Grzegorz Śmiałek

ur. 12 kwietnia 1984
zm.
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu

Zdjęć: 8

Dzieciństwo i młodość

Grzegorz Śmiałek urodził się 12 kwietnia 1984 roku w Wolsztynie. Od urodzenia mieszkał w Siedlcu, tam też ukończył szkołę podstawową. Grzegorz miał szczęśliwe dzieciństwo, jak sam opowiada: „Moje dzieciństwo było bardzo fajne, ponieważ będąc w zerówce naśladowałem bohaterów kreskówki „Chip i Dale” i wszedłem na drzewo, a następnie z niego spadłem i złamałem rękę w dwóch miejscach. Byłem zawsze cichym, miłym i spokojnym chłopcem, który podpierał ściany w szkołach i się za bardzo nie wyróżniał. Jak już byłem starszy urosły mi długie włosy, zacząłem nosić glany i zaczęło się szaleństwo. Byłem średnim uczniem. Nigdy nie miałem świadectwa z paskiem.”
Po ukończeniu szkoły w Siedlcu, Grzegorz przeniósł się do Wolsztyna, a w kolejnym etapie edukacji do Olsztyna. Po ukończeniu studiów licencjackich na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu wrócił do Siedlca i rozpoczął działalność zawodową.

Teatr „Paragraf -2”

Zainteresowanie teatrem i szeroko rozumianą kulturą pojawiało się u Grzegorza już od kilkunastu lat. W wyniku tych zainteresowań powstał Teatr Paragraf -2.
„Moja przygoda z teatrem rozpoczęła się faktycznie 13 lat temu. To było tak, że wpadłem na pomysł, że założę teatr. Wtedy zupełnie nic o tym nie wiedziałem i to było szaleństwo, które się opłaciło. Nie pamiętam jak, ale jakoś udało się nam zorganizować plakaty z informacją, że będzie teatr i wszyscy chętni którzy chcą się trochę pobawić z tekstem mogą przyjść na spotkanie. Faktycznie przyszło kilka osób – trochę moich znajomych, trochę nieznajomych i tak to się zaczęło. Od początku zakładałem, że będę wystawiał własne teksty. ”

Praca zawodowa

Po ukończeniu studiów magisterskich Grzegorz został zatrudniony w domu kultury i niezmiennie od 13 lat poszerza swój dorobek jako filolog polski i kulturoznawca, założyciel Teatru Paragraf -2, aktor, reżyser i dramaturg, wiceprezes Stowarzyszenia. Jest animatorem kultury, zajmuje się animacją teatralną dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi zajęcia z zakresu zadań aktorskich i kabaretowych, improwizacji, pracy z rekwizytem i tekstem. Zrealizował kilkanaście spektakli i innych przedsięwzięć kulturalnych. Współzałożyciel Teatru TIK grającego dla dzieci, recenzent, wodzirej i kabareciarz. W latach 2006-2012 członek kabaretu Błąd Sceniczny.


www.grzegorzsmialek.siedlec.com

Kalendarium:

  • 1984 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: