Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Kto pieśń uprawia może być siewcą mądrości, dobra i pokoju”

Józef Czypek

ur. 09 grudnia 1939
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach

Pożegnanie prof. Józefa Czypka
Szczegółowa historia kariery zawodowej pana Józefa Czypka
Szczegółowa historia kariery zawodowej pana Józefa Czypka
Szczegółowa historia kariery zawodowej pana Józefa Czypka
Szczegółowa historia kariery zawodowej pana Józefa Czypka
Zdjęć: 10
Filmów: 1
Dokumentów: 4

Pochodzenie i rodzina

Pan Józef Czypek urodził się 9 grudnia 1939 roku w Rożnowie. Jego ojciec nazywał się Bernard Czypek i był pracownikiem kolei państwowych, a matka Marianna, była gospodynią domową. Miał siostrę Wandę, która była od niego o 12 lat młodsza.
24 grudnia 1965 poślubił panią Jolantę Walczak. Ich starszy syn Przemysław, urodził się 7 kwietnia w 1966 roku. Jest znanym i cenionym w Obornikach lekarzem neurologiem. A młodszy – Jacek, urodził się 9 lipca w 1969 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Józef Czypek zmarł w październiku 2014 roku.

Działalność edukacyjna

Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1957 roku jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Murowanej Goślinie. W następnych latach po podjęciu pracy na terenie Obornik pełnił funkcję nauczyciela, wizytatora-metodyka, a później dyrektora. Był wykładowcą i adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Szczegółowo działalność ta została zapisana w dokumentach sporządzonych przez pana Józefa, a dołączonych do biogramu pod nazwą „Szczegółowa historia kariery zawodowej pana Józefa Czypka”.

Twórczość artystyczna

Przez wszystkie lata swej pracy i działalności Józef Czypek prowadził zespoły wokalne i instrumentalne. Szczególnie bliskie jego sercu były chóry dziecięce i młodzieżowe, a także chóry mieszane złożone z osób dorosłych Pro Musica, Cantilena. W 2000 roku został powołany młodzieżowy chór żeński Schola Cantorum. Razem z tymi zespołami wielokrotnie i regularnie uczestniczył w szkolnych i środowiskowych imprezach artystycznych. Brał udział także w licznych przeglądach i konkursach na szczeblu gminy, powiatu czy województwa. Razem ze swoimi chórami reprezentował Oborniki w konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Chóry kierowane przez Józefa Czypka były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Pełna lista nagród i wyróżnień znajduje się na skanach dołączonych do biogramu.


Dyrektor Domu Kultury

Przez ponad 7 lat (1995-2002) Józef Czypek pełnił funkcję Dyrektora Obornickiego Ośrodka Kultury. W tym czasie obok swojej stałej działalności artystycznej i dydaktycznej wypełniał też zadania związane z organizacją różnorodnych imprez artystycznych dla mieszkańców Obornik. Podczas jego pracy w OOK zainicjowana została działalność Obornickiej Orkiestry Dętej, powołano tez trzy wiejskie zespoły folklorystyczne w Maniewie, Rożnowie i Objezierzu.

Ciekawostki

Józef Czypek interesował się również zwierzętami. Chciał zostać weterynarzem, ale spóźnił się na egzamin kwalifikacyjny na studia weterynaryjne. Jego kolejną pasją była historia oraz książki podróżnicze. Będąc małym chłopcem chciał zostać podróżnikiem. Lubił także jeździć rowerem oraz długie spacery ze swoim ukochanym psem.

Odznaczenia

Pan Józef otrzymała wiele nagród wyróżnień, przetoczymy tylko dwa. Szczegółowa lista załączona jest w „dokumentach”.

Nagroda dla najlepszego dyrygenta w XIV Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów w Kole – 2003 r.

Nagrodzony medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej – 2006 r.

Źródła

Dokumenty i wiadomości przekazane podczas rozmowy z żoną pana Józefa, panią Jolantą Czypek.


Cytaty:

  • „Kto pieśń uprawia może...”

Źródła:

  • Cantilena
  • Pro Musica

Zobacz też: