Kazimierz Rasiński

ur. 06 października 1930
zm.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie

Zdjęć: 12

Pochodzenie

Kazimierz Rasiński urodził się 06.10.1930 r. w Woli Droszewskiej w powiecie kaliskim. Jego rodzicami byli Marianna i Antoni Rasińscy.

Dzieciństwo

Pan Kazimierz spędził dzieciństwo w swojej rodzinnej miejscowości. Już od najmłodszych lat miał zainteresowania muzyczne, które ujawniły się w późniejszych latach szkolnych.

Edukacja (lub „młodość”)

W 1946 r. Kazimierz Rasiński rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W roku 1950 ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w Koninie oraz zdał maturę. Podczas nauki w liceum Pan Kazimierz uczęszczał na zajęcia baletowe, tańczył mazurka, kujawiaka, poloneza.

W sierpniu 1959 r. Kazimierz Rasiński wziął ślub z Renatą Pawlak. W 1968 r. urodziła się im córka Anna.

Etapy działalności

W roku 1951 pan Kazimierz rozpoczął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej w Przykonie. W 1956 r. zaczął uczyć w Szkole Podstawowej w Malanowie.

Pan Kazimierz pasjonował się grą na skrzypcach. W 1985 r. wstąpił do Chóru Nauczycielskiego, działającego w mieście powiatowym Turek, którego czynnym członkiem jest do chwili obecnej. Obecnie pan Kazimierz wchodzi w skład zespołu „Tradycja”, który istnieje od 2005 roku. Powstał on jako reaktywacja zespołu ,,Malanowianie’’, działającego od lat 70-tych, w którym Kazimierz Rasiński grał na skrzypcach przez 25 lat. Podstawę repertuaru stanowią piosenki ludowe. Zespół pielęgnuje tradycje i obyczaje naszego regionu oraz odnosi sukcesy na licznych przeglądach i konkursach międzypowiatowych. Przy zespole działa również 2-osobowa kapela – „Łowijoki”, która wykonuje oberki zasłyszane od starszych muzyków, zwane dawniej „łowijokami”. Kapela istnieje 15 lat, w jej skład wchodzą: pani Maria Karolak grająca na dwustrunowych basach kaliskich, liczących ponad 170 lat oraz pan Kazimierz Rasiński – skrzypek. Kapela ma na swoim koncie liczne sukcesy i nagrania radiowe. Na potrzeby Akademii Sztuk Pięknych oraz programu II Polskiego Radia nagrano występ kapeli na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Znaczenie postaci

Kazimierz Rasiński jako członek zespołów ludowych kultywuje zwyczaje i tradycje naszego regionu. Za swą działalność, którą wzbogaca nasze życie kulturalne, otrzymał wiele podziekowań i odznaczeń. Jego działania i pasja do muzyki są wzorem dla młodych ludzi.

Zobacz też: