Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Sztuka jest najpiękniejszą formą dialogu z życiem”

Lech Lament

ur. 22 lutego 1955
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. gen.Mieczysława Smorawińskiego w Turku

Moja twórczość
Skąd czerpałem inspiracje …
Wspomnienia Lecha Lamenta
Dla kogo kwitną róże
Grafika
MASKARADA
Makabreski
Surrealizm
Zdjęć: 25
Filmów: 3
Nagrań: 1
Dokumentów: 4

Pochodzenie

Lech Lament urodził się 22 lutego 1955 roku w Turku. Mieszka i tworzy w rodzinnym mieście. Jest ambasadorem tego urokliwego miasta, które sprzyja rozwojowi kultury, literatury i sztuki. Posiada wykształcenie średnie techniczne. Pracuje w Elektrowni Adamów. Ma starsze rodzeństwo, brata Ireneusza i siostrę Elżbietę. Jego mama interesowała się muzyką i literaturą. Życie Lecha Lamenta wypełnia twórczość, jak sam mówi „od rana do nocy”.

Dzieciństwo

W dzieciństwie uwielbiał wycieczki, najchętniej przebywał w lasie. Przyroda inspiruje go do tworzenia dzieł. Pierwsze teksty do piosenek napisał w wieku 14 lat, zainspirowany piosenką Janusza Laskowskiego ,”Beata”. Jego brat kupił gitarę i razem uczyli się grać i śpiewać. Zafascynowany był twórczością Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Okudżawy i Wysockiego, oraz artystów z Piwnicy pod Baranami.

Edukacja

Uczył się w Zespołe Szkół Technicznych w Turku. Od początku z ławością pisał wiersze i poezje. Zaczynał od wierszy rymowanych. Rysował i malował. Joga i buddyzm, którym się interesuje, dały mu dyscyplinę umysłu i wyostrzyły zmysł obserwacji.

Etapy działalności

Lech Lament zajmuje się twórczością literacką. Tworzy sztuki plastyczne: rysunek, grafikę, grafikę komputerową (surrealizm, grafika czarno-biała, kolorowa, makabreska, maskarad, akt), malarstwo, płaskorzeźby, pisze teksty i komponuje piosenki. Jest członkiem Związku Literatów Polskich (Oddział Poznański). Debiut literacki – 1976 rok.

Początki twórczości

Przed powołaniem do służby wojskowej podejmował pierwsze próby malarskie, używając farb plakatowych. Następnie malował olejami. W trakcie służby wojskowej został zaproszony z poetą Włodzimierzem Marczewskim do Klubu Literackiego w Koninie. Nawiązał pierwsze kontakty z poetami poznańskiego środowiska literackiego, m.in: Jerzym Grupińskim, Heleną i Zbigniewem Gordziejami, Andrzejem Babińskim, Krzysztofem Gąsiorowskim. W Klubie „Hutnik”, w którym odbywały się spotkania Konińskiego Klubu Literackiego, swoimi piosenkami wypełniał wieczory literackie i spotkania autorskie, m.in. z Tadeuszem Śliwiakiem. Spotkania te ukształtowały, jak sam twierdzi, jego osobowość artystyczną i wskazały drogę w kierunku malarstwa fantastycznego i tematycznych zbiorów wierszy, m.in. „Zapiski Czarnoksiężnika”.

W życiu poety pojawili się nowi poeci turkowscy – Elżbieta Galoch i Tadeusz Matusiak. Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku w roku 1982 powstał „kwartet poetycki”, który tworzyli: Irena Szałek, Lech Lament, Włodzimierz Marczewski i Tadeusz Matusiak. Ukazały się pierwsze zeszyty poetyckie pod wspólnym tytułem „… a gdy pisać znaczy coś więcej”.

Warsztaty i konkursy poetyckie

Poeta czynnie uczestniczył w warsztatach poetyckich, m.in. w Gnieźnie, Szklarskiej Porębie, Giewartowie. Podczas warsztatów w Cedzynie k. Kielc w 1998 roku odbył się Ogólnopolski Zlot Poetów. Było to po wydaniu pierwszej antologii poezji, w której znalazły się jego wiersze. Spotkał się na nich z Albertem Ginsbergiem, poetą amerykańskim. Wydarzenia te zainspirowały go do napisania pierwszej wersji „Holderlina”, zamieszczonej w zbiorze „Z wieży tybińskiej”. Otworzyły mu drogę do Warszawskiej Jesieni Poezji. Lech Lament brał udział w licznych konkursach poetyckich, m.in. w Łomży, Cieszynie, Zakopanem, Warszawie, Kielcach, Katowicach, Opinogórze. Zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach m.in. w Wielkopolskim i Gnieźnieńskim Konkursie Poetyckim.

Pobyt w Ośrodku Buddyjskim

Kolejny etap w życiu artysty, który, jak sam twierdzi, zmienił go całkowicie, to pobyt w Ośrodku Buddyjskim w Kucharach koło Płocka. Zaczął studiować religię chrześcijańską, żydowską, Sufi, zen i wierzenia Kachunów z Wysp Polinezyjskich. Zajął się astrologią, radiestezją i ziołolecznictwem. Pisał notatki do książki o wspólnocie sił religijnych, o zbieżności głównej myśli wszystkich religii i różnicach w metodach działania i praktyce.

Wędrówki po górach

Lech lament to nie tylko poeta i malarz, ale również miłośnik polskich gór. Na pierwsze wędrówki po górach namówił go brat Ireneusz. W 1994 roku wyjechał do Zakopanego. Rozpoczął zdobywanie Korony Gór Polskich. W 2008 roku z rąk redaktora naczelnego „Poznaj Swój Kraj”, Janusza Sapy, odebrał odznakę „Zdobywca Korony Gór Polskich”.

Dorobek literacki

Dorobek literacki poety to: kilkanaście zbiorów wierszy, książki dla dzieci i młodzieży, widowiska dla dzieci. Wiersze Lecha Lamenta znalazły się na antologiach poetyckich, almanachach, na łamach czasopism literackich. Twórczość literacka poety: „Lęk przestrzeni” (1978), „Człowiek tragiczny albo kwiat uwikłany” (1986), „Z wieży Tybińskiej” (1988), „Byłem uczniem Chrystusa” (1994), „Strategia bezmiarów” (1998), „Zapiski czarnoksiężnika” (2006), „Sprzymieżeńcy księżyca” (2006), „Jak pięknie jest na ziemi” – wiersze dla dzieci (2007), „Niebo pełne alg” (2008), „Podróżna mapa obieżyświata” – poemat dla dzieci (2009), „Królestwo modliszki” (2010), „Dryfujący księżyc” (2010), „Każdy dzień jest przepowiednią” (2011).

Odznaczenia za twórczość

Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany: Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Odznakę Honorową ZA ZASŁUGI DLA POWIATU TURECKIEGO przez Starostę Tureckiego, Odznaką Honorową ZA ZASŁUGI DLA MIASTA TURKU oraz TURKOWSKIM LAUREM KULTURY przez Burmistrza Miasta Turku.

Znaczenie postaci

Lech Lament jest ważną postacią w Turku. Czynnie uczestniczy w życiu literackim i kulturalnym miasta. Współpracuje z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną: prowadzi warsztaty literackie, jest członkiem komisji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka, wydaje zbiory wierszy. Ze Stowarzyszeniem „Przystań” – współorganizuje Ogólnopolskie Konkursy Poetyckie oraz spotkania z poezją i muzyką. Jego dzieła są ukazywane w różnych gazetach kulturowych. Często zasiada w jury konkursów poetyckich. Oceniając prace innych zwraca uwagę na skromność, uczciwość i szczerość. Zapraszany jest do szkół na spotkania autorskie, m.in. odwiedził Gimnazjum nr 2 w Turku, Gimnazjum Społeczne w Wyszynie, Szkołę Podstawową nr 4 w Turku. Swoje dzieła przekazuje na różne akcje charytatywne, m.in. na Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Zbiórkę Dla Dzieci Niepełnosprawnych. Lech Lament pisze także teksty piosenek, które można posłuchać na YouTube.

Źródła

Gronowski J.: Poetycka Strefa Jerzego Granowskiego [online].[dostęp 04.05.2014.]. Dostępny: http://poetycka.strefa.pl/polecamtomiki/lament.htm

Lament L.: Lech Lament – Poezja, Teksty do piosenek, malarstwo, grafika, zdjęcia.[online].[dostęp 07.06.2014.]. Dostępny: http://www.tymoteusz.com.pl/

Lament I.: Dla kogo kwitną róże. YouTube.[online].[dostęp 29.06.2014]. Dostępny: https://www.youtube.com/watch?v=BA9Z3hijWyc

Lament L.: Skąd czerpałem inspiracje … . Rozm. przepr. Martyna Kolańska. Turek. 2014.

Lament L.: Moja twórczość. Rozm. przepr. Martyna Kolańska. Turek. 2014.

Lech Lament i poezja zawitała do Wyszyny – Turek. net.pl [online].[dostęp 2014.02.27]. Dostępny: http://www.turek.net.pl/powiat/11319-lech-lament-i-poezja-zapukala-do-wyszyny

Lech Lament odwiedził gimnaliazialistów – Turek. net.pl [online].[dostęp 2014.02.27]. Dostępny: http://www.turek.net.pl/miasto/9145-lech-lament-odwiedzil-gimnazjalistow

Tomczyk A.: Słów kilka o liderze turkowskiego środowiska literackiego – Lechu Lamencie. Warsztaty. Turek. 2014.

Związk Literatów Polskich.: Lech Lament.[online].[dostęp 05.05.2014.]. Dostępny: http://www.literaci.eu/index.php/czytelnia/326.html

Kalendarium:

  • 1955 ― Narodziny bohatera
  • 1976 ― Debiut literacki
  • 1982 ― Kwartet poetycki: Ire...
  • 1998 ― Ogólnopolski Zlot Poe...
  • 2005 ― Uhonorowany Odznaką H...
  • 2006 ― Uhonorowany Brązowym ...
  • 2008 ― Zdobył odznakę „...
  • 2011 ― Uhonorowany TURKOWSKI...

Cytaty:

  • „Żyć długo i szczęśliwi...”
  • „Sztuka jest najpięknie...”

Zobacz też: