieciństwie, kiedy to synowie uczestniczyli w imprezach muzycznych organizowanych przez Jarosława Lisa. Michał swą rockendrolową osobowość kształtował obserwując działalność ojca w „Big Cyc” i „Czarno-Czarni”. Lis nie chciał by Michał i młodszy syn poszli jego śladem, lecz miłość do muzyki, komponowania była silniejsza, stąd pojawiła się decyzja, by jednak postawić na swoim i robić to co kochają. Ojciec od samego początku bardzo wspierał działalność synów, zarówno duchowo jak i czasami materialnie. Razem z ojcem i bratem, Michał prowadzi w Radio Centrum audycję muzyczną „Lisia Nora”, w której promowana jest każda muzyka z wyjątkiem disco polo. Współpraca pomiędzy braćmi układa się bardzo dobrze. Michał i Piotr są indywidualistami, sprzeczają się w różnych dziedzinach życia, jednak w końcu dochodzą do porozumienia.

Poza działalnością w TNBC Michał komponuje muzykę do spektakli takich jak „Dziady”, „Balladyna”, „Grażyna” , „Łysek z pokładu Idy” czy „Dwunastu gniewnych ludzi” reżyserowanych przez Radosława Rychcika. Współpraca z Rychcikiem zaowocowała kompozycjami do około 14 sztuk teatralnych. To właśnie przy boku Rychcika Michał wraz z bratem zadebiutował w tego typu działalności, w sztuce „Samotność pól bawełnianych”. Współpracuje również ze światowej klasy polskim reżyserem teatralnym Grzegorzem Jarzyną. Bracia otrzymują wiele propozycji tworzenia kompozycji, lecz nadmiar zajęć zmusza ich do odmowy współpracy nad wieloma projektami. Lis bierze udział w Przeglądach Piosenki Aktorskiej, festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Ameryka Południowa, Korea).

Działalność Michała i zespołu została doceniona w 2014 roku poprzez otrzymanie nagrody na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Krakowie „Boska Komedia” za muzykę do sztuki „Dziady”. Premiera tego dzieła odbyła się 22 marca 2014 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu.
W 2011 roku Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w Dniu Animatora i Pracownika Kultury wręczył tytuły “Osobowości Ostrowskiej Kultury”, zdobywcą jednego z nich został Michał Lis za muzyczne sukcesy na estradach wielkich festiwali oraz promowanie kultury ostrowskiej w kraju. Jednak za swój największy sukces Michał uważa fakt, iż robi od zawsze to, co kocha najbardziej i może z tego godnie żyć, że muzyka jaką tworzy jest doceniana zarówno za deskach teatru jak i salach koncertowych o globalnym zasięgu.

Działalność Michała Lisa jest ważna dla ostrowian, wielkopolski i całego kraju ponieważ poprzez swoją twórczość szerzy on i propaguje polska kulturę, tworząc zarówno elektronicznego rock and rolla jak i muzykę teatralną, która z sukcesem jest przyjmowana przez szerokie, zróżnicowane grono odbiorców.

Kalendarium:

  • 1984 ― Narodziny bohatera
  • 1999 ― Ukończenie Szkoły Pod...
  • 2014 ― Nagroda na VII Między...
  • 2014 ― Premiera „Dziad...

Źródła:

  • FB TNBC
  • Materiały dotyczące bo...
  • Materiały dotyczące bo...
  • Materiały dotyczące bo...

Zobacz też: