Kazimierz Pussak

ur. 13 stycznia 1933
zm. 07 listopada 1991
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich

materiały źródłowe
Zdjęć: 15
Filmów: 2
Nagrań: 2
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Kazimierz Pussak urodził się 13 stycznia 1933 r. w Nowych Skalmierzycach. Jego ojciec Andrzej Pussak był piekarzem, pochodził z Niemiec, a po I wojnie światowej przeprowadził się do Nowych Skalmierzyc, gdzie otworzył piekarnię. Jego matka Zofia Olejniczak była gospodynią domową.

Dzieciństwo

Dzieciństwo Kazimierz Pussak spędził w Nowych Skalmierzycach. Miał czterech braci i jedną siostrę. Do 1945 r. najprawdopodobniej uczył się w domu.

Edukacja i młodość

Od najmłodszych lat jego pasją była muzyka, dlatego też uczęszczał na lekcje gry na fortepianie. Szkołę Podstawową ukończył w Nowych Skalmierzycach. Od 1949 r. uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Niestety w drugiej klasie zmuszono go do przerwania nauki z powodu niewłaściwego pochodzenia (jego ojciec był właścicielem piekarni w Nowych Skalmierzycach). Następnie kontynuował naukę w Liceum Handlowym w Ostrowie Wielkopolskim i w 1951 r. ukończył ją zdając maturę i otrzymując tytuł technika administracji gospodarczej. Po skończeniu liceum chciał podjąć studia we Wrocławiu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Niestety okazało się, że ukończenie i zdanie matury w liceum handlowym nie wystarczy, aby dostać się na wymarzony kierunek. Ponieważ bardzo zależało mu na podjęciu tych studiów, pisał odwołania i dzięki temu otrzymał zgodę na przystąpienie do egzaminów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i w 1953 r. rozpoczął tam naukę. Dla Kazimierza Pussaka nauka była najważniejsza, jednak muzyka była dla niego tak ogromną pasją, że podczas studiów we Wrocławiu uczestniczył prawie we wszystkich koncertach i przedstawieniach operowych, jakie się wtedy odbywały. Poprzez obcowanie ze sztuką poznał wielu artystów. W 1957 r. ukończył studia jako nauczyciel historii.

Etapy działalności

EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY

Swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy w szkole jako nauczyciel historii. Najpierw była to Szkoła Podstawowa w Nowych Skalmierzycach, a następnie Szkoła Podstawowa w Ociążu. Następnie pod koniec lat 50-tych podjął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim i pracował tam aż do śmierci. Był bardzo lubianym i cenionym pedagogiem. Dla Kazimierza Pussaka najważniejsza była edukacja muzyczna wśród dzieci i młodzieży. Organizował bardzo dużo koncertów w szkołach, m.in. w Szkole Podstawowej w Nowych Skalmierzycach. Koncerty były okazją do przekazania wiedzy i pasji młodemu pokoleniu. Chciał zainteresować dzieci i młodzież takimi artystami, jak Chopin, Beethoven czy Mozart.

DZIAŁALNOŚC ARTYSTYCZNA / KONCERTY

„Najpiękniejsza muzyka w najlepszym wykonaniu” – tak brzmiało hasło, które przyświecało mu przez całą 35-letnią działalność. Kazimierz Pussak zorganizował pierwszy koncert 17 października 1954 r. – odbył się on w Nowych Skalmierzycach w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Podczas koncertu wystąpił pianista Włodzimierz Obidowicz. Był inicjatorem i kierownikiem artystycznym najdłuższego cyklu koncertów: „Ostrowskie Koncerty z Lilijką”. Pierwszy taki koncert miał miejsce 20 lutego 1960 r. w 150 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Lilijka jest symbolem harcerstwa, więc jej pojawienie się w nazwie cyklu tych koncertów podkreśliło rolę harcerzy, którzy pomagali Kazimierzowi Pussakowi w ich organizacji (była to 35 Drużyna Harcerska im. Marii Rodziewiczówny, której opiekunem był Kazimierz Pussak). W sumie odbyło się 210 „Lilijkowych Koncertów” podczas których wystąpili artyści z 16 krajów, w tym 28 zespołów orkiestrowych i chórów oraz 210 solistów. Koncerty odbywały się w Ostrowie Wielkopolskim lub Antoninie. Ostatni koncert został zorganizowany w 1991 r. W 1977 r. wziął udział w teleturnieju telewizyjnym „Wielka Gra” o życiu i twórczości Fryderyka Chopina i został jego laureatem, potwierdzając tym swoją ogromną wiedzę o Chopinie. Działalność Kazimierza Pussaka to nie tylko cykl „Koncertów z Lilijką”, był on również twórcą Dni Chopinowskich w Antoninie, których I edycja odbyła się w 1982 r. oraz dyrektorem artystycznym festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Organizując koncerty w Ostrowie Wielkopolskim, stworzył mieszkańcom okazję do poznania artystów oraz wielkich muzyków z wielu państw świata. Na „Koncerty lilijkowe” do Ostrowa Wielkopolskiego byli zapraszani m.in. laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Jako prelegent brał udział w koncertach, które odbywały się w całej Polsce. Współpracował z ociemniałym pianistą Edwinem Kowalikiem, koncertując po całej Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Na koncertach, które odbywały się w szkołach, domach kultury występował bardzo często z tak znakomitymi artystami jak Regina Smendzianka, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna, Monika Rosca czy Waldemar Malicki. Był współprzewodniczącym Komisji Kultury „okrągłego stołu” oraz członkiem Narodowej Rady Kultury. W latach 1986-1991 pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.

ZAINTERESOWANIA

Pasje Kazimierza Pussaka to nie tylko muzyka i koncerty, był on człowiekiem o szerokich zainteresowaniach. W latach 50-tych i 60-tych pisał artykuły do gazet sportowych, m.in. „Przeglądu sportowego” o wydarzeniach sportowych na terenie Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Nowych Skalmierzyc. Bardzo ciekawym hobby było zbieranie łyżeczek z herbami miast. Kolejnym zajęciem, któremu poświęcał swój czas, było zbieranie modeli samolotów do sklejania. Kolekcjonował również znaczki oraz organizował wystawy filatelistyczne o tematyce II wojny światowej w Ostrowie Wielkopolskim.

NAGRODY/ODZNACZENIA

W 1977 r. otrzymał Order Uśmiechu za popularyzację muzyki poważnej wśród dzieci i młodzieży. Dostał również następujące odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Krzyż Zasługi dla ZHP, Order Odrodzenia Polski, a także medale za zasługi dla województwa kaliskiego oraz poznańskiego. Pośmiertnie, w 2000 r., odznaczono go Medalem za zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej. Został uhonorowany ulicą swojego imienia w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie mieszkał od 1965 r. Kazimierz Pussak zmarł 7 listopada 1991 r.

Znaczenie postaci

Kazimierz Pussak trwale zapisał się w naszej historii jako osoba, dla której muzyka była pasją przez całe życie. Nie bez powodu jest nazywany animatorem ruchu chopinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim i regionie. Festiwal „Chopin w barwach jesieni” odbywa się co roku we wrześniu w Antoninie. Jest projektem, który zajmuje wysokie miejsce wśród artystycznych wydarzeń muzycznych oraz jest uznawany za wizytówkę kulturalną Wielkopolski. Wiedza oraz pasja, którą przekazywał przez tyle lat swoim wychowankom, z pewnością zaowocowała rozwojem świata muzyki i kultury w regionie.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >