Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki.”

ks. kanonik Jerzy Gąszczak

ur. 15 marca 1951
zm.
Szkoła Podstawowa im. Gen. Stanisława Taczaka w Wąsowie

Zdjęć: 20
Filmów: 2
Nagrań: 2
Dokumentów: 2

Ksiądz Kanonik Jerzy Gąszczak

Proboszcz Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Wąsowie w Archidiecezji Poznańskiej, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie.

W życiu duszpasterza i prywatnie kieruje się mottem: „Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

Dzieciństwo i rodzina

Urodził się 15.03.1951 r. w Odolanowie, w powiecie Ostrów Wielkopolski, jako syn Melanii i Czesława Gąszczaków. Ojciec księdza odziedziczył po rodzicach sklep „kolonialny” (dzisiejszy spożywczy) i „metalowy”, natomiast matka prowadziła restaurację ze swoimi rodzicami. Jest jedynakiem. Został ochrzczony w rodzinnej Parafii Św. Marcina w Odolanowie i będąc w III klasie przystąpił tam do I Komunii Świętej. Jako nastoletni chłopiec chętnie bawił się z rówieśnikami i grał w piłkę. Od 1990 roku jest mieszkańcem powiatu nowotomyskiego. Obecnie mieszka w probostwie przy Parafii. Oprócz pracy duszpasterskiej chętnie oddaje się swojemu hobby – zbieraniu znaczków. Jego ulubioną potrawą jest potrawka z ryżem.

Edukacja

Mały Jurek uczęszczał do przedszkola prowadzonego przez siostry Elżbietanki. Edukację kontynuował w Szkole Podstawowej w Odolanowie. Był ostatnim rocznikiem, który kończył szkołę siedmioklasową. Również w Odolanowie ukończył szkołę średnią. Jego powołanie, o czym sam mówi, przejawiało się już w wieku przedszkolnym. Budował wówczas ołtarzyki, których było wiele w jego rodzinnym domu. Jednak w X klasie liceum odczuł swoje powołanie bardzo silnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1975 roku po zakończeniu sześcioletnich studiów w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Sam moment święceń wspomina z sentymentem, jak to po odbytych w Rościnnie rekolekcjach, wrócił z grupą seminarzystów do Poznania. Sakrament kapłaństwa ksiądz Jerzy Gąszczak otrzymał w Katedrze Poznańskiej z rąk ówczesnego arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Jak mówi „ciekawostką jest fakt, iż był to Rok Święty, który w Kościele katolickim ogłaszany jest co 25 lat. Z tej okazji do Katedry Poznańskiej przybył przedstawiciel z Watykanu. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy msza będzie prowadzona w języku polskim, czy łacińskim”. Sakrament kapłaństwa ksiądz Jerzy otrzymał jako pierwszy z grupy.

Kariera

Ksiądz Kanonik jest duszpasterzem i nauczyciele religii. Praca ta daje mu wiele radości i satysfakcji, ale też kosztuje wiele wysiłku, bo, jak sam mówi „ […]Każda szkoła ma swój klimat […]”. Swoją karierę zawodową rozpoczął w parafii w Pępowie koło Gostynia . Następnie pracował w wielu innych parafiach: w Ostrzeszowie, Bralinie k/Kępna, Szamotułach, Poznaniu Głuszynie, Mosinie, Kościanie, skąd został przeniesiony do Wąsowa. Do chwili obecnej ksiądz Gąszczak uczy religii w Szkole Podstawowej im. gen. S. Taczaka w Wąsowie, siedem lat pracował jako katecheta w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu oraz rok w Zespole Szkół Rolniczych w Starym Tomyślu.

Sukcesy w pracy duszpasterskiej

Już jesienią 1990 roku, krótko po przybyciu do Wąsowa, ksiądz wyszedł z inicjatywą i dzięki samozaparciu rozpoczął budowę kaplicy cmentarnej w Wąsowie. Niedługo potem, w 1995 roku, pojął inicjatywę budowy nowego kościoła. Wcześniej rolę kościoła parafialnego pełniła niewielka klasycystyczna kaplica p.w. Wniebowstąpienia Pańskiegoznajdująca się na skraju parku, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu Sczanieckich. Budowę świątyni rozpoczął od zebrania wszystkich pozwoleń i znalezienia odpowiedniego projektu. Problem stanowiły fundusze na budowę. Dzięki staraniom księdza udało się zebrać środki, m.in. od zaprzyjaźnionych mieszkańców francuskiej Bretanii oraz od mieszkańców Wąsowa. Również wynagrodzenie za prowadzone rekolekcje przeznaczał na budowę kościoła. Prace budowlane zakończono na początku 2003 roku, a już 14 maja 2003r. nowa świątynia została poświęcona przez księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Ksiądz pozyskał również dla Parafii relikwie św. Siostry Faustyny orazrelikwie świętego Jana Pawła II. Jest to relikwia … kropli krwi. Jak sam wspomina nie było to łatwe zadanie i do końca nie było wiadomo, czy się uda „[…]musiałem złożyć podanie do Kurii Arcybiskupiej do Kardynała Dziwisza z prośbą o przyznanie naszej Parafii relikwii świętego dzisiaj Jana Pawła II . Tych podań z całej Polski i nie tylko wpływało do Krakowa bardzo wiele. Była specjalna komisja, która decydowała o tym, czy przyznać, czy nie przyznać oraz jakie relikwie […]”.

Odznaczenia

W lipcu 2003 roku uhonorowano Księdza godnością kanonika. Ten tytuł otrzymał od księdza Arcybiskupa za wybudowanie, a raczej pokierowanie budową nowego kościoła. A ciekawostką jest to, że – jak sam mówi „[ …] gdy negocjowaliśmy tytuł Kościoła, czy Święta Anna czy Miłosierdzie Boże, nie udało mi się przeforsować tytułu Świętej Anny. Arcybiskup nadał mi ten tytuł 26 lipca 2003 roku.Ksiądz Kanonik Jerzy Gąszczak otrzymał też tytuł „Zasłużony dla powiatu nowotomyskiego” za wkład w rozwój kościoła i parafii. Warto nadmienić, że jest to pierwsza duchowna osoba, której władze powiatu nowotomyskiego wręczyły to wyróżnienie.

Znaczenie postaci

Od samego początku pobytu w Wąsowie włączył się aktywnie w działalność społeczną na terenie wsi, jak i całej gminy Kuślin. Współpracuje z działającym przy Parafii Kołem Emerytów i Osób Samotnych oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Wąsowskiej, grupą KOLD, ze szkołą. Wspiera działania poprzez organizowanie mszy okolicznościowych, opieką nad punktami podczas corocznych rajdów rowerowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Miłośnicy Ziemi Wąsowskiej” oraz prowadzenie spotkań integracyjnych i wycieczek. Ksiądz wspiera również działalność chóru działającego przy Parafii.

Źródła:

1. Wywiad przeprowadzony z księdzem Jerzym Gąszczakiem w dniu 27 maja 2014 roku przez uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. S. Taczaka w Wąsowie

2. Strona https://sites.google.com/site/parafiawasowo/

3. Archiwum prywatne ks. J. Gąszczaka

Kalendarium:

  • 1951 ― Narodziny bohatera
  • 1975 ― Ks. Jerzy Gąszczak ot...
  • 2003 ― Konsekracja nowej świ...
  • 2003 ― Ks. Jerzy Gąszczak ot...

Cytaty:

  • „Tobie Panie zaufałem, ...”
  • „[ …] gdy negocjowaliśm...”
  • „[…]musiałem złożyć pod...”
  • „ciekawostką jest fakt,...”

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >