Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od t...”

Waldemar Szwedek

ur. 17 lutego 1955
zm.
Szkoła Podstawowa im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie

Kata Bassai Dai w wykonaniu Darii i Dominika – wychowanków Waldemara Szwedka
Kata Empi w wykonaniu Darii – wychowanki Waldemara Szwedka
Spotkanie Waldemara Szwedka z uczestnikami projektu CDEW
Spotkanie sensei Szwedka z uczestnikami projektu CDEW w Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie
Zdjęć: 85
Filmów: 4

Pochodzenie

Waldemar Szwedek urodził się 17 lutego 1955 roku w Poznaniu. Jest synem Mariana i Mieczysławy Szwedek. Ojciec był ślusarzem precyzyjnym, a matka pielęgniarką dyplomowaną i kierownikiem Polskiego Czerwonego Krzyża w Gostyniu. Gdy Waldemar ukończył 6 lat wraz z rodzicami zamieszkał w Gostyniu.

Edukacja

W 1963 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu (obecnie Gimnazjum im. Marii Curie – Skłodowskiej). Był bardzo zdolnym chłopcem. Lubił się uczyć, poznawać nowe wiadomości i umiejętności. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Poznaniu – filia w Śremie w zawodzie formiarz – odlewnik, a następnie kontynuował naukę w Technikum Mechaniczno – Odlewniczym w Śremie, gdzie w roku 1976 zdał maturę. Od wielu lat interesował się sportem i w związku z tym swoje dalsze kroki w edukacji skierował do Studium Akademii Fizycznej oraz ukończył kurs Instruktora Sztuk Walki (karate) oraz Instruktora Sportów Siłowych (kulturystyka, fitness).

Praca zawodowa

W 1970 roku poprzez Zespół Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu zawarł umowę o naukę i pracę z Odlewnią Żeliwa w Śremie. W 1982 podjął pracę w Wielkopolskiej Hucie Szkła w Gostyniu (obecnie Ardagh Glass) na stanowisku topiarz szkła.
Od 17 lutego 2015 roku przebywa na emeryturze.

Rodzina

Jest żonaty. Ma dwoje dzieci: syna Karola i córkę Iwonę. Jego dzieci trenowały karate i zdobywały wysokie miejsca na zawodach sportowych w Polsce i na świecie.

Zainteresowania i pasje

Karate stawia na pierwszym miejscu. Ponadto tego jeździ na rowerze, pływa, biega, wędkuje. Od około 10 lat zażywa kąpieli w czasie zimy – jest morsem. Miedzy zajęciami i treningami z dziećmi i młodzieżą lubi prace w swoim ogrodzie obok domu. Zgromadził cenną kolekcję drzewek bonsai, a w części rekreacyjnej ogrodu można podziwiać piękne okazy różnych egzotycznych roślin, fontannę i oczko wodne oraz mini ogród japoński, który sam zaprojektował. W wolnej chwili w ogrodzie wypoczywa, medytuje, ale także trenuje. Ponadto sensei Szwedek interesuje się numizmatyką i filatelistyką. Posiada zbiór monet i banknotów oraz klasery z unikatowymi zbiorami znaczków pocztowych. W swojej kolekcji ma również katanę – oryginalny miecz samurajski.

Karate – moje życie

Mistrz Waldemar Szwedek od najmłodszych lat fascynował się sztukami walki. Był z niego taki „niesforny duch”. Jako dziecko unikał konfliktów, był raczej bojaźliwy, więc czasem starsi koledzy popychali go, czy też się z niego wyśmiewali. W takich chwilach bardzo chciał posiąść takie umiejętności, które pozwoliłyby mu się obronić. Postanowił zacząć ćwiczyć, pragnął być silniejszym. Zaczął trenować, a od 12 roku życia podnosił ciężary. Początki wiedzy o samoobronie zaczerpnął z ówczesnego czasopisma „Żołnierz Polski”.
W czasie odbywania obowiązkowej służby wojskowej pan Szwedek uczestniczył w szkoleniach z zasad samoobrony. Bardzo szybko zorientowano się, że doskonale sobie radzi z obroną własną i jego umiejętności są tak wysokie, że poproszono go, aby prowadził kurs dla pododdziału, w którym odbywał służbę. Po ukończeniu służby w roku 1978 wrócił do Gostynia. Postanowił rozwijać swoją pasję, czyli sporty walki, a w szczególności karate Shotokan – Do. Wspólnie z kolegą Leszkiem Twardowskim rozpoczął treningi na płycie Stadionu Miejskiego w Gostyniu. Jesienią 1979 roku otrzymał zgodę na prowadzenie zajęć w świetlicy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gostyniu, której prezesem był Henryk Celka. Wtedy w treningach uczestniczyło około 15 osób, m. in. wspomniany wcześniej Leszek Twardowski, Mirosław Sobkowiak i Roman Glura.

Sekcja Karate – Shotokan TKKF „Tęcza” w Gostyniu

W październiku 1979 roku przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Gostyniu powstało Ognisko Statutowe Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Tęcza”, której prezesem został Waldemar Szwedek. Następnie w jego ramach powstała sekcja karate Shotokan. W momencie powstania sekcja liczyła około dwudziestu młodych osób, by już w 1983 liczyć 130 członków. Przy spółdzielni powstała także siłownia, która doskonale prosperuje do dnia dzisiejszego.
W 1980 roku prezes TKKF „Tęcza” zauważył, że chętnych do treningów jest tak wielu, iż potrzebne będzie większe pomieszczenie. Wtedy przeniesiono treningi do sali gimnastycznej mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu (obecnie Gimnazjum nr 2), gdzie zajęcia odbywają się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Trenerem głównym dzieci, młodzieży i dorosłych jest Shihan Kai Waldemar Szwedek oraz jego wychowankowie, którzy na swoim koncie mają ogromne osiągnięcia – w tym tytuły mistrzowskie. Są nimi: Mirosław Sobkowiak, Mieczysław Polewski, Marcin Danek.
Treningi odbywają się pięć razy w tygodniu. Najmłodszymi uczestnikami zajęć są sześcioletnie dzieci, które bardzo chętnie ćwiczą i już od najmłodszych lat dbają o swój rozwój fizyczny i duchowy. Dla młodzieży i osób dorosłych również są prowadzone treningi, ale mają one trochę inny charakter: uczestnicy poznają techniki samoobrony, poprawiają wydolność, kształcą koordynację ruchową. Celem zajęć jest także integracja środowiska, która szczególnie jest widoczna w czasie organizowanych przez senseia Szwedka obozów w Ośrodku Szkolenia Sportowego w Brzedni czy w Cichowie.
11 października 2014 roku sekcja karate Shotokan TKKF „Tęcza” działająca przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Gostyniu obchodziła XXXV – lecie działalności. W tym dniu prezes „Tęczy” otrzymał Srebrną odznakę „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Specjalne podziękowania w formie grawerowanych na drewnie dyplomów oraz jubileuszowej publikacji, ukazującej historię gostyńskiego karate i pamiątkowe medale wręczono Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – wieloletniemu opiekunowi TKKF „Tęcza”; Gminie Gostyń, Prezesowi Polskiej Federacji Karate Sportowego Maurycemu Wawrzyniakowi, Wielkopolskiemu Związkowi Karate oraz wieloletnim działaczom „Tęczy”, trenerom i zawodnikom karate – Waldemarowi Szwedkowi, Mieczysławowi Polewskiemu i Mirosławowi Sobkowiakowi.
Zawodnicy TKKF „Tęcza” w ciągu 35 lat działania sekcji karate zdobyli: 3 tytuły mistrzów świata, 8 tytułów wicemistrzów świata, 3 brązowe medale mistrzostw świata i raz czwarte miejsce na mistrzostwach świata, 1 tytuł mistrza Europy, 9 tytułów wicemistrzów Europy. Zawodnicy „Tęczy” zdobyli też 35 tytułów mistrzów Polski i 32 tytuły wicemistrzów Polski oraz 22 brązowe medale na mistrzostwach Polski, a także 12 złotych, 12 srebrnych i 14 brązowych medali na zawodach międzynarodowych. Na turniejach krajowych i regionalnych wywalczyli 318 złotych, 268 srebrnych i 330 brązowych medali.
Szczególnym wyróżnieniem jest przyznany „TĘCZY” w 1999 r. „Laur Gostynia”.
Ogółem w latach 1979 – 2014 w zajęciach klubu brało udział ponad 5200 dzieci, młodzieży i dorosłych.

Osobiste osiągnięcia sportowe

Pan Waldemar Szwedek trenuje karate Shotokan – Do od ponad 40 lat i jak sam mówi „jeszcze niewiele umiem”.
Jego szczególne osiągnięcia sportowe to:
– wicemistrzostwo świata karate w kata – Ateny 1996 r.
– III miejsce w Mistrzostwach Świata w kumite Gifu – Japonia 1999 r.
– wicemistrz Europy – 1999 r.
– tytuł mistrzowski 1 DAN – był to pierwszy stopień mistrzowski w gostyńskiej sekcji karate Shotokan; egzaminator: Michael – Henri Aerden – 1985 r.
– tytuł mistrzowski 2 DAN – egzaminator T. Kase i H.Shirai – 1992 r.
– tytuł mistrzowski 3 DAN – egzaminator T. Kase – 1995 r.
– tytuł mistrzowski 4 DAN – egzaminator T. Kase, R. Sworek – 1999 r.
– tytuł mistrzowski 5 DAN – egzaminator T. Kase, R. Sworek – 2004 r.
– tytuł mistrzowski 6 DAN – egzaminator R. Sworek – 2013 r.
– III miejsce XIX Otwarte Mistrzostwa Polski Seniorów +60 – Śrem 2013 r.
– tytuł mistrzowski 7 Dan – przyznany przez Shotokan World Organization z rąk Taiji Kase – 2014 r.

Osiągnięcia sportowe wychowanków

Shihan W. Szwedek jest wspaniałym trenerem i nauczycielem, dlatego wielu jego podopiecznych wzoruje się na jego sposobie życia, pilnie trenuje,co pozwala osiągać im znaczące wyniki sportowe (indywidualne i drużynowe).
Ich sukcesy to:
– pierwsze uczniowskie stopnie gostyńskich karateków – 5 członków zdało egzaminy uczniowskie KYU – Zielona Góra 1981 r.
– Jerzy Małecki – tytuł mistrzowski 1 DAN – 1996 r.
– IV miejsce w Mistrzostwach Świata – Iwona Szwedek, Agnieszka Matysiak, Barbara Pawlak – Ateny 1996 r.
– największy sukces klubu: uczniowie zdobyli 24 medale – 7 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych – Elbląg 1999 r.
– tytuł mistrza Europy – Mateusz Tomyślak – 1999 r.
– 8 tytułów wicemistrzów Europy – Barbara Pawlak – 1997 r., 1999 r., 1999 r., Katarzyna Lis – 1997 r., Agnieszka Matysiak – 1999 r., Joanna Kuzia – 1999 r., 1999 r.
– Mieczysław Polewski – mistrz świata w kata masters (pow. 50 lat) – 2014 r.
– Weronika Dąbrowska – mistrzyni świata w kata juniorek młodszych (16-18 lat) – 2014 r.
– Aleksandra Nojman, Maria Skornia i Weronika Dąbrowska – mistrzynie świata w kata drużynowym seniorek (22-40 lat) – 2014 r.
– Małgorzata Glapiak – wicemistrzyni świata w kumite seniorek (22-40 lat) – 2014 r.
– Aleksandra Nojman – wicemistrzyni świata w kata juniorek (19-21 lat) – 2014 r.
– Aleksandra Nojman – wicemistrzyni świata w kumite juniorek (19-21 lat) – 2014 r.
– Dawid Matuszak, Marek Marcinkowski, Mikołaj Matuszak, Jerzy Kretkowski – wicemistrzowie świata w kumite juniorów (19-21 lat) – 2014 r.
– Aleksandra Nojman, Glapiak Małgorzata, Skornia Maria, Weronika Dąbrowska – wicemistrzynie świata w kumite seniorek (22-40 lat) – 2014 r.
– Mikołaj Matuszak, Jerzy Kretkowski, Dawid Matuszak, – wicemistrzowie świata w kata juniorów (19-21 lat) – 2014 r.
– Skornia Maria, Aleksandra Nojman, Weronika Dąbrowska – wicemistrzynie świata w kata juniorek (19-21 lat) – 2014 r.
– Dawid Matuszak – III miejsce kumite juniorów (19-21 lat) – 2014 r.
– Jerzy Kretkowski – III miejsce kata juniorów (19-21 lat) – 2014 r.
– Dawid Matuszak – tytuł mistrzowski 1 DAN – 2013 r.
– Mieczysław Polewski – tytuł mistrzowski 1 DAN (1996 r.), 2 DAN (1999 r.), 3 DAN (2013 r.), 4 DAN (2014 r.)
– Mirosław Sobkowiak – tytuł mistrzowski 1 DAN (1999 r.), 2 DAN (2011 r.), 3 DAN (2013 r.), 4 DAN (2014 r.)
– Marcin Danek – tytuł mistrzowski 1 DAN (2011 r.), 2 DAN (2013 r.)
– Dariusz Danek – tytuł mistrzowski 1 DAN (2013 r.)

Odznaczenia i wyróżnienia

Sensei Szwedek całe swoje życie poświęcił karate. Jego działania zostały zauważone, otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Do najważniejszych z nich należą:
– tytuł sędziego JKA karate Shotokan – klasa C – sędzia zawodów na Mistrzostwach Świata Juniorów – Ateny 1996 r.
– Laur Gostynia dla Ogniska Statutowego TKKF „Tęcza” działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Gostyniu – 1999 r.
– Brązowa Odznaka „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” przyznana przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu – Warszawa 2004 r.
– tytuł „MISTRZ SPORTU – MISTRZ ŻYCIA” – w uznaniu pracy na rzecz włączania sportu w rozwiązywanie problemów społecznych oraz poprawę jakości życia społeczności lokalnej – Poznań – Warszawa 2005 r.
– Srebrna Odznaka „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” – przyznana przez Ministra Sportu i Turystyki – Warszawa 2014 r.
– honorowy stopień mistrzowski 7 DAN za zasługi sportowe i włożone w rozwój karate w Polsce – Poznań 2014 r.
– nominacja do Rady Najwyższych Mistrzów SHIHAN KAI – tytuł SHIHANA – 2014 r.
Ponadto był wielokrotnie odznaczony w środowisku lokalnym za działania na rzecz krzewienia sportu wśród dzieci i młodzieży.

Inne działania na rzecz środowiska lokalnego

Wiele czasu poświęca na zajęcia ze swoimi podopiecznymi. Jednocześnie wraz ze swoimi mistrzami działa na rzecz środowiska lokalnego. Są to prelekcje dla dzieci i młodzieży, pokazy sztuk walki (Laboratorium Edukacji Alternatywnej, Nocna Szkoła Samoobrony), kursy samoobrony dla seniorów, wspiera akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych działań charytatywnych. Spotyka się z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Jest organizatorem Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w wyciskaniu sztangi leżąc. Ponadto od około 1980 roku organizuje obozy karate dla dzieci i młodzieży. Są to szkolenia z zakresu poznawania nowych technik karate. Mają formę treningu, który zmusza organizm do wysiłku przy jednoczesnym walorze zdrowotnym. W czasie obozu uczestnicy integrują się ze sobą, a także aktywnie spędzają czas: pływają, grają w siatkówkę, chodzą na spacery, słuchają opowiadań mistrza przy ognisku. Wyjazdy mają także aspekt psychologiczny – pomagają w budowaniu poprawnych kontaktów interpersonalnych, które odgrywają ważną rolę w życiu dorosłym. Oprócz tego sensei Szwedek organizuje szereg turniejów karate, m. in. Turnieje Mikołajkowe.

Znaczenie postaci


Waldemar Szwedek jest osobą, która karate poświęciła swoje pozazawodowe życie. Jest ono dla niego drogą, którą kroczy. Podkreśla on, że w życiu należy wyznaczać sobie cel, nie może to być działanie przypadkowe, każda chwila powinna być przemyślana, zaplanowana, niestracona. Wzorując się na mistrzach Taiji Kasse i Robercie Stworku podkreśla, że tylko systematyczna, czasem mozolna praca, pilność pomagają w osiąganiu celu. Jest on człowiekiem, który doskonale połączył pracę nad sobą z pasją. Dla swoich wychowanków jest najwyższym mistrzem, przyjacielem, powiernikiem, osobą, do której można się zwrócić w każdej sytuacji. Jest wzorem człowieka, który w życiu wiele osiągnął. Zawdzięcza to głównie sobie. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że swoją wiedzę i umiejętności przekazuje innym, którzy krocząc według jego wskazówek osiągają wysokie wyniki w sporcie i wyrastają na dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jak sam mówi „stara się nauczać dzieci i młodzież karate i jak widać świetnie mi to wychodzi.” Waldemar Szwedek jako jeden z nielicznych w Polsce otrzymał tytuł shihana. Jest to jedno z najwyższych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w karate.

Kalendarium:

  • 1955 ― Narodziny bohatera
  • 1979 ― TKKF „TęczaR...
  • 1985 ― I DAN – pierwsz...
  • 1996 ― Sędzia Mistrzostw Świ...
  • 1996 ― Tytuł sędziego między...
  • 1996 ― Wicemistrz świata w k...
  • 1999 ― III miejsce Mistrzost...
  • 1999 ― Laur Gostynia 1999

Cytaty:

  • „Droga do osiągnięcia d...”
  • „Na początku nie myślel...”
  • „Karate to droga, którą...”
  • „Karate to połączenie s...”
  • „Przez 40 lat trenowani...”
  • „Największą dumą klubu ...”
  • „Cena sukcesu to ciężka...”
  • „Chcieliśmy pokazać jak...”
  • „Gostyńska klub TKKF "T...”
  • „Kilka miesięcy temu kl...”
  • „Staram się nauczać dzi...”

Źródła:

  • Artykuły dotyczące kar...
  • Gostynianin w gronie m...
  • Medalowe zwieńczenie s...
  • TKKF „Tęcza̶...
  • Tworzą piękną historię...

Zobacz też:

  • > Gostyń